David Pastrňák z Bostonu schytal ránu pukem.

David Pastrňák z Bostonu schytal ránu pukem. | foto: AP

Pastrňákův gól Bostonu nestačil, Toronto vede v sérii nad Washingtonem

• 43
Všechny čtyři pondělní zápasy play-off hokejové NHL dospěly do prodloužení. Boston, kterému v řádné hrací době trefil vyrovnání David Pastrňák, nakonec podlehl 3:4 Ottawě a mladíci z Toronta naopak uspěli 4:3 nad favorizovaným Washingtonem. Dokonce už 3:0 na zápasy vede Nashville po domácí výhře 3:2 nad Chicagem a také Anaheim, po pro změnu venkovním úspěchu 5:4 nad Calgary.

Hokejisté Bostonu zavítali do domácí arény TD Garden s průběžným výsledkem série proti Ottawě 1:1 na zápasy. Povzbuzením pro Bruins byl navíc návrat do sestavy uzdraveného centra Davida Krejčího (14:38, -1, 1 střela). Stejně jako v duelu číslo dvě dospělo utkání do prodloužení a podruhé v něm slavili Senators. Kanadský celek měl však blíže k výhře už během řádné hrací doby, když si vypracoval třígólový trhák.

Senators byli celkově střelecky aktivnější 32:20. V zahajovací třetině byla klíčová 8. minuta, během níž se v rozmezí 25 vteřin prosadili hostující útočníci Mike Hoffman a Derick Brassard.

Prvně jmenovaný si navíc na startu druhé dvacetiminutovky oslavy zopakoval, když využil přesilovou hru.

Boston ale nesložil zbraně a odměnou mu bylo vyrovnání na 3:3. Vše stihl ještě před druhým odchodem do kabin, když Craiga Andersona postupně překonali Noel Acciari, David Backes a David Pastrňák (16:38, -1, 1 střela, 1+0). První dva udeřili v 27. minutě a jejich trefy dělilo jen 42 vteřin. Český mladík otevřel svůj střelecký výčet v play-off v 34. minutě bombou z levého kruhu během početní převahy.

Třetí třetina gól nepřinesla a hned v úvodu prodloužení se faulem provinil bostonský Riley Nash, což dokázal potrestat rozhodující trefou Bobby Ryan. Ottawa tak otočila vývoj série a vede 2:1 na zápasy.

Překvapivý vývoj nabírá série mezi vítězi základní části Washingtonem a mladíky z Toronta, kteří po dvou navazujících triumfech vedou 2:1 na zápasy. Zatím všechny tři souboje z play-off se rozhodovaly až v nastaveném čase, favorit ale uspěl jen v úvodním z nich.

Před bouřlivým publikem vyprodané arény Air Canada Centre nicméně Maple Leafs v řádné hrací době museli dotahovat skóre. Capitals totiž skvěle vyšel úvod, když už ve 3. minutě skóroval Nicklas Bäckstrom a v 5. minutě zvýšil kapitán Alex Ovečkin.

Domácí nejprve v 15. minutě vrátil do hry kontaktní trefou nejproduktivnější nováček letošní sezony Auston Matthews. Hned na startu druhé třetiny ale favoritovi vrátil dvougólový náskok Jevgenij Kuzněcov. Další gól už však hosté nevstřelili a činili se naopak domácí. Ještě ve druhém dějství zařídili vyrovnání na 3:3 Nazem Kadri s Williamem Nylanderem.

Po bezgólové třetí hrací části, v níž měli střeleckou převahu 9:3 domácí, přineslo rozuzlení až nastavení. Uběhly z něj jen necelé dvě minuty, než zužitkoval početní výhodu útočník Toronta Tyler Bozak. V obraně kanadského celku chyběl jediný český zástupce Roman Polák, jemuž po ošklivém zranění nohy z předešlé partie předčasně skončila sezona.

Nečekaně hladké průběhy nabírají hned tři ze čtyř sérií Západní konference. Shodně už 3:0 na zápasy vede Nashville nad konferenčními lídry ze základní části Chicagem, Anaheim plní roli favorita nad Calgary a suverénní St. Louis zaskočilo ambiciózní Minnesotu.

Za největší překvapení lze ovšem s jistotou označit vývoj série mezi rivaly z Centrální divize Nashvillem a Chicagem. Favorizovaní Blackhawks, kteří v minulém roce v podobné situaci vypadli s dalším rivalem ze St. Louis, jsou tak opět blízko brzkého konce v play-off.

Poté, co v úvodních dvou domácích partiích podlehli 0:1 a 0:5, se na ledě soupeře alespoň konečně gólově prosadili. Ve druhé třetině poslal hosty do nadějného trháku 0:2 Dennis Rasmussen a v přesilovce skórující Patrick Kane. Ukončili tak nový osobní rekord Pekky Rinneho bez gólu v play-off po 141 minutách a 5 vteřinách.

Ve třetí třetině však Predators vyslali na bránu Corey Crawforda 13 střel a zásluhou Filipa Forsberga se dočkali vytouženého vyrovnání. Švédský útočník skóroval v 45. a 55. minutě. Psychologickou výhodu si pak domácí přenesli i do prodloužení (měli v něm střeleckou převahu 9:5), které v 77. minutě ukončil Kevin Fiala. Oba čeští obránci - Michal Kempný a Michal Rozsíval - figurovali i nadále jen mezi náhradníky Blackhawks.

V domácím prostředí Anaheim vybojoval dvě těsné výhry 3:2. Po přesunu do Calgary byl výsledek opět těsný a za smírného stav 4:4 se rozhodovalo až v prodloužení, ve kterém měli opět více štěstí hráči Ducks. Za stavu 3:0 na zápasy je tak dělí od postupu jen jediný krok.

Flames přitom během řádné hrací doby vedli dvakrát dvougólovým rozdílem, přesto to nakonec neudrželi. Hned v úvodu využili přesilovky Sean Monahan a Kris Versteeg. Po snížení Nicka Ritchieho ve druhé třetině udeřili Michael Stone a v další přesilovce Sam Bennett, načež Johna Gibsona v hostující bráně nahradil Jonathan Bernier. Ještě ve druhé třetině ale zmírnil stav obránce Anaheimu Shea Theodore a ve třetím dějství stejný hráč a Nate Thompson zařídili hostům vyrovnání.

Čtvrtý gól Ducks v řadě, který již rozhodl o výhře, pak už ve druhé minutě prodloužení zařídil kanonýr Corey Perry. Český mladík Ondřej Kaše se po startu v zahajovacím duelu série znova nevešel do sestavy vítězů, jediným českým zástupcem na ledě tak byl domácí forvard Michael Frolík (18:40, +/-: 0, 3 střely).

Výsledky, 1. kolo play-off NHL

Východní konference - 3. zápasy:

Boston - Ottawa 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)
27. Acciari, 27. Backes, 34. Pastrňák - 8. a 24. Hoffman, 8. Brassard, 66. Ryan. Střely na branku: 20:32. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Ryan, 3. Karlsson (všichni Ottawa). Stav série: 1:2.

Toronto - Washington 4:3 v prodl. (1:2, 2:1, 0:0 - 1:0)
15. Matthews, 36. Kadri, 40. Nylander, 62. Bozak - 3. Bäckström, 5. Ovečkin, 26. Kuzněcov. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19 861. Hvězdy zápasu: 1. Bozak, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Bäckström (Washington). Stav série: 2:1.

Západní konference - 3. zápasy:

Nashville - Chicago 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
45. a 55. Forsberg, 77. Fiala - 22. Rasmussen, 32. P. Kane. Střely na branku: 49:36. Diváci: 17 204. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Forsberg, 3. Rinne (všichni Nashville). Stav série: 3:0.

Calgary - Anaheim 4:5 v prodl. (2:1, 2:1, 0:2 - 0:1)
3. Monahan, 10. Versteeg, 25. Stone, 29. Bennett - 40. a 56. Theodore, 16. Ritchie, 52. Thompson, 62. Perry. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Bieksa (oba Anaheim), 3. Bennett (Calgary). Stav série: 0:3.