Jevgenij Malkin (71), Phil Kessel (81) a Chris Kunitz (14) oslavují trefu Pittsburghu. | foto: AP

Pittsburghu stačil jediný gól, vyrovnání série s Ottawou trefil Kessel

• 5
Pittsburgh po úvodním nezdaru z prodloužení uspěl v domácí odvetě fotbalovým výsledkem 1:0 a srovnal tak stav finálové série Východní konference s Ottawou na 1:1 na zápasy. Střelcem jediné branky byl v 54. minutě útočník Phil Kessel.

Jediné gólové situaci z 54. minuty, kdy po zblokovaném úvodním pokusu Kessel opakovanou střelou z pohledu domácích konečně umazal nulu hostujícího brankáře Craiga Andersona, předcházela emotivní scénka ze střídačky Pittsburghu. Americký reprezentační útočník frustrován defenzivní taktikou soupeře a dále trvajícím stavem 0:0 emotivně motivoval své spoluhráče, načež o pár minut později sám rozhodl.

S průběhem duelu byli hrubě nespokojeni i další hráči Penguins. Defenziva Senators viditelně frustrovala například i Jevgenije Malkina, jenž Kesselovi připravil vítěznou branku.

V závěrečných vteřinách zápasu se ruský centr nevěnoval hře a osekával se s Kylem Turrisem. O zvýšenou rivalitu v pokračování série tak bude určitě postaráno.

Penguins ztížila situaci nejen nepříjemná taktika soupeře, ale také zranění. I přes účast v rozbruslení do zápasu nakonec nezasáhl Patrice Hörnqvist a v zahajovací třetině ještě odstoupili křídlo z elitní formace Sidneyho Crosbyho - Bryan Rust - a jeden z nejzkušenějších obránců Justin Schultz. V defenzivních řadách obhájců Stanley Cupu už navíc kromě něj dlouhodobě chybí také Kris Letang a Travor Daley.

„Po chvíli se častější rotace obranných dvojic ustálí. Není pak ani čas uvažovat, jestli jsem něco udělal dobře či špatně. Hned skáčete znova na led,“ popisoval složitou situaci Ron Hainsey, jenž ve svých 37 letech odehrál téměř 25 minut čistého hracího času podobně jako zbylí čtyři beci domácích.

První hvězdou utkání byl zvolen střelec Kessel před bezchybným Marc-Andre Fleurym, který na svou druhou nulu letošního play-off a celkově 10. kariéry potřeboval 23 zákroků. Pro staronovou jedničku Pittsburghu to bylo zároveň 62. vítězství kariéry v play-off, díky čemuž přeskočil ve vedení dané statistiky mezi aktivními gólmany NHL Henrika Lundqvista z Rangers.

Play-off NHL - výsledek

Finále Východní konference - 2. zápas:

Pittsburgh - Ottawa 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
54. Kessel. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18 610. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Fleury (oba Pittsburgh), 3. Anderson (Ottawa). Stav série: 1:1.