Mayová vyhlásí předčasné volby, v jednání o brexitu chce silnější pozici

  • 260
Brity podle všeho čekají 8. června předčasné volby. Vyhlásit je hodlá premiérka Theresa Mayová, která si chce upevnit mandát při jednáních o podmínkách brexitu. Návrh musí dvěma třetinami hlasů schválit dolní komora parlamentu.

„Na zasedání kabinetu jsme se právě shodli, že vláda by měla vyhlásit na 8. června všeobecné volby,“ prohlásila britská premiérka na mimořádném tiskovém brífinku v Downing Street. Velká Británie podle ní nyní potřebuje jistotu, stabilitu a silné vedení.

O jejím návrhu bude ve středu hlasovat dolní komora parlamentu. Opoziční Labouristická strana už podle BBC dala najevo, že návrh Mayové podpoří.

„Země se sjednocuje, ale Westminster ne,“ vysvětlila svoji motivaci předsedkyně Konzervativní strany. Ostatní strany obvinila z politických her, čímž podle ní ohrožují „naši schopnost udělat z brexitu úspěch“. „Proto potřebujeme všeobecné volby a potřebujeme je teď. V tuto chvíli k tomu máme mimořádnou šanci,“ uvedla Mayová.

Mayová se dříve myšlence předčasných voleb bránila. „Došla jsem k názoru, že jediným způsobem, jak zajistit jistotu a bezpečí v následujících letech, je uspořádat volby,“ uvedla Mayová, která po loňském vítězství zastánců brexitu v referendu vystřídala Davida Camerona v čele země.

Podle analytika Kryštofa Kruliše lze za nečekaným oznámením britské premiérky vidět politickou strategii.

„Jednak jde o to, aby vzala vítr z plachet politickým rivalům, kteří dlouhodobě poukazovali na fakt, že jako premiérka nevzešla z voleb a vede zemi v době, kdy se rozhoduje o vystoupení z EU,“ uvedl pro iDNES.cz analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

„Zadruhé zřejmě došla k závěru, že ve volbách může spíš získat. Jednomandátový volební systém dává Konzervativní straně velké šance, přinejmenším na to, aby si ve Westminsteru udržela sílu, kterou nyní má. A každopádně aby získala silný mandát pro nastavení vyjednávací pozice Británie s EU,“ dodal Kruliš.

Průzkumy Mayové nahrávají

Podle Mayové labouristé a Skotská národní strana (SNP) už nyní hrozí, že budou hlasovat proti konečné podobě dohody s Evropskou unií. Liberální demokraté podle premiérky zase prohlásili, že hodlají chod vlády zcela ochromit. Z odbojných postojů obvinila i příslušníky Sněmovny lordů.

Jako od Hitchcocka

Vývoj dění kolem brexitu by mohl režírovat Alfred Hitchcock, míní předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéf schůzek premiérů a prezidentů unijních zemí to poznamenal na internetu krátce poté, co Mayové oznámila úmysl uspořádat 8. června v zemi parlamentní volby.

"Nejdřív zemětřesení a pak roste napětí," podotkl někdejší polský premiér Tusk. Diplomaté ostatních zemí EU nyní upravují jím předložený návrh politického rámce vyjednávání z evropské strany tak, aby jej mohl 29. dubna schválit mimořádný unijní summit.

zdroj: ČTK

„Pokud neuspořádáme volby nyní, tak tyto politické hry budou pokračovat a vyjednávání s EU dosáhnou nejnáročnější fáze během kampaně před řádnými volbami,“ řekla premiérka a ostatní strany vyzvala: „Nyní máte příležitost ukázat, že to myslíte váže - že neoponujete vládě jen z principu a nepovažujete politiku za hru.“

Labouristé rozhodnutí vlády přivítali. „Britský lid dostane příležitost zvolit si vládu, pro níž bude prioritou zájem většiny,“ uvedl lídr labouristů Jeremy Corbyn. Skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová konzervativce obvinila, že chtějí zemi posunout doprava, silou prosadit tzv. tvrdý brexit a zavést další škrty.

Předvolební průzkumy Mayové nahrávají. Podle posledních sond by nyní Konzervativní strana získala přibližně 43 procent hlasů, labouristé 25, Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) 11, Liberální demokraté 10, SNP 5 a Zelení 4 procenta.

Na předčasných volbách mohou podle Kruliše nejvíce tratit labouristé, které sužuje vnitřní rozpolcenost. „Vedení strany drží ultralevicové křídlo Jeremyho Corbyna. Má silné jádro voličů, to však není tak početné, aby strana získala většinu v parlamentu. Zároveň odrazuje některé voliče, kteří by jinak volbu labouristů zvažovali,“ míní Kruliš.

Ztratit podle něj může také SNP. „V posledních volbách získali ve Skotsku téměř všechny mandáty, takže obhájit tento výsledek bude velmi těžké. Pokud pár mandátů ztratí, tak se to proti nim dá použít v politické rovině k oslabení jejich pozice ohledně požadavku dalšího referenda o samostatnosti Skotska,“ dodává Kruliš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video