Panenský atol zavalily tuny odpadků, připluly až z Německa či Kanady

  • 174
Hendersonův ostrov patří k nejodlehlejším místům na Zemi. Ochránci životního prostředí však zjistili, že je zároveň jedním z nejvíce znečištěných. Malý atol v Tichém oceánu tíží plastový odpad, který sem doputoval ze všech koutů světa. Velkou část tvoří takzvané mikroplasty, které jsou nebezpečné pro lidský zažívací systém i zvířata.

Vědci zjistili, že na ostrově se nachází bezmála 18 tun plastového odpadu. Celkem se jedná o 38 milionů kousků. Asi 68 procent z nich lze jen obtížně spatřit lidským okem. Vědci ho řadí do kategorie mikroplastů, které se často používají v kosmetických přípravcích.

Milovníci plodů moře snědí tisíce plastových mikročástic ročně, tvrdí vědci

Na jednom metru čtverečním se zde nachází v průměru 4 500 plastových úlomků. Pohřbeny jsou často i pod zemí. Ostrov musí plastovému náporu odolávat v podstatě neustále. Každý den sem připluje až 13 tisíc nových kusů odpadu.

Jennifer Laversová z University of Tasmania pro server The Guardian uvedla, že množství plastového odpadu na tomto ostrově předčilo očekávání vědců.

„Cestovala jsem na odlehlé ostrovy po celém světě a scénář je všude stejný – pláže těchto ostrovů nesou následky lidské činnosti. Myslela jsem si však, že v tomto případě extrémní odlehlost Hendersonova ostrova poskytne určitou ochranu před odpadem. Moje předpoklady však byly zcela špatné,“ sdělila Laversová, která je spoluautorkou studie o odpadu na Hendersonově ostrově (celou studii najdete zde).

Fotografie znečištěných pláží Hendersonova ostrova, kterou pořídili autoři studie.

Vědci podle ní byli množstvím odpadu šokováni. Na nové prostředí už si zde dokonce zvykla i zvířata. Krabům například slouží plastový odpad jako dočasný domov. Dlouhodobě však odpad zvířatům škodí. „Plasty jsou toxické a ostré. Byla to svým způsobem tragédie vidět, jak ti krabi žijí v našem odpadu,“ popsala.

Lahve z Německa, kontejnery z Kanady

Hendersonův ostrov je přitom na seznamu chráněných území UNESCO a je jedním z posledních atolů, jejichž biotop nebyl zasažen lidskou činností. Může se chlubit vysokou biodiverzitou. Laversová však upozorňuje, že přílivem plastového odpadu ostrov svou nedotčenost ztratil.

Idylické pláže v Indonésii hyzdí tuny odpadků. Sbírají je Češi

Výskyt odpadu na podobně odlehlých oblastech podle vědců ukazuje, jak špatně s ním jednotlivé země zacházejí.

Objem plastů, který vědci objevili na Hendersonově ostrově, je po celém světe vyprodukován za každé dvě sekundy, píše server Popular Science. „Žádná země z toho nevyjde bez poskvrny. Našli jsme zde lahve z Německa či kontejnery z Kanady. Chci tím říct, že za tohle jsme zodpovědní úplně všichni,“ myslí si spoluautor studie Alexander Bond.

Ročně končí mimo skládky a recyklační linky miliony tun plastového odpadu. V lednu letošního roku ochránci životního prostředí varovali před výjimečně vysokým znečištěním Mariánského příkopu, píše National Geographic. Indonésie se v březnu zavázala, že vynaloží miliardu dolarů na lepší zacházení s plastovým odpadem. Do osmi let chce znečišťování moří zredukovat o 70 procent.

Schéma mořského proudění, které žene plasty na Hendersonův ostrov

Podle Laversové je klíčové, aby opatření přišla co nejdříve. „Pro mě je znečištění plastovým odpadem stejné, jako klimatické změny. Nechci ale, abychom v tomto případě dělali stejné chyby. O klimatických změnách se přeme posledních 40 let - zda (změny) existují a jak se klima mění. V tomto případě bychom ale neměli debatovat. Množství plastového odpadu v našich mořích a oceánech je neuvěřitelné. Musíme s tím něco dělat,“ myslí si.

Plastové znečištění ve všech oceánech

Přímo na hladině světového vodstva plave podle statistik ochránců přírody bezmála 270 tisíc tun plastového odpadu. Z 5,25 bilionu kusů jich 92 procent tvoří jen části původních předmětů. Znečištění životního prostředí odpadky zaznamenala organizace 5 Gyres Institute v různých koncentracích ve všech oceánech.

Středozemí zamořily tuny plastů, vědci je našli i v žaludcích velryb

Velkým problémem jsou v posledních letech takzvané mikroplasty. Jde o malé plastové částice menší než jeden milimetr. Pochází z celé řady zdrojů. Nejčastěji jsou součástí kosmetiky a oblečení, používají se také v průmyslové výrobě.

Dělí se na dvě skupiny. Primární mikroplasty jsou uměle vyráběné a využívají se například ve výše zmíněné kosmetice. Sekundární mikroplasty vznikají rozpadem většího plastového odpadu, který se dostává do moří a oceánů.

Výjimkou není ani Středozemní moře. Jak ukázal průzkum španělských vědců z roku 2015, na hladině zde plave až tisíc tun nejrůznějšího plastového materiálu, zejména části lahví, tašek a jiných obalů, Plasty ochránci životního prostředí nachází běžně také v žaludcích ryb, ptáků, želv a velryb.

Hendersonův ostrov se nachází v Tichém oceánu

Hendersonův ostrov se nachází v Tichém oceánu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue