Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kurz jako během intervencí. Je zpět nad 27 korunami za euro

  • 481
Česká měna se ve čtvrtek odpoledne vrátila nad 27 korun za euro. Tedy na hladinu, pod níž ji po více než tři roky nechtěla Česká národní banka pustit. V jednu chvíli dosáhl kurz dokonce úrovně 27,03 koruny za euro, později však koruna mírně posílila.

Obrovské kolísání nahoru dolů nebo prudké posilování. To byly nejčastější předpovědi vývoje kurzu koruny po ukončení devizových intervencí. Nakonec je vše jinak. Koruna se dva týdny po ukončení zvláštního režimu vrátila na hranici, kde ji centrální banka přes tři roky držela.

Domácí měna sice těsně po konci intervencí mírně posílila, od té doby se však pomalu vracela k původní hranici 27 korun za euro. A ve čtvrtek odpoledne ji prorazila na 27,03 koruny za euro. Některým spekulantům pravděpodobně došla trpělivost a začali nakoupené koruny prodávat.

„Za oslabováním koruny stojí pravděpodobně kombinace několika faktorů. Nejdůležitějším je zavírání pozic spekulantů, kterým chybí protistrana, která by byla ochotna eura prodat. K tomu se přidávají blížící se francouzské prezidentské volby, které zvyšují nervozitu na trzích,“ říká Viktor Zeisel z Komerční banky.

Bez výraznějších pohybů

Jinak ale kurz výraznější výkyvy nezaznamenal. „Čekal jsem o něco větší rozsah pohybů. Spekulanty mohlo vyděsit zhruba jednoprocentní oslabení koruny těsně před ukončením intervencí,“ říká analytik BH Securities Martin Vlček.

Prozatímní klid – na trhu nyní ani neprobíhá výraznější objem obchodů, než je obvyklé – je podle analytiků odrazem vyčkávání, co se bude dít. „Všichni spekulanti doufají, že koruna ještě posílí, některým už však dochází trpělivost a postupně začínají odcházet,“ říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

S kurzem nijak výrazně nezahýbala ani úterní slova prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že domácí měna bude mírně posilovat a ustálí se na rovnovážné hodnotě kolem 25,50 koruny za euro. Hlava státu zároveň prohlásila, že je zastáncem silné národní měny.

Podle Marka Dřímala z Komerční banky brání dalšímu posilování koruny její prodeje v současnosti. „Některým spekulantům stačilo vybrat zisky v řádu desítek haléřů oproti původní hodnotě kurzového závazku,“ říká.

To však neznamená, že se kurz nemůže po týdnech klidu ještě výrazněji rozkolísat. „Stále si myslím, že se větších pohybů kurzu můžeme dočkat, neboť řada spekulantů nechce koruny držet dlouho. Nakonec by koruna z tohoto roku měla vyjít silnější, ale o mnoho to nebude,“ míní analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Francouzská nejistota

Do vývoje kurzu však mohou v nejbližší době promlouvat i nejistoty z vnějšího světa, aktuálně například výsledek francouzských prezidentských voleb. Není úplně jasné, jak by kurz mohl zareagovat. Úspěch výrazně pravicové Marine Le Penové či výrazně levicového Jean-Luca Mélenchona může vyvolat úprk investorů od rizikovějších měn jako je koruna, což by ji mohlo oslabit. Nebo naopak ohrozit euro, což by zase mohlo korunu posílit.

Na zásadní otázku, zda si eura na dovolenou měnit už teď, nebo ještě počkat, tak neexistuje jednoznačná odpověď. „Přinejmenším do léta předpokládám pohyb kurzu zhruba mezi 27 a 26,50 koruny za euro. Nicméně dlouhodobější oslabení nad 27 korun za euro zatím nepokládám za pravděpodobné,“ říká Skořepa.

Později by mělo nastat posilování směrem k 26 korunám za euro a koruna by se měla ocitnout na úrovni, kterou předpovídá prezident Zeman. Bude to o to patrnější, až centrální banka začne zvedat úrokové sazby.

Guvernér ČNB mluvil v pořadu Rozstřel o konci intervencí:

26. června 2017