Valachová zruší fotbalový dotační program, další nechá prověřit

  • 316
Ministryně školství Kateřina Valachová v reakci na zásah policie z minulého týdne pozastavila a zruší program okolo fotbalové asociace. Další programy nechá preventivně prověřit. Tvrdí, že podezření měla ještě před samotným zásahem. V souvislosti s dotační kauzou skončila ve vazbě její náměstkyně Simona Kratochvílová a šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

„Pro mě je situace velice vážná,“ uvedla na začátek úterní tiskové konference Valachová. „Mohu říct, že letos zatím nebyla vyplacena ani koruna směrem ke sportovním svazům,“ dodala vzápětí s tím, že to ale není v souvislosti s policejním zásahem.

Ministryně dále uvedla, že pozastavila a zruší program okolo fotbalové asociace. Nahradit ho má v budoucnu program nový. Zároveň ale uvedla, že fotbalová asociace by mohla se získáním peněz mít problém, protože sama čelí obvinění. Ministryně proto hledá cesty, jak zajistit financování fotbalových klubů uvnitř asociace.

Financování sportu prý začala prověřovat ještě před policejním zásahem. Kvůli tomu dosud nebyly sportovním svazům vyplaceny žádné peníze. „Je to z důvodů dvou mých kroků. Za prvé je to z důvodu nařízení několika mimořádných kontrol směrem k některým sportovním svazům v minulých týdnech a měsících, jednak kvůli zpřísnění podmínek dotačních rozhodnutí,“ upřesnila.

„Jediné peníze, které v příštích týdnech budou odcházet, jsou peníze pro děti a mládež, což je program, který jsem prosadila já. Je ve výši jedné miliardy korun. Je jednoduchý. Jedna hlava, jedno dítě, jedna částka,“ řekla ministryně.

Rezignovat nebudu, jako klíště ale nejsem

Rezignaci kvůli kauze prý nezvažuje. „Ve funkci se určitě nedržím jako klíště. Nezříkám se politické zodpovědnosti,“ prohlásila Valachová s tím, že chce počkat, zda dokáže své kroky v dotační kauze obhájit. K opuštění postu ji přitom vyzývá opozice, například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Problém je to dostatečně velký na to, aby ministryně Valachová bezodkladně rezignovala. Patří to k politické kultuře,“ prohlásil Kalousek. Rezignaci Valachové požaduje i Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. „Dotační skandál je pokračováním katastrofální práce ministryně školství,“ uvedla strana v prohlášení.

Jak se hodnotí žádosti o dotace?

Žádosti o sportovní dotace zpracovává na ministerstvu školství odbor sportu, jehož náměstkyní byla Simona Kratochvílová, která skončila minulý týden ve vazbě (psali jsme zde). Z informací o programu Podpory materiálně technické základny sportu, jehož investičních dotací se kauza týká, vyplývá, že odbor nejprve hodnotí formální kritéria žádosti o dotaci. Pokud žádost na odboru nesplní formální podmínky, nepostoupí dál k posouzení expertní komisí.

Ministryně svolala tiskovou konferenci kvůli zásahu policie v minulém týdnu. Kvůli údajným dotačním machinacím skončili v pátek ve vazbě náměstkyně ministryně Simona Kratochvílová a předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Celkem byli policií obviněni tři lidé a jedna právnická osoba, třetím obviněným je ředitel Vysokoškolského sportovního centra Zdeněk Bříza.

Kratochvílová se podle jednoho z vyšetřovatelů kauzy, kterého citoval server Seznam Zprávy, údajně domlouvala na přípravě 19 dotačních programů s předsedou Fotbalové asociace ČR Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí. Posuzování komisí přitom předcházela formální kontrola žádostí na odboru ministerstva, kde mohly být některé projekty vyřazeny.

Kratochvílová je zároveň blízkou přítelkyní ministryně. Podle Hospodářských novin mají obě rodiny v Brně a v Praze sdílely jeden byt. S Valachovou pracovala Kratochvílová už na Úřadu vlády pod tehdejším ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem.

Policie v souvislosti se zásahem na ministerstvu školství, v sídle Fotbalové asociace ČR a České unii sportu zadržela deset lidí, kromě Kratochvílové a Pelty nikdo další ve vazbě neskončil.

Pelta s vazbou nesouhlasí, proto proti ní podal stížnost. „Učinili jsme tak na místě. Vyřešit by se to mohlo v horizontu dvou až tří týdnů, zatím nevím. Do té doby je jediná jistota, že pan Pelta bude ve vazební věznici na Ruzyni,“ řekl v pátek pro iSportTV Peltův právník Bronislav Šerák.

Mezi zadrženými byl i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, policie ho ale propustila. „Můžu říct, že policie se chovala korektně. I státní zástupce. Když jsem všechno, co chtěli vědět, vysvětlil, propustili mě. Chápu, že se mě na to ptali, ale jak jsem řekl: Nic jsem neprovedl. A jestli jsem uvažoval o rezignaci? Ne, není důvod,“ uvedl v rozhovoru pro server Neovlivní.cz Jansta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue