Mela před dánskou brankou v souboji s Německem

Mela před dánskou brankou v souboji s Německem | foto: AP

Dánsko zdolalo Němce 3:2 v prodloužení. Švédové dali Italům osm gólů

• 22
Hokejisté Švédska si v zápase s outsiderem mistrovství světa Itálií s chutí zastříleli a vyhráli s přehledem 8:1. Ve druhém zápase skupiny A v Kolíně nad Rýnem prohráli domácí Němci s Dánskem 2:3 po prodloužení.

Tabulku skupiny A nadále vede Rusko, Švédové se dotáhli bod za ně. Němci naopak promarnili další možnost zabojovat o postupovou čtyřku.

Německo - Dánsko 2:3 po prodl.

Hokejisté Německa ztratili na domácím mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem v duelu s Dánskem vedení 2:0 a po porážce 2:3 v prodloužení si zkomplikovali boj o čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Marca Sturma ztrácejí na páté pozici na třetí USA i čtvrté Lotyšsko tři body. V čase 61:40 rozhodl o druhé výhře Dánů na turnaji Peter Regin.

„Prohráli jsme vhazování a pak jsme snad minutu a půl nebyli u puku. Byli jsme unavení, ale Nik Ehlers je jeden z nejlepších bruslařů na světě, vytvořil přečíslení a já jsem to trefil mezi betony,“ popisoval vítěznou trefu Regin na oficiálním webu MS.

Domácí tým vedl od deváté minuty, kdy Ehlizův pokus sklepnul ze vzduchu do dánské branky Reimer. Poté navíc Yannic Seidenberg z pravé strany od mantinelu uvolnil před brankou Macka, který snadno skóroval.

Jenže další možnost domácích neproměnil Tiffels a v 17. minutě se prosadili poprvé Dánové. Storm skóroval z dorážky a sudí si ještě u videa ověřili, zda gól odpovídal pravidlům, protože se dotknul puku i bruslí. Hned za 25 vteřin bylo vyrovnáno, když Aus den Birken vyrazil Christensenův pokus jen před Poulsena, který dorazil puk do prázdné branky.

Dánové zase ve druhé části nevyužili 77 sekund trvající výhodu pěti proti třem, ve třetí části neuspěli v německých šancích Plachta ani dvakrát Fauser. Dánský gólman Dahm tlaku ve třetí třetině odolal a když Němci neproměnili ani šanci v nastavení, rozhodl po úniku Regin.

Němci budou o čtvrtfinále dále bojovat v sobotu proti Itálii a v úterý s Lotyšskem. Spoléhat budou už na hvězdnou posilu, útočníka Leona Draisaitla z Edmontonu. „Leon nám hodně pomůže. Měl skvělou sezonu v NHL na tak mladého hráče. Je to nejlepší německý hokejista všech dob. Bude velkou posilou v ofenzivě a na přesilovky,“ věří útočník Felix Schütz.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 9. Reimer (Ehliz, D. Seidenberg), 10. Macek (Y. Seidenberg, Kahun) - 17. Storm (Kristensen, Jakobsen), 17. Poulsen (Christensen), 62. Regin (Ehlers, Jakobsen). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) - Lhotský (ČR), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 6:5. Diváci: 18.629. Třetiny: 2:2, 0:0, 0:0 - 0:1.

Německo: Aus den Birken - Reul, Ehrhoff, Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Hördler, Krueger - Macek, Kahun, Y. Seidenberg - Ehliz, Tiffels, Reimer - Plachta, Schütz, Gogulla - Kink, Fauser, D. Wolf. Trenér: Marco Sturm.

Dánsko: Dahm - N. B. Jensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser - Ehlers, Regin, Madsen - Storm, Jakobsen, Hardt - Poulsen, Green, Christensen - Bau Hansen, Aagaard, Russell - Meyer. Trenér: Jan Karlsson.

Švédsko - Itálie 8:1

Švédové si ve svém pátém duelu ve skupině A v Kolíně nad Rýnem připsali třetí výhru a upevnili svou pozici v postupovém kvartetu do play off. Pomohl jim dobrý nástup, v čase 8:34 vedl už 2:0. Italové zůstávají ve skupině s jediným bodem poslední.

Skóre otevřel v polovině čtvrté minuty Rask, poté se snadnou dorážkou prosadil Holm. Švédové dál v poklidu kombinovali a udržovali Cloutiera v tempu. Když už byl strážce italské branky znovu překonán, zachránila ho horní tyč po akci Erikssona Eka, který si vybruslil před brankoviště od zadního hrazení a zakončil bekhendem.

Dílčí radost Italů přinesla 24. minuta, kdy hráli první z pouze dvou přesilovek, které jim Švédové v utkání nabídli. Úspěšní byli díky Morinimu, jehož výtečně našel Scandella. Žádné drama se však nekonalo, v polovině utkání pálil od modré čáry nechytatelně Brodin. Nylander pak trefil tyč.

Výkonnostní rozdíl mezi oběma celky ještě hodně zvýraznila třetí třetina, kterou Švédové vyhráli 5:0. Už po 41 sekundách od návratu z kabin se prosadil Lindholm.

Debakl pak z výsledku udělali Seveřané v závěrečné desetiminutovce. V 51. minutě se kotouč po ráně do tyče odrazil přímo na Omarkovu hůl před prázdnou brankou - 5:1.

Cloutier se pak vyznamenal proti Edlerovi, ale poté inkasoval třikrát za tři a půl minuty, kdy se mezi střelce zapsali Carl Klingberg, Eriksson Ek a John Klingberg.

Zápas jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 4. V. Rask (E. Lindholm), 9. Holm (W. Nylander, Brodin), 30. Brodin (Holm), 41. E. Lindholm (Landeskog, Stralman), 51. Omark (Söderberg, Edler), 55. C. Klingberg (Nordström), 57. Eriksson Ek (W. Nylander), 59. J. Klingberg (Holm, W. Nylander) - 24. Morini (Scandella, Insam). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Fonselius - Suominen (oba Fin.), Jensen (Dán.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 10.878. Třetiny: 2:0, 1:1, 5:0.

Švédsko: Fasth - Stralman, Hedman, J. Klingberg, Edler, Holm, Brodin - E. Lindholm, V. Rask, Landeskog - Söderberg, Krüger, Omark - Karlsson, W. Nylander, Eriksson Ek - C. Klingberg, J. Lundqvist, Nordström - Everberg. Trenér: Rikard Grönborg.

Itálie: Cloutier - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Glira, Miglioranzi - Frigo, Andergassen, Scandella - Morini, S. Kostner, D. Kostner - Insam, Anton Bernard, Lambacher - Marchetti, Goi, Gander - Frank. Trenér: Stephan Mair.