Radim Jančura křísí taxislužbu Tick Tack. Kromě audi bude vozit lidi i škodovkami. | foto: František Vlček, MAFRA

Jančura vyměnil firmu za korunové dluhopisy. Pomáhají mu šetřit na daních

  • 605
Podnikatel v dopravě Radim Jančura před lety výhodně získal korunové dluhopisy vlastní firmy v hodnotě 900 milionů korun. Díky chytré transakci s dvanáctiprocentním úrokem firma vykazuje nižší zisk a platí menší daně, tvrdí advokát Aleš Rozehnal.

Celá transakce budí podezření, že se jednalo jen o účelovou operaci – „papírovou hru“, která holdingu i podnikateli přihrála stovky nezdaněných milionů, uvádí advokát Aleš Rozehnal v analýze na serveru Hlídací pes. Obohatit se na ní mohla společnost Student Agency holding i podnikatel Radim Jančura, do jehož holdingu spadají vlaky a autobusy RegioJet nebo cestovní kancelář Student Agency.

Dluhopisy za 900 milionů korun a s 12procentním úrokem vydal účelově založený „Student Agency holding“ koncem roku 2012, krátce po svém vzniku a krátce před tím, než skončila možnost vydávat výhodné korunové dluhopisy, u kterých se neplatí daň z úroků. Jak podle Rozehnala vyplývá z výročních zpráv, Jančura vytvořil konstrukci, která slouží ke snížení firemní daně. Firma z nich navíc vlastníkovi připisuje stamilionové úroky.

Korunové dluhopisy

Korunové dluhopisy vydala více než pětistovka firem. Jak finanční instituce a skupiny jako Komerční banka, UnicreditBank, Penta nebo ProfiCredit, tak stovky podniků, například Agrofert, Ekospol, Leo Express, Central Group, ale i státní ČD Cargo a Český Aeroholding.

Rozehnal tvrdí, že dluhopisy až do roku 2032 každoročně snižují daňový základ Student Agency holding o 108 milionů korun. Prospěch přináší i Jančurovi. Ten by každý rok mohl získat stejnou částku, aniž by z ní musel něco zaplatit na daních.

Podobnému osočení z krácení daně za použití emise korunových dluhopisů čelí i ministr financí Andrej Babiš (psali jsme zde).

Není přitom jasné, jestli firma někdy úroky fyzicky vyplatila, Jančura se k tomu nechce vyjadřovat. „Řekl jsem k tomu vše, co jsem chtěl. Ale žádné stamiliony ročně z těch dluhopisů mi na účtě neleží. Víc k tomu říkat nechci,“ odmítá Jančura přímo odpovědět na otázku, zda ze své firmy inkasuje na úrocích z dluhopisů přes sto milionů ročně.

Holding později v oficiální odpovědi upřesnil, že podmínky při vydání dluhopisů ve spolupráci s partnerskými bankami „byly striktně nastaveny tak, že Radim Jančura nemá prospěch z těchto dluhopisů z vyplacených úroků“.

Sám Jančura v rozhovoru pro iDNES.cz pouze vysvětlil, proč byly dluhopisy vydané – mělo to být na financování linky Olomouc Krnov, jejíž provozování dopravce RegioJet vysoutěžil v roce 2012. Podle něj v té době banky nechtěly firmě půjčit, protože byla ve ztrátě. „Hledali jsme způsob, jak peníze získat. Vydali jsme dluhopisy a aby byly pro zájemce více zajímavé, využili jsme možnosti vydat korunové dluhopisy s nulovou daní,“ říká. Dvanáctiprocentní úrok byl podle něj v té době pro firemní půjčování naprosto standardní.

Nakonec byla soutěž zrušena a půjčka tak nebyla potřeba. Korunové dluhopisy už ale byly na světě. Podle Student Agency měly být využity v budoucnu k financování dalších projektů.

Jak má konstrukce fungovat

Nově založený holding Student Agency s jediným vlastníkem Radimem Jančurou kupuje na konci roku 2012 firmy Student Agency s.r.o., Orbix a DPL real – opět od Radima Jančury – a platí za ně zmíněnými korunovými dluhopisy, které sám vydal.

Dluhopisy s vysokým 12procentním úrokem získává tedy opět Radim Jančura. „Zůstaly vygenerované jakoby na mě. Tak nějak to bylo. Já těmhle věcem moc nerozumím,“ řekl Jančura. Dluhopisy prý sám získal, protože ministerstvo dopravy soutěž později zrušilo. Nicméně připouští, že za ně vlastně nezaplatil.„Peníze nepřitekly, protože dluhopisy nebyly prodány cizí osobě. Dluhopisy jsou u mě do té doby, než budou použity pro projekt. Přece nebudu prodávat teď a platit za ně obrovské úroky, když to nesouvisí s projektem,“ sdělil.

Podle daňové poradkyně Jaroslavy Hankové z poradenské firmy Apogeo opravdu nemuselo při koupi dluhopisů dojít k peněžnímu toku. „Student Agency holding totiž dlužil panu Jančurovi za koupi společností Orbix a DPL real. Pan Jančura koupí dluhopisů od Student Agency holding zase dlužil holdingu za dluhopisy. Mohlo tak dojít k zápočtu vzájemných závazků a pohledávek, aniž by nutně muselo dojít k fyzickému toku peněz. Zbylá část pohledávky pana Jančury byla započtena na zvýšení základního kapitálu,“ uvádí.

O čem mluví výroční zprávy

Ze dvou zveřejněných výročních zpráv Student Agency holding vyplývá, že v letech 2013 vyplaceny úroky ve výši přes 112 milionů korun a za rok 2014 dalších 110 milionů korun, přičemž o stejnou sumu byl snížen daňový základ. To jinými slovy znamená i uměle snížený zisk, který by musela firma jinak zdanit.

Podle Rozehnalovy analýzy má holding k dnešnímu dni Radimu Jančurovi uhradit na úrocích už 450 milionů korun, přestože společnosti nepřinesly ani korunu. Sám Jančura na otázku, jaký prospěch z cenných papírů má on sám, neodpověděl. „Víc už vám k tomu říkat nebudu, vysvětlil jsem vám, proč byly dluhopisy vygenerovány,“ uvedl.

Finanční správa na dotazy iDNES.cz ohledně případu pouze uvedla: „Zaznamenali jsem Vámi zmíněný podnět. Správa daně je neveřejná a správce daně má ze zákona povinnost mlčenlivosti. Proto Vám nemůžeme poskytnout žádné informace týkající se konkrétního případu.“

Politiku je nutné vyčistit od zmetků, řekl Jančura v Rozstřelu:

18. října 2016

, ,