TO JE RADOSTI! Čeští hokejisté slaví výhru nad Finskem po samostatných...

TO JE RADOSTI! Čeští hokejisté slaví výhru nad Finskem po samostatných nájezdech. | foto: Reuters

Finsko - Česko 3:4. Skvělý obrat v závěru dokonal při nájezdech Hanzl

• 1520
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Čeští hokejisté předvedli na mistrovství světa nečekané zmrtvýchvstání. S Finskem prohrávali 0:3 a dlouho byli bezradní, ve skvělé třetí třetině, v níž soupeře přestříleli 17:2, však senzačně vyrovnali. A v penaltovém rozstřelu výsledek otočil jediný úspěšný střelec Hanzl.

Začalo to už po 58 vteřinách, kdy chtěl Aho zakončit zpoza branky, ale puk mu utekl k druhé tyčce. U ní stál Filppula, který měl dost času, aby ho dopravil do odkryté branky. Brankář Mrázek, jenž dostal znovu přednost před Francouzem, se vůbec nestačil přemístit.

Neuplynuly ani dvě minuty a bylo to 0:2. To Jaakola dostal puk od zadního mantinelu za levý kruh, odkud tvrdě a bez přípravy vypálil. A byť mu střela moc nesedla, kotouč po tečích zapadl za Mrázka podruhé.

Češi byli zaskončení a nedostávali se do šancí, nedařilo se jim ani v přesilovce. Navíc v čase 13:51 inkasovali potřetí: puk se z rohu hřiště dostal před modrou čáru, odkud pálil Lajunen. Jeho rána byla sice tečovaná, ale Mrázek na ni dobře viděl a mohl ji chytat.

A aby toho nebylo málo, před přestávkou odešel do kabiny kapitán Voráček a už se z ní nevrátil. Podle všeho má otřes mozku.

Do druhé třetiny promíchali trenéři sestavu a do hry se častěji dostával i náhradník Hyka. Český tým byl aktivnější, snažil se, ovšem vyložené příležitosti nepřicházely. A když se solidní šance naskytla, byl na svém místě spolehlivý gólman Korpisalo.

Mrázek měl několikrát štěstí. Jako třeba v úvodu třetí třetiny, kdy trefil Hietanen tyč nebo když chvíli po něm Puljujärvi zblízka nedokázal dobře zamířit.

Korpisalo na druhé straně naopak výtečně vychytal v podobné situaci Kováře a poradil si i s následnou dorážkou. Naděje vykřesal v čase 47:37 Horák, jenž v přesilovce dostal po otočce Pastrňáka přihrávku před brankoviště, odkud z první nezaváhal.

Ještě líp mohlo být za minutu, kdy Hanzl trefil horní tyčku. Mrzet ho to však nemuselo, protože přišel povedený závěr, kdy se během 23 vteřin trefili Gudas a po něm Kovář. První se prosadil golfákem zpoza kruhu, druhý zakončil v závaru před finskou brankou pod padajícím gólmanem.

V prodloužení měl národní tým štěstí, že sudí nepískl trestné střílení za Plekancovo podražení Puljujärviho, tým navíc předtím podržel při samostatném úniku Aha brankář Mrázek.

A tak rozuzlení přišlo až při nájezdech: jediným úspěšným exekutorem byl litvínovský Robin Hanzl, který se prosadil skvělým bekhendovým blafákem.

Josef Jandač (trenér ČR): „Byl to šílený zápas. Špatně jsme začali a pro nikoho to nebylo příjemné. Na druhou stranu jsme dělali chyby, které byly potrestané. Nevím, zda to bylo špatnou koncentrací. Cením si ale toho, že po takovém začátku a po takovém vývoji se mužstvo zmobilizovalo, zabojovalo a dokázalo zápas vyrovnat a na penalty vyhrát. Teď si dva dny odpočineme a musíme se připravit tak, abychom příští zápas začali lépe. Zprávy o stavu Jakuba Voráčka zatím nemáme. Necítil se dobře, tak jsme ho stáhli a nechtěli jsme ho zbytečně přetahovat. Je začátek turnaje. Máme dva dny volno, tak si orazí a uvidíme.“

Lauri Marjamäki (trenér Finska): „Chci poděkovat hráčům, připravili se skvěle. Všichni chápou, že to po nedělní porážce (s Francií) nebylo jednoduché. Začali jsme skvěle, ale výsledek je pro nás špatný.“

Finsko - Česko 3:4N

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 48. Horák (Pastrňák, Červenka), 58. Gudas (Krejčík, Řepík), 59. Jan Kovář (Pastrňák), rozhodující sam. nájezd R. Hanzl - 1. V. Filppula (Aho, Rantanen), 3. Jaakola (Rantanen,, V. Filppula), 14. V. Lajunen (Pihlström, J. Aaltonen). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Reneau - Ritter (oba USA), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 3:5, navíc Osala (Fin.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8112. Třetiny: 0:3, 0:0, 3:0 - 0:0,

ČR: Mrázek - Gudas, Šimek, Kundrátek, Kempný, Rutta, Jeřábek, Krejčík - Pastrňák, Plekanec, J. Voráček - Radil, Jan Kovář, Červenka - Řepík, P. Vrána, Birner - Horák, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Finsko: Korpisalo - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala - Rantanen, Aho, V. Filppula - Savinainen, Pihlström, J. Aaltonen - Puljujärvi, Kemppainen, Pyörälä. Trenér: Lauri Marjamäki.