Testování nové verze jaderné bomby zpomalilo stádo divokých koní

  • 225
Spojené státy odstartovaly sérii praktických testů nové verze nukleární bomby, kterou budou schopné nést prakticky všechny letouny ve službě. Na testovací střelnici Tonopah v nevadské poušti letoun F-16 svrhnul „prázdnou schránku“ vylepšené pumy B61-12.

Nová varianta taktické nukleární pumy má nahradit hned čtyři typy bomb v americké výzbroji a bude určena pro strategické bombardéry B-2A a budoucí B-21, ale také pro stroje F-15E, F-16, F-35 a Tornado. Díky svému aerodynamickému tvaru a zodolněnému plášti totiž pumou mohou být vyzbrojeny nadzvukové stroje.

Série testů potrvá zhruba tři roky. Vývojové laboratoře Sandia testují pouze „prázdnou schránku“, bez termonukleární hlavice. Jde tedy vlastně o maketu.

Americká B61

Patří mezi taktické nukleární zbraně. Podle údajů Pentagonu vyrobily od roku 1963 Spojené státy celkem 3 155 pum B61. S délkou 3,58 metru a průměrem 33 cm váží základní verze 320 kg, ale může se měnit podle nastavení. Síla jaderné nálože B61 se pohybuje od 0,3 kilotuny až po 400 kilotun.

Ve výzbroji amerického letectva je v současnosti 400 těchto pum v různých modifikacích. Zhruba 200 pum je uskladněno u spojenců v Evropě.

Zatím poslední modifikace s označením B61-11 je zařazena do kategorie pum, které jsou schopné zničit i ty nejhlubší a nejodolnější podzemní bunkry, na něž konvenční nálože nestačí. Tato verze váží 540 kg.

Vylepšenou pumu se senzory a záznamovými přístroji svrhl až „na podruhé“ na testovacím polygonu v nevadské poušti letoun F-16, který odstartoval z Nellisovy letecké základny.

Test totiž na krátko překazilo malé stádo divokých koní, které se pohybovalo v dopadové zóně na dně vyschlého jezera. Stádo museli vyhnat až přivolaní bezpečnostní pracovníci ve vozidle.

Dopad pumy bez nálože na zem pak zvedl jen oblak prachu. Údaje zaznamenané při testu nyní budou několik týdnů vědci analyzovat. „Všechno funguje, jak jsme očekávali,“ uvedla šéfka laboratoří Sandia Anna Schauerová s tím, že do výzbroje by měla být puma zařazena v roce 2020.

Americké letectvo si plánuje ponechat ve výzbroji 400 pum B61-12. Přestavba všech původních nukleárních pum B61 (B61-3, B61-4, B61-7 a B61-10) na jednotnou verzi B61-12 pak přijde zhruba na 10 miliard dolarů.

Modernizovaná puma také postupně nahradí všech 200 původních amerických B61 rozmístěných u spojenců v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku.

„Úspěšný test poskytuje důležitá kvalifikační data pro ověření, že základní návrh splňuje požadavky armády,“ konstatoval generál Michael Lutton z amerického Úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA).

Právě jeho agentura už od roku 2010 zastřešuje program modernizace amerického jaderného arzenálu. Nová modifikace pumy B61 má nahradit zastaralé verze, které byly a jsou ve výzbroji od šedesátých let. Hlavním cílem je pochopitelně „prodloužit“ životnost pumy B61. Zároveň se má zlepšit přesnost a účinnost.

Před zavěšením na letoun bude možné nastavit sílu exploze. K dispozici bude síla výbuchu o ekvivalentu 0,3, 5, 10 a 50 kilotun TNT. Pro srovnání výbuch jaderné bomby v Hirošimě dosahoval síly 16 kilotun.

Vyšší přesnost má zajistit především nový vnitřní inerciální navigační systém, který pracuje nezávisle na navigačních satelitech. V případě rozsáhlého vojenského konfliktu by právě satelity byly s největší pravděpodobností jedním z prvních cílů protivníka.

Přesnost vzroste také díky novým směrovým křidélkům na ocase. Nová verze také narozdíl od předchozích variant nemá padák, který zpomaluje pád pumy a umožňuje posádce nosného letounu dostat se před výbuchem do bezpečné vzdálenosti.

, natoaktual.cz

Video