Vývoj přišel státní kasu na 300 milionů dolarů.

Vývoj přišel státní kasu na 300 milionů dolarů. | foto: Profimedia.cz

Jako kdyby padala nebesa. Svědek popsal explozi „matky všech bomb“

  • 464
Dopad „matky všech bomb“, kterou americké letectvo ve čtvrtek shodilo na pozice Islámského státu v Afghánistánu, pocítili i civilisté. Reportérům popsali, jak se pod nimi třásla země. Výbuch některým poničil obydlí. Experti mezi tím spekulují, zda bylo nasazení takto ničivé zbraně nutné.

Mohamed Šabzadáh ve čtvrtek po večerní modlitbě zavřel bránu u svého domku a usadil se k večeři. Pak přišel ohlušující výbuch. Nebe prý zachvátily plameny. „Země se třásla jako loďka v bouři. Myslel jsem, že můj dům bombardují. Dron takto jednou odpálil sousední dům. Tentokrát to však vypadalo, jako když na nás padají nebesa. Ženy a děti byly vystrašené,“ popisuje ničivé účinky „matky všech bomb“.

Matka všech bomb

GBU-43/B je přes devět metrů dlouhá a má více než metr v průměru. Váží 9,5, z toho 8,4 tuny připadá na explozivní náplň. Tu tvoří speciální vojenská výbušninu RDX, nitrocelulóza (označovanou i jako střelná bavlna), hliníkový prášek a menší množství dalších příměsí. Uvádí se, že směs H-6 je zhruba 1,35krát účinnější než TNT. Poloměr výbuchu bomby je po dopadu bezmála 140 metrů. Obrovská tlaková vlna však dokáže zničit zástavbu až do vzdálenosti několika dalších stovek metrů

S vývojem GBU-43/B začala americká armáda v roce 2002. Jednu z bomb americká armáda odeslala v roce 2003 do Iráku, kde začala operace Irácká svoboda. Bombu zde však letectvo nikdy nepoužilo. První ostré nasazení přišlo až ve čtvrtek v Afghánistánu (více o historii bomby se dočtete zde).

Americké letectvo svrhlo svou nejsilnější nenukleární bombu GBU-43/B ve čtvrtek večer v oblasti Achin v provincii Nangarhár na východě Afghánistánu. Cílem byly tunely bojovníků Islámského státu. Při útoku zemřelo údajně až 90 islamistů (více zde). Drtivé účinky legendární bomby však pocítili i lidé v okolních vesnicích. „Na nějakou dobu jsem přišel o sluch. Okna i dveře mého domu jsou poničené. Ve zdech jsou praskliny,“ popsal Šabzadáh.

O větší letecký útok podle serveru The Guardian požádaly místní bezpečnostní složky, kterým se nedařilo stoupence Islámského státu vyhnat ze zdejších tunelových komplexů. Podle amerického generála Johna Nicholsona se o nasazení bomby rozhodlo přímo v Afghánistánu a ne ve Washingtonu. „Už od března vedeme ofenzivu v severním Nangarháru. Nyní to však bylo poprvé, co jsme narazili na větší odpor,“ popsal důvody nasazení GBU-43/B

Někteří experti však použití „matky všech bomb“ zpochybňují. Argumentují tím, že nasazení takového zařízení je v boji proti skupině asi 800 islamistů zbytečné. „Není pochyb, že Islámský stát je brutální organizací, která páchá násilí na našem obyvatelstvu. I přesto však nechápu, proč použili takovou bombu. Moji příbuzní si mysleli, že přišel konec světa. Každý den tady nalétávají letadla, helikoptéry i drony,“ popsal starosta Achinu Nawíd Šinwárí.

Svržení bomby kritizoval bývalý prezident Afghánistánu

Podle experta na Islámský stát Borhana Osmana vedou Spojené státy úspěšné nálety proti islamistům v Afghánistánu již více než rok. I bez nasazení ničivých bomb jako GBU-43/B. „Nemyslím, že byl takový zásah potřeba. Větší hrozbou pro vládu je nyní Taliban. Amerika je však fixována na tuto malou skupinu islamistů, protože ti chtějí destabilizovat region,“ vysvětluje. Taliban čtvrteční bombardování odsoudil a označil ho za teroristický útok.

Afghánská vláda sice útok ocenila, bývalý prezident Hamíd Karzáí však na Twitteru americký krok odsoudil. „Toto není válka proti terorismu, ale nelidské a brutální zneužití naší země jako testovací půdy pro nové americké zbraně,“ napsal. Podobně tvrdě se proti akci USA postavil i pákistánský velvyslanec v Afghánistánu.

Otázky vzbuzují také možné civilní oběti bombardování. GBU-43/B zničí rozlehlé území a nelze vyloučit, že v cílové oblasti se nenacházeli civilisté. Američané podle Nicholsona úzce spolupracovali s lokálními bezpečnostními složkami i kmenovými lídry, aby se ujistili, že všichni civilisté z oblasti odejdou.

Jeden z místních obyvatel po útoku uvedl, že všichni civilisté byli skutečně evakuování. Poslanec za Nangarhár Esmatullah Šinwárí však s odkazem na místní vesničany uvedl, že při svržení bomby zemřel učitel a jeho syn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue