VIDEO: U bouraného domu na Václaváku stáli čestnou stráž příznivci památek

  • 53
Na hodinu se v poledne před bouraný dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze postavili členové Klubu za starou Prahu. Podle nich jde o jasné selhání odboru památkové péče pražského magistrátu.

Historická budova z roku 1920 je od 15. dubna zakrytá plachtou a probíhají v ní přípravy na demolici (více zde).

V poledne se před bezpečnostní hrazení postavila čestná stráž dvou členů Klubu za Starou Prahu s fotografií budovy v ruce.

„Jde o akt zoufalství z toho jak špatně v Praze funguje odbor památkové péče, který jednostranně upřednostňuje soukromé zájmy investorů před veřejným zájmem,“ řekl iDNES.cz historik architektury a člen klubu Rostislav Švácha.

Podle něj nese vinu za rozhodnutí k demolici jednoznačně vedení města. To však primátorka Adriana Krnáčová odmítá.

„Nechci blokovat něco, co podle všech odpovědných institucí je správně. Investor získal pro tu stavbu všechna potřebná povolení a to dokonce dvakrát. Ten dům navíc není nijak památkově chráněn a kladně se k tomu záměru vyjádřili i památkáři, kteří se k rozvoji historického centra staví velmi zdrženlivě,“ uvedla Krnáčová.

„Dům s věží už na Václaváku je, další náměstí neobohatí“

Kompoziční řešení nové budovy s náznakem věže se podle Rostislava Šváchy bude navíc opakovat, jelikož stejným způsobem je řešena budova Paláce Euro ve spodní části Václavského náměstí. „Ničím to tedy neobohatí okolní architekturu,“ dodává Švácha.

Stejný názor má i jedna z kolemjdoucích, Adéla Digrinová, která považuje demolici za ukázku barbarství a neúcty k památkám.

„Je úplně jedno, co zde bude stát, protože se tím bude porušena integrita historické stavby v urbanistickém celku,“ myslí si.

Vlastník domu, společnost Flow East, počítá i s využitím sousedního pozemku tiskárny, která byla zdemolována před několika lety. Důvodem byl její havarijní stav. Nová budova má mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží.

Proti demolici se postavila kromě části odborníků také veřejnost a odpůrci před budovou několikrát uspořádali demonstraci proti bourání. Rozhodnutí ale nezvrátili.