Švédský hokejista Joel Lundqvist slaví gól se svým spoluhráčem Joelem...

Švédský hokejista Joel Lundqvist slaví gól se svým spoluhráčem Joelem Erikssonem. | foto: Reuters

Slovensko schytalo další výprask, zachrání se? Švédsko má jisté play-off

• 295
Slovenští hokejisté se dál a dál musí strachovat o záchranu v elitní skupině mistrovství světa. Po sobotním výprasku od Rusů 0:6 sice v neděli proti USA gól dali, ale opět jich šest inkasovali. A nebezpečná hra o sestup Slováků pokračuje. Situace je ve skupině A následující - stačí, aby Dánové podlehli Itálii v základní hrací době a Slovensko nestačilo na Švédsko. V nedělním večerním duelu vyhrálo Švédsko nad Dánskem 4:2 a má jisté čtvrtfinále.

Víkendové skóre Slovenska - 1:12. A strach o záchranu trvá

Situace je totiž komplikovanější v tom, že sestoupit nemohou Dánové, pořadatelé příštího šampionátu.

Američané tak po úvodní porážce s Němci přidali v Kolíně nad Rýnem pátou výhru za sebou a posunuli se do čela tabulky před Rusko, které má ale zápas k dobru.

V sestavě zámořského celku již nechyběli obránce Skjei a útočník Hayes, posily z New York Rangers. A oba byli v akci ve třetí minutě, kdy Skjei pálil, Július Hudáček nedokázal zcela pokrýt kotouč, ale Hayes s dorážkou neuspěl. Slováci pak promarnili přesilovku a do vedení tak šli v deváté minutě Američané, když se zblízka trefil neobsazený Keller.

Hayes si spravil chuť v 26. minutě, kdy na konci kombinace s Gaudreauem předložil forvardovi Calgary puk do šance, z níž nemohl minout. „Myslím, že Hayes i Skjei dnes hráli dobře, zejména s ohledem na to, že museli včera cestovat. Brady (Skjei) je skvělý obránce. Jsou to dva další kousky do solidního základu našeho týmu,“ pochvaloval si kouč USA Jeff Blashill.

Slovensko se pak ubránilo ve svém prvním oslabení a minutu po návratu hříšníka Čerešňáka na led snížil bekhendovou dorážkou zadák Gernát. Slováci sice na chvilku ožili, ale na vyrovnání nedosáhli.

„Po gólu na 1:2 nám v hlavách proběhlo, že můžeme vyrovnat. Nechali jsme se pobláznit a začali jsme hrát otevřený hokej. Měli jsme pár šancí, útočili jsme, ale propadli jsme,“ hodnotil útočník Libor Hudáček pro hokej.sk.

Július Hudáček poté sice vychytal Dvoraka, ale druhý souboj už vyzněl lépe pro amerického forvarda, který uklidil puk bekhendem pod horní tyč. A dvě minuty před druhou přestávkou bylo s výběrem kouče Cígera ještě hůř, když se střelou na bližší tyč prosadil bek Trouba.

„Dostali jsme třetí gól, pak čtvrtý a bylo hotovo. Američané byli připraveni na brejky a využívali jich. Otevřeli jsme to, protože jsme potřebovali získat alespoň bod a chtěli jsme udělat všechno pro vyrovnání,“ řekl Hudáček.

Slováci od té chvíle vypadali hodně odevzdaně. Ve 43. minutě se znovu blýskl Hayes, který naservíroval pátý gól opět pro Gaudreaua, jemuž předložil puk před prázdnou branku. Debakl pak udělal z rozdílu ve skóre Lee, jenž na hranici brankoviště usměrnil v početní výhodě za Hudáčkova záda Eichelovu nabídku.

„Pro nás je těžké hrát proti takto silným týmům. Američané byli mnohem lepším a rychlejším týmem po celém ledě. Začali jsme sice dobře, ale poté, co soupeř skóroval, jsem začínali být čím dál víc nervózní a dělali jsme až příliš mnoho chyb,“ řekl slovenský trenér Zdeno Cíger.

Jeho tým je opět o něco blíže sestupové hrozbě, neboť kromě vlastního neúspěchu nebodovali ani Dánové proti Švédsku (2:4). Se silnými Švédy Slovensko své vystoupení na turnaji uzavře. A pokud Italové porazí v základní hrací době Dánsko, které nemůže sestoupit s ohledem na pořadatelství příštího MS, ale sehrálo by klíčovou roli v případné minitabulce, museli by Slováci uhrát alespoň bod.

Jakmile by se jim to nepodařilo, vysvobodila by je už jen lepší bilance v porovnání s Běloruskem, předposledním týmem skupiny B v Paříži. Momentálně mají při stejném bodovém zisku o gól horší skóre, Bělorusko čeká závěrečný duel s Nory.

Slovensko - USA 1:6

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Branky a nahrávky: 31. Gernát (L. Hudáček, Dravecký) - 9. Keller (A. Lee, Skjei), 26. Gaudreau (Hayes), 37. Dvorak (Gaudreau), 39. Trouba, 43. Gaudreau (Hayes), 48. A. Lee (Eichel, Hanifin). Rozhodčí: Hribik (ČR), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 13 267. Třetiny: 0:1, 1:3, 0:2.

Slovensko: J. Hudáček - Trška, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Sersen, Čajkovský - Miklík, Bližňák, Haščák - Kudrna, Cingel, Hrnka - Dravecký, L. Hudáček, Skalický - Suja, Zigo, Šťastný - Matoušek. Trenér: Zdeno Cíger.

USA: Howard - DeKeyser, Trouba, C. Murphy, Hanifin, McAvoy, Skjei, T. van Riemsdyk - A. Lee, Eichel, Keller - Nelson, D. Larkin, Schmaltz - Bjugstad, Hayes, Gaudreau - Compher, Dvorak, Copp - Greenway. Trenér: Jeff Blashill.

Švédové nad Dány brzy vedli, postup do play-off mají jistý

Hokejisté Švédska porazili v utkání základní skupiny A světového šampionátu Dánsko 4:2. Svěřenci kouče Rikarda Grönborga, který zařadil do sestavy poslední posily brankáře Henrika Lundqvista a útočníka Nicklase Bäckströma, si zajistili postup do čtvrtfinále. Dva góly a nahrávku zaznamenal útočník William Nylander.

„Doplnili jsme do sestavy hráče absolutní světové třídy a jsme šťastní, že je tu máme. Znamená to pro nás hodně. Na výhře měli navíc oba velký podíl,“ ocenil přínos posil obránce vítězů Victor Hedman.

Dříve než mohl ukázat něco ze svého brankářského umění Henrik Lundqvist, zaskvělo se jeho dvojče Joel. Dánové ve třetí minutě otáleli s rozehrávkou v rohu za vlastní brankou, přišli o kotouč, ten nabil Krüger mezi kruhy Joelu Lundqvistovi a ten se trefil pod horní tyč.

V sedmé minutě ujel Nylander, vyčkával se zakončením, avšak Soerensena překonat nedokázal. Další šanci spálil Krüger, jemuž po obrovské hrubce nahrál přímo před dánskou brankou Kristensen.

William Nylander právě zasouvá puk do branky v zápase proti Dánsku.

Henrik Lundvist pak měl dvakrát štěstí. Nejprve Ehlers přes Brodinův faul pálil do tyče a puk se odrazil pryč podél brankové čáry, pak bojoval u švédské branky Hardt, kotouč vylétl do vzduchu a přistál těsně vedle tyče.

Zkraje druhé třetiny se Poulsen objevil osamocený u dorážky po zákroku Henrika Lundqvista, ale na jednoho z nejlepších gólmanů současnosti nevyzrál. Neuspěl pak ani v další šanci. Švédové byli nedisciplinovaní a v 33. minutě museli na více než minutu do tří, jenže Dánové sehráli dvojnásobnou početní výhodu zcela zoufale a bez jediné střely.

Za jejich váhavost je potrestal Nylander, který si položil Soerensena a zametl puk do branky za jeho levým betonem. Ještě před druhou přestávkou pak přidal druhý zásah poté, co kroužil útočným pásmem, namířil si to volnou cestou mezi kruhy, narazil si kotouč s Backströmem a zakončil do odkryté branky nad Soerensena.

V 47. minutě se proti Stormovi vytáhl dvakrát Henrik Lundqvist, ale čisté konto přesto neuchránil - zanedlouho ho překonal nechytatelnou ranou zblízka Madsen. Landeskog pak nastřelil tyč a Markus Lauridsen v 56. minutě zdramatizoval závěr, ale vzápětí odpověděl v přesilovce Bäckström.

„Cítil jsem se v pohodě, ale zase ne nijak fantasticky. Je tu velké kluziště a potřebuji pár dnů a tréninků, abych si zvykl. Ale jak zápas probíhal, cítil jsem se lépe a lépe. Navíc jsme hráli dost v oslabení, což pro mě bylo dobré. Viděl jsem dost z naší hry, jak dohromady hrajeme. Je to pro nás dobrá výhra, kterou jsme potřebovali. Na konci to bylo sice trochu těsné, ale vše jsme zakončili přesilovkou,“ řekl Henrik Lundqvist.

Dánsko - Švédsko 2:4

Branky a nahrávky: 50. Madsen (Ehlers), 56. M. Lauridsen (Ehlers, Regin) - 3. J. Lundqvist (Krüger, Eriksson Ek), 36. W. Nylander (J. Klingberg, Lindberg), 40. W. Nylander (Bäckström), 58. Bäckström (J. Klingberg, W. Nylander). Rozhodčí: Reneau (USA), Piechaczek - Kohlmüller (oba Něm.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. Diváci: 10 314.

Dánsko: Soerensen - N. B. Jensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser - Ehlers, Regin, Madsen - Storm, Jakobsen, Hardt - Poulsen, Green, Christensen - Bau Hansen, Aagaard, Russell. Trenér: Jan Karlsson.

Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, Hedman, Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Lindberg, Bäckström, W. Nylander - Everberg, Karlsson, Söderberg - Krüger, J. Lundqvist, Eriksson Ek. Trenér: Rikard Grönborg.