Ona

S okolím problémy nemáme, řekl v Rozstřelu první homosexuální pěstoun

  • 427
Vladimír Patera a jeho partner František Baďura jsou jedinými českými gayi, kteří mají v pěstounské péči hned dvě děti. „S okolím problémy nemáme. Samozřejmě ale bylo těžké kluky do pěstounské péče dostat,“ prozradil v pořadu Rozstřel Vladimír, který je navíc nevidomý.

Komise, která o pěstounství rozhodovala, se při jejich první žádosti rozdělila přesně na půlku. Jedna souhlasila, druhá byla proti. „Nakonec rozhodla až biologická matka, která souhlasila,“ zavzpomínal v pořadu Vladimír. Celý proces trval podle jeho slov asi 2 roky.

Teoreticky ovšem stále hrozí, že Vladimír a František o děti přijdou, když o ně znovu projeví zájem biologičtí rodiče nebo třeba úřady. Pro Vladimíra by to bylo něco nepředstavitelného, i když s tím musí neustále počítat.

„Cítíme se teď jako rodina,“ řekl Vladimír, podle něhož tuto definici splňují všichni, kdo žijí ve společné domácnosti a mají rodinné zázemí, tedy i gay páry. Když žil Vladimír se svým partnerem Františkem bez dětí, připadal si jako v neúplné rodině.

Přes všechna úskalí je Vladimír Patera přesvědčený o tom, že gay páry mohou vychovávat děti stejně dobře jako heterosexuální manželé. Ženský prvek v rodině dětem rozhodně nechybí. Třeba proto, že kluci mají babičku, nebo proto, že jsou ve styku s biologickou matkou. „Ženský prvek si také užijí dost ve škole a měli ho hodně i v ústavu,“ dodal.

Oběma chlapcům, kteří už jim dnes říkají tati a tati, se musí Vladimír Patera i se svým partnerem věnovat na 100 procent, protože jsou oba chlapci zdravotně postižení a vyžadují neustálou péči.

Vladimír i František tak skončili se svým zaměstnáním. „Přišel jsem asi o 30 až 50 tisíc měsíčně,“ nastínil Vladimír úskalí pěstounské péče v rozhovoru. Podle jeho slov je plat pěstouna 8 tisíc hrubého, s čímž by rozhodně nevystačili. „Dopředu jsme s tím ale počítali a našetřili si.“

V pořadu Rozstřel se Vladimír Patera vyjádřil i k osvojení dětí homosexuálními páry jednoznačně: „Pro to zatím nejsem. V dětských domovech je dost dětí, které si mohou tyto páry vzít do pěstounské péče a neudělaly to.“

Kryštofa ani Martina nikdo nechtěl

Vladimír Patera s Františkem Baďurou mají starší z dětí, devítiletého Kryštofa, v péči už od roku 2011. Protože nechtěli, aby Kryštůfek vyrůstal jako jedináček, požádali posléze o svěření dalšího chlapce. A i když si museli počkat, přibyl do rodiny další kluk, dnes už sedmiletý Martin.

Oba chlapci se potýkali s různými postiženími, i proto zřejmě zájem o jejich výchovu předtím jiní pěstouni neprojevovali. Mladší Martin má těžce poškozený sluch, je silný astmatik a alergik, trpí atopickým ekzémem. „Má poškozené ledviny, do osmnácti let bude muset na transplantaci, ale není jisté přesně kdy,“ uvedli pěstouni v rozhovoru pro web rodina21.cz.

Starší Kryštof má zase silnou zrakovou vadu. „Má zúžené zorné pole na obou očích, což je důsledkem zmrazování čoček hned po narození, jinak by mu hrozila úplná slepota. Bohužel body vidícího spektra jsou u každého oka jinde, takže se stále učíme správně používat oči a zefektivnit tak zrakové vnímání,“ vysvětlují pěstouni.

Celý Rozstřel s Vladimírem Paterou:

,