Zeman s čínským prezidentem jednal o nové Hedvábné stezce přes Česko

  • 697
Prezident Miloš Zeman se v Číně setkal se svým protějškem Si Ťin-pchingem. Během schůzky projednávali především projekt novodobé Hedvábné stezky, jedna z větví by podle Číňanů měla vést i přes Českou republiku. Si v čínské televizi řekl, že očekává aktivní českou účast v tomto projektu.

Hedvábnou stezkou chce Čína lépe propojit Asii s Evropou i Afrikou a navázat na tradici starověké a středověké spojnice, po které z východní Asie přes střední Asii mířilo do Středomoří mimo jiné právě hedvábí.

Čínský projekt předpokládá rozsáhlou hospodářskou spolupráci Pekingu s asijskými a evropskými státy, v plánu je rozvoj železniční, námořní i ekonomické a průmyslové infrastruktury.

„Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze,“ prohlásil Zeman po schůzce. „Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku,“ dodal.

Na závěr asi půlhodinové schůzky bylo podepsáno memorandum o spolupráci malých a středních podniků a memorandum o společné koordinaci jednotlivých projektů navázaných na novodobou Hedvábnou stezku. Memorandum počítá se vznikem pravidelně se scházející skupiny, která by nejspíš fungovala na vládní úrovni. Jejím úkolem má být vyhodnocování vývoje konkrétních projektů.

„Pan prezident zdůraznil, že ČR má zájem být součástí Nové hedvábné stezky. Zmínil i projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe,“ uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s poukazem na ambiciózní plán možného propojení zmíněné trojice řek, jehož je Zeman velkým zastáncem.

12.května 2017 v 11:26, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 16:25

Pan prezident zdůraznil, že ČR má zájem být součástí Nové hedvábné stezky. Zmínil i projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Podle hradního mluvčího hovořil Zeman se svým čínským protějškem i na téma protiteroristické rezoluce. „O rezoluci bude jednat také s ruským prezidentem,“ informoval Ovčáček na Twitteru.

Čínský prezident podle Ovčáčka ocenil, že Zeman je jediným zástupcem Evropské unie na summitu k Nové hedvábné stezce na tak vysoké úrovni. Zeman bude na setkání jediným prezidentem země EU, několik států vyslalo své premiéry.

Si podle čínské televize prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví, vzdělávání, turistiky a kulturní výměny. Podle čínského prezidenta je třeba klást důraz i na intenzivnější výměnné programy pro mládež nebo na užší spolupráci v zimních sportech.

12.května 2017 v 05:43, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 06:25

ČLR. Přivítání v Pekingu. https://t.co/WsJc6ba6xh

Čínsko-českou spolupráci na projektu Hedvábné stezky Si podle čínské televize označil za pozitivní příklad pro ostatní evropské státy, neboť je to první takový bilaterální plán, který Peking podepsal s evropskou zemí. Proto také očekává, že aktivní českou účast na rozvoji tohoto projektu.

Zemanova návštěva Číny je naplánována na šest dní. Jejím hlavním motivem by měla být, stejně jako při předchozích návštěvách v letech 2014 a 2015, zejména ekonomická spolupráce. S čínským prezidentem dle plánů mluvil i o mezilidských kontaktech včetně turistického ruchu.

O zdravotnictví i bankách

Zástupci ministerstev zdravotnictví v pátek v přítomnosti prezidentů podepsali akční plán spolupráce obou institucí na období 2017-2019.

Zeman se rovněž setkal s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami Kuo Šu-čchingem, se kterým hovořil o působení bank a bankovní spolupráci. Jedna z největších světových bank, čínská ICBC (Industrial and Commercial Bank of China), již získala od České národní banky licenci pro zřízení své pobočky v Česku (více zde).

Zeman společně s Havlíčkem a dalšími členy delegace mluvil také s vedením čínské společnosti Linglong Tire. Ta plánuje v Polsku, na Slovensku nebo právě v Česku postavit továrnu na výrobu pneumatik. Její zástupci se nedávno byli podívat na průmyslovou zónu v Mošnově na Novojičínsku. Investice v řádu miliard korun by mohla dát práci až 1 500 lidem. Podle informací ČTK se právě o tomto projektu při pátečním setkání podrobně hovořilo, konečné rozhodnutí ale čínská společnost neoznámila.

Kdo je v Číně

Zemana v Číně doprovázejí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). V delegaci je i několik náměstků ministrů. Původně měla být ministerská delegace širší, tři ministři za sociální demokracii včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ale účast kvůli české vládní krizi zrušili.

Ve výpravě je i velvyslanec České republiky v Pekingu Bedřich Kopecký a guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Zemana doprovází také několik desítek podnikatelů, kdo konkrétně si můžete prohlédnout zde.

Při poslední návštěvě prezident Miloš Zeman předvedl v čínské televizi Krtečka a prohlásil, že se do země přijel učit stabilizovat společnost:

24. října 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video