Prezident Miloš Zeman se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem (12. května 2017). | foto: ČTK

Hedvábná stezka bude stát tři biliony. Zeman ji označil za fascinující

  • 321
Hedvábnou stezku označil prezident Miloš Zeman při své návštěvě Číny za nejvíce fascinující projekt v novodobých dějinách. Ambiciózní plán by měl zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a pomoci vzájemnému obchodu. V projevu na summitu v Pekingu Zeman projekt přirovnal k Marshallovu plánu pomoci poválečné Evropě.

Pokud má být tento projekt úspěšný, je podle Zemana nezbytné vyhodnotit možná rizika a nespoléhat se jen na optimistické analýzy. „Musíme dělat vše pro to, abychom se vyhnuli katastrofě, protože jak víte, katastrofy jsou v historii lidstva častým jevem,“ uvedl Zeman v angličtině. Na novou Hedvábnou stezku se podle něj nelze dívat jen z technického hlediska, ale také jako na možné opravdové přátelství dvou starých civilizací.

Česká republika podle Zemana na summitu schválila 22 „poměrně malých“ projektů týkajících se nové Hedvábné stezky a dalších 16 se chystá pro česko-čínské investiční fórum v červenci (o dalších možnostech spolupráce čtěte zde).

Čínský prezident Si Ťin-pching v neděli při zahájení summitu uvedl, že Peking na projekt vynaloží 124 miliard dolarů (asi tři biliony korun). Vyzval k opuštění starých modelů založených na rivalitě a diplomatických mocenských hrách.

14.května 2017 v 07:02, příspěvek archivován: 14.května 2017 v 07:24

Zeman označil novou Hedvábnou stezku za fascinující projekt: https://t.co/ceXhBFWGMq

Hedvábná stezka by měla zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a tím zlepšit i vzájemnou obchodní a ekonomickou spolupráci. Pro její realizaci bude nutná rozsáhlá obnova infrastruktury v řadě zemí. Má být rozdělena na dvě části, a to na pozemní a námořní koridor. V rámci projektu budou budovány moderní železniční tratě nebo přístavy.

Hedvábná stezka má navázat na tradici starověké a středověké Hedvábné stezky, kdy síť cest propojovala východní a střední Asii se Středomořím. Mimo jiné po ní bylo z Číny vyváženo hedvábí. Kritici se však obávají toho, že se Peking rozsáhlými investicemi pokusí koupit vliv v rozvojových zemích.

Britský ministr financí Philip Hammond v Pekingu řekl, že Británie je přirozeným partnerem pro program nové Hedvábné stezky a v době, kdy opouští Evropskou unii, si přeje více obchodních kontaktů se světem, nikoli méně. „Věřím, že Británie, která leží na západním okraji Hedvábné stezky, je přirozeným partnerem tohoto projektu. Británie je po staletí zastáncem otevřeného globálního obchodování,“ řekl Hammond.

Projekt ocenil také pákistánský premiér Naváz Šaríf, jehož země je spojencem Číny. Plán je podle Šarífa projevem „vize a důvtipu“ Pekingu. „Toto široké ekonomické partnerství a investice jsou historicky bezprecedentní. Stojíme na pokraji hospodářské revoluce,“ řekl.

Německo k projektu zaujalo opatrný postoj. V Pekingu ho zastupuje ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová, která dnes řekla, že se nepodepíše pod společné prohlášení, pokud nebude obsahovat záruky o zachování volného obchodu a spravedlivé soutěže. Prohlášení má být zveřejněno po ukončení fóra v pondělí. „Německo se chce iniciativy zúčastnit, ale nabídky musejí být přístupné všem... Musí být také jasné, co se vlastně bude stavět, teď to jasné není,“ sdělila Zypriesová.

Na summit se sjelo kolem 30 státníků. Zeman je jediným prezidentem z Evropské unie. Některé země EU na setkání vyslaly představitele vlád. Čína bere konferenci velmi vážně. Reklamy a upozornění na akci jsou v pekingských ulicích umístěny doslova na každém sloupu.

Na summit se akreditovaly stovky novinářů z celé Číny, organizátoři pro ně nachystali propagační materiály nejen o Hedvábné stezce, ale i třeba o Pekingu nebo čínské komunistické straně.

Zemana v Číně doprovázejí ministři Jiří Havlíček (průmysl a obchod), Dan Ťok (doprava) a Karla Šlechtová (místní rozvoj). Kromě nich je přítomno i několik náměstků ministrů a podnikatelé (o členech delegace čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video