James Harden z Houstonu si drbe hlavu.

James Harden z Houstonu si drbe hlavu. | foto: AP

San Antonio neutralizovalo Hardena a smetlo Houston. I bez Leonarda

• 41
Basketbalisté San Antonia rázně ukončili sérii druhého kola play-off NBA a vybojovali si právo vyzvat ve finále Západní konference Golden State. Šestý zápas v Houstonu ovládli drtivě 114:75 a sérii vyhráli 4:2. V dresu hostů zářil LaMarcus Aldridge, který nastřílel 34 bodů a přidal 12 doskoků.

Když se Tony Parker ve druhém utkání s Houstonem zranil do konce sezony, málokdo věřil, že by se Spurs mohli v sérii dlouho udržet. Přesto se po pěti zápasech ujali vedení 3:2.

A v šestém utkání navíc postrádali i dalšího klíčového hráče Kawhiho Leonarda, který si zranil kotník a koleno v pátém duelu. Svěřenci Gregga Popoviche však vyhráli první čtvrtinu čtvrtečního zápasu o sedm bodů a v dalším průběhu jejich náskok narůstal. V poločase Spurs vedli už o 19 bodů.

Zatímco hráči San Antonia podávali téměř bezchybný taktický výkon, Houstonu se nedařilo. Hlavní lídr Rockets James Harden se překvapivě netlačil do zakončení a za první čtvrtinu ani jednou nevystřelil. Zápas dokončil s 10 body, sedmi asistencemi a šesti ztrátami. Navíc se vyfauloval.

„Všechno to jde za mnou. Beru odpovědnost na sebe. Je to těžké, zvlášť když jsme prohráli šestý zápas doma. Ale stalo se, musíme jít dál,“ řekl Harden.

Ovšem příliš se nevyznamenaly ani další střelecké opory Houstonu - Lou Williams zaznamenal osm bodů, Eric Gordon šest a Ryan Anderson dokonce zůstal na nule, když minul všech šest svých střel.

Hlavním lídrem Spurs byl Aldridge, který si 34 body vytvořil sezonní maximum, a přidal 12 doskoků. „Nastartoval nás. Říkal si o míč, dostával se do dobrých pozic. Samozřejmě skvěle přihrával,“ chválil hrdinu zápasu kouč Popovich.

LaMarcus Aldridge v šestém utkání proti Houstonu

Jonathon Simmons poprvé nastoupil v play-off v základní sestavě Spurs a připsal si 18 bodů. Patty Mills znovu nastoupil na místě prvního rozehrávače a zapsal si 14 bodů a sedm asistencí, neztratil se ale ani jeho náhradník Dejounte Murray s 11 body, 10 doskoky a pěti asistencemi. Pau Gasol zvládl 10 bodů, 11 doskoků a pět asistencí.

Nejlepším střelcem Houstonu byl Trevor Ariza s 20 body (trojky 5/8), kromě něj se výrazněji prosadil už jenom mladý švýcarský pivot Clint Capela coby autor 15 bodů a 12 doskoků.

Play-off NBA - výsledek

2. kolo

Západní konference - 6. zápas:
Houston - San Antonio 75:114 (24:31, 42:61, 64:87)
Nejlepší střelci:
Ariza 20, Capela 15, Harden 10, Williams 8, Beverley 7, Gordon a Dekker po 6 - Aldridge 34, Simmons 18, Mills 14, Murray 11, Gasol a a Green po 10, K. Anderson 7. Konečný stav série: 2:4.