Předvolební plakáty Marine Le Penové v Antibes (14. dubna 2017).

Předvolební plakáty Marine Le Penové v Antibes (14. dubna 2017). | foto: Reuters

Le Penová učarovala mladým voličům. Zajistí nám pracovní místa, věří

  • 350
Krajně pravicové kandidátce na francouzskou prezidentku Marine Le Penové se podařilo oslovit mladé voliče. Hlasovat se pro ni podle průzkumů chystá až čtyřicet procent lidí ve věku od 18 do 24 let, kteří doufají v její úspěšný boj s vysokou nezaměstnaností. Velké podpoře mezi mladými se však těší i centrista Emmanuel Macron.

Dvacetiletá budoucí zdravotní sestra Marie Buzzettiová stojí před radnicí v městečku Toucy ve střední Francii. Spolu s kamarádem rozdává kolemjdoucím letáky a vyzývá je, aby v prezidentských volbách hlasovali pro vůdkyni Národní fronty Marine Le Penovou.

„Mladí lidé vyzkoušeli tradiční pravicové i levicové strany a nemáme pocit, že by pro nás cokoli udělaly. Tak jsme začali hledat alternativu,“ vysvětluje Buzzettiová pro deník The Guardian.

S programem Le Penové prý zcela souhlasí. Líbí se jí její negativní postoj k imigraci i Evropské unii. „Všechno to pro nás dává smysl. Pro mě je Národní fronta jedinou stranou, která se zajímá o celou Francii, o všechny obyvatele, včetně těch žijících v chudých venkovských oblastech,“ říká dívka, která právě z takového „zapomenutého“ místa pochází.

Podobně hovoří i osmnáctiletá Justine Dieulafaitová z Bretaně. Také ona se do předvolebního dění aktivně zapojuje - se svými kamarády postává u silnice v přístavním městě Saint-Malo a před řidiči rozbaluje obří plakát s nápisem „Mladí pro Marine“.

„Mladí lidé revoltují. Máme za sebou padesát let pravice i levice a podívejte se na miliony z nás, kteří jsou nezaměstnaní, žijí v chudobě, nemají stabilní práci ani bydlení. Je čas na změnu systému, je čas pro Marine,“ cituje ji deník The Financial Times.

Le Penová nás vyvede z kruhu nezaměstnanosti, věří mladí

Právě vysoká nezaměstnanost je jeden z hlavních důvodů, proč se řada lidí k Le Penové obrací. V celé Francii je bez práce téměř deset procent obyvatel, mezi mladými lidmi do 24 let je však nezaměstnanost mnohem vyšší - přes 26 procent.

Prezidentská kandidátka mladé Francouze označuje za „první oběti“ přistěhovalectví, které podle ní může za nižší mzdy i vadný sociální systém. Le Penová tak slibuje, že podpoří vznik programů, které mladým lidem práci zajistí - třeba tím, že pro firmy bude dražší zaměstnávat cizince bez francouzského občanství a dají tak přednost místním.

Mládí vpřed

Mladé voliče k Národní frontě přitahuje i to, že v jejím vedení stojí jejich vrstevníci. Zatímco v jiných stranách vzestup vzhůru trvá poměrně dlouho, Marine Le Penová má pod sebou „armádu“ politiků, kterým ještě není ani třicet let.

Nejznámějším příkladem je neteř Le Penové Marion Maréchal-Le Penová, která se v roce 2012 stala v pouhých 22 letech nejmladší poslankyní v moderní francouzské historii.

Kampaň Le Penové zase vede David Rachline, který se stal ve 26 letech starostou Frejus.

Le Penová dlouhá léta usilovala o zlepšení pověsti Národní fronty, která byla pod vedením jejího otce známá jako otevřeně rasistická, antisemitská a xenofobní strana. Právě podpora mladých voličů ukazuje, že byla ve svém úsilí úspěšná. Zatímco mnozí starší lidé odmítají pro stranu kvůli její nelichotivé nálepce hlasovat, mladí si „divoká“ 70. léta, stejně jako Le Penovy antisemitské výroky, nepamatují.

Například Justine Dieulafaitové bylo v době, kdy se Le Penová postavila do čela strany, pouhých 12 let. Jediné, co zná, je „nová“ Národní fronta - ta, která nekritizuje „imigranty“, ale „imigraci“, a která se staví proti „radikálnímu islámu“, nikoli „islámu“ všeobecně.

„V 70. letech to byla jiná doba. Dnešní strana se zaměřuje na současné problémy - zaměstnanost, bydlení a zachovávání francouzské suverenity a kultury,“ myslí si Dieulafaitová.

Řada analytiků se shoduje, že mnoho mladých ve skutečnosti ani úplný program Le Penové nezná, chystají se ji však podpořit jakýmsi „protestním“ hlasem. Ať už jsou jejich domněnky správné, či nikoli, jedno je jisté. Počet mladých, kteří Le Penovou podporují, rapidně roste. Zatímco v roce 2012, když kandidovala na prezidentku poprvé, ji podporovalo asi 15 procent voličů mladších 25 let, dnes jich je podle průzkumu společnosti Ifop téměř 40 procent.

Raději Macron či Mélenchon

Jestli jsou však letošní volby něčím typické, je to jejich nepředvídatelnost. Ačkoli je účast při prezidentských volbách tradičně velmi vysoká a přesahuje 80 procent, tentokrát se zdá, že voličů k urnám dorazí podstatně méně. Asi 35 procent potenciálních voličů uvádí, že letos hlasovat nebudou - a to právě zejména mladí lidé. Jen pár dní před prvním kolem navíc řada lidí stále neví, pro koho bude hlasovat.

Francouzské prezidentské volby

Těžit z toho může Le Penová i kandidát republikánů François Fillon, jejichž voliči podle průzkumů patří k těm „nejrozhodnutějším“. Poměrně vysoké podpoře mezi mladými se navíc těší i centrista Emmanuel Macron, který voliče láká svými progresivními a proevropskými názory. Podle průzkumů ho plánuje volit 21 procent voličů mladších 24 let.

„Jednoznačně Macron. Všichni by chtěli jistotu na desítky let dopředu, ale v nynější globalizující se ekonomice to není možné. Všechny politické ideologie se stejně nakonec podřizují neustále se měnícím podmínkám reálné ekonomiky, pokud tedy nechtějí hospodářství své země poškodit,“ říká podle ČTK student druhého ročníku politologie na pařížské Sorbonně Albert. Hlasovat pro Le Penovou je podle něj i jeho spolužáků nemyslitelné.

Překvapit tak nakonec může i krajně levicový Jean-Luc Mélenchon, který stejně jako Le Penová sbírá protestní hlasy a je proti členství v EU. Pokud by se měli oba kandidáti utkat v druhém kole, řada studentů se shoduje, že raději podpoří právě jeho.

1. března 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video