Armádní letoun Airbus A-319 CJ. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Tanzanie, Zambie či Barma. Ministerské výpravy do exotiky stojí miliony

  • 188
Už devadesátkrát využili loni ústavní činitelé vládní speciály k přepravě do zahraničí. Jednu z nejexotičtějších a zároveň také nejdražších cest absolvoval ministr zemědělství Marian Jurečka. V dubnu navštívil Tanzanii a Zambii. Na zahraniční cesty vozí ministři často početné delegace. Využívají proto armádní letku, která jim zajistí kompletní servis.

Vedle setkání šéfů resortů obou zemí se podle ministerstva v rámci cesty podařilo vytipovat perspektivní oblasti možné spolupráce. Třeba ve vinařství, pivovarnictví, pěstování cukrové řepy nebo pšenice, ječmene a olejnin.

„Došlo také na pozvání ministra zemědělství Tanzanie a tamního privátního sektoru z oblasti zemědělství a potravinářství do ČR,“ vylíčila mluvčí Markéta Ježková s tím, že do Zambie by měl Jurečka letos zavítat znovu. S podnikatelskou misí se pak lidovecký ministr zemědělství chystá ještě do Ghany, Etiopie nebo Konžské republiky.

„Nechci být v tomto ohledu populistou. Každou cestu je třeba zvážit. Ale měla by mít minimálně za cíl podpořit obchodní vazby, což si tedy nejsem jistý, že minimálně Tanzanie a Kongo splňuje,“ okomentoval Jurečkovy mise někdejší šéf resortu zemědělství Petr Bendl. Ten během výkonu ministerské funkce podle svých slov v žádné takovéto exotické destinaci nebyl.

Sedm nejdražších letů 2016

  1. USA (B. Sobotka) - 4,9 milionu Kč
  2. Čína (B. Sobotka) - 4,3 milionu Kč
  3. Indonésie (L. Zaorálek) - 3 mil. Kč
  4. USA (P. Bělobrádek) - 2,95 milionu Kč
  5. Korea (L. Zaorálek) - 2,7 milionu Kč
  6. Čína (M. Jurečka) - 2,65 milionu Kč
  7. Tanzanie + Zambie (M. Jurečka) - 2,15 milionu Kč

    Celkem 22,65 milionu

Náklady na leteckou přepravu do Tanzanie, Zambie a zpět vyšly na 2,15 milionu korun. O půl milionu víc pak stála ještě přeprava Jurečkovy delegace do Číny, tedy další z jeho loňských tří cest vládním speciálem. Vyplývá to z přehledu, který získala MF DNES.

Milionová Amerika

Na vůbec nejvíc - 4,9 milionu korun - loni vyšla cesta premiéra do Spojených států. Náklady se vyšplhaly dokonce o dva miliony výš než cesta do USA vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka. „Tento rozdíl v cenách je kvůli letům napříč USA. Vicepremiér Bělobrádek letěl ‚jen‘ na Floridu, zatímco premiér do Washingtonu a potom přes celou Ameriku do Los Angeles. Tudíž se platilo více poplatků, více paliva,“ zdůvodnil Jan Pejšek z ministerstva obrany, které cesty speciály zajišťuje.

Nejlevnější nebyla ani cesta do daleké Indonésie ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. U něj, stejně jako třeba u premiéra, je však létání obvyklou náplní práce při reprezentaci Česka v zahraničí.

Exotickou misi by letos rád stihl také služebně nejmladší člen vlády, a to ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. V plánu má navštívit Barmu. „Cesta do Myanmaru ale nebyla doposud potvrzena,“ upozornila MF DNES mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

K posílení spolupráce vyzval ministerstvo tamní český velvyslanec. „Myanmarská strana již několikrát požádala o pomoc s rozvojem svého zdravotnického sektoru, do nějž v současnosti investuje peníze. Ministerstvo zdravotnictví je jedním ze dvou českých resortů, které má s Myanmarem uzavřeno ujednání o spolupráci,“ zdůvodnila Čechová plánování cesty. To je zatím v počátcích, tudíž nejsou známy ani případné odhady nákladů na cestu.

Loni sedm nejdražších přeletů stálo daňové poplatníky 22,65 milionu korun.

Vládní tučka vozila prezidenty i hokejisty, nakonec „přistála“ v muzeu:

9. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue