Nový simulátor může zvýšit zájem o letadla z Kunovic

  • 1
V pražském výcvikovém středisku pilotů začal fungovat unikátní přístroj, na kterém mohou piloti letadel L-410 z celého světa trénovat nebezpečné situace a manévry. Simulátor splňuje nejvyšší požadavky a podnik Aircraft Industries z Kunovic si od něj slibuje i vyšší zájem o letadlo L-410.

Zprovoznění nového simulátoru předcházely tisíce nalétaných hodin a dvouletá příprava. Přístroj, který věrně kopíruje kabinu moderní verze letounu L-410 UVP-E20, je dílem odborných společností, pilotů a kunovické firmy Aircraft Industries.

„Nový přístroj je nezbytnou podmínkou prodejů letadel naší kategorie,“ vysvětlila ředitelka podniku Ilona Plšková.

„Při jednáních se na to samozřejmě ptají i naši zákazníci a chtějí vědět, jak máme zajištěný výcvik pilotů. A to nejen základní, ale i povinný udržovací, který musí pravidelně opakovat,“ zdůraznila.

Simulátor je součástí výcvikového střediska Czech Aviation Training Centre v Praze, které patří pod státní podnik Řízení letového provozu. Vyrobila ho kanadská společnost CAE a odpovídá nejmodernějším a nejpřísnějším certifikacím na světě.

Pohyblivý přístroj určený pro začátečníky i zkušené piloty předběhl dobu. Tak vysokou úroveň totiž budou mezinárodní předpisy pro simulátory podobného typu vyžadovat až za dva roky.

Nácvik ve vzduchu? Příliš nebezpečný a drahý

Pro piloty to znamená zásadní změnu. „Díky tomuto simulátoru budou mnohem lépe připraveni na zcela mezní situace, které by je mohly v reálném provozu potkat,“ upozornil vedoucí instruktor simulátoru L-410 v CATC Jiří Pískatý.

Dosud používali zastaralé simulátory, které nesplňují přísné nároky na bezpečnost a výcvik. Teď si polepší. Kabina přesně odpovídá skutečnosti, stejně jako použité počítačové simulace.

Podařilo se to právě díky pilotům, kteří nalétali mnoho hodin, aby do počítače zaznamenali, jak se letadlo v různých polohách a situacích chová a program v kabině díky tomu věrně napodobuje skutečnost.

Díky tomu se mohou v bezpečí naučit a vyzkoušet přistání v extrémních podmínkách, na netradičních místech a zvládnout neobvyklé letové polohy.

„V minulosti se samozřejmě dalo cvičit i přímo na letadlech ve vzduchu, ale to je velmi nebezpečné a drahé. Nemůžete si jen tak natrénovat třeba přistání v Nepálu, vysazení motoru nebo požár,“ upřesnila Petra Biache, mluvčí výcvikového střediska Czech Aviation Training Centre.

Právě bezrizikové nazkoušení kritických situací letci nutně potřebují. Na celém světě dnes létá kolem 350 kunovických letounů L-410 a pilotů je zhruba 1 400.