Marek Dalík u Vrchního soudu v Praze, který řeší jeho odvolání v kauze nákupu...

Marek Dalík u Vrchního soudu v Praze, který řeší jeho odvolání v kauze nákupu obrněnců Pandur (31. května 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Napadli jsme právní i procesní vady, říkají advokáti. S Dalíkem už mluvili

  • 190
Marek Dalík je na svobodě a ve spojení se svými advokáty. Ti jsou však na informace o svém klientovi skoupí. „Myslím, že teď bude chvilku odpočívat,“ komentoval advokát Tomáš Gřivna rozhovor s klientem. Důvody, proč Nejvyšší soud rozhodl o okamžitém propuštění, nejsou stále zřejmé. Gřivna nicméně pro iDNES.cz připomněl, na čem stavěli dovolání. „Ještě to nekončí,“ poznamenal další advokát Radek Šmerda.

„V principu jsme viděli právní, procesní i skutkové vady. U skutkových vad to podle nás byly nějaké opomenuté důkazy. Pokud se jedná o právní vady, tak se soud nedostatečně zabýval tím, zda se jednání má posuzovat podle současného trestního zákoníku, nebo zákona účinného v době spáchání. Procesní vadou bylo například neinformování klienta o změně náhledu soudu,“ řekl iDNES.cz Gřivna.

Lobbista Dalík je na svobodě, z vězení ho propustil Nejvyšší soud

Svými slovy naráží na to, že Dalík byl původně obžalován z pokusu o podvod. Městský soud v Praze ho však uznal vinným za pomoc k přijímání úplatku. Uložil mu pět let, aniž by ho soudkyně na možnou změnu kvalifikace předem upozornila, jak jí ukládá zákon. Vrchní soud čin poté opět překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky.

„Nic bližšího neřekli ani jemu. Rozhodnutí soudu a jeho obsah neznáme. Budeme proto čekat na jeho rozhodnutí, protože soud rozdá karty pro další postup. Potom se poradíme, co dál. Pan Dalík si do té doby určitě odpočine,“ řekl ČTK další z Dalíkových advokátů Radek Šmerda. I on se svým klientem už telefonicky hovořil, o Dalíkových pocitech však nechtěl moc mluvit.

„Jsem vázaný mlčenlivostí. Určitě ale můžeme říct, že jsme rozhodnutím nebyli zklamaní. Vzhledem k tomu, že jsme podali opravný prostředek a s největší pravděpodobností mu bylo vyhověno, vnímáme to pozitivně. Je to příležitost si ty věci znovu a líp objasnit. Ale my se to jen domníváme. Jsme si také vědomi toho, že to ještě nekončí,“ dodal Šmerda.

Dalík opustil znojemskou věznici ve středu odpoledne:

13. dubna 2017

Jasno bude zhruba za měsíc

Kterým námitkám dal soud za pravdu, bude zřejmé až zhruba za měsíc, kdy Nejvyšší soud vydá odůvodnění svého rozhodnutí. Soud má nyní podle trestního řádu 20 dní na zpracování písemného odůvodnění, to pak zkontroluje soudní kancelář a rozhodnutí bude odesláno spolu se spisem k Městskému soudu v Praze, uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Městský soud případ řešil jako první instance, proto bude na něm, aby rozhodnutí doručil stranám. Před doručením Nejvyšší soud nemůže důvody svého verdiktu komentovat. Ve středu Tomíček pouze uvedl, že se soud případem zabýval v neveřejném zasedání a poté vydal okamžitý příkaz k propuštění lobbisty (více o propuštění Dalíka z vězení čtěte zde).

Dovolání si v Dalíkově případu podal i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nezdálo se mu, že soud uložil trest pod spodní hranicí sazby, která byla pět až deset let (více zde). Z postupu Nejvyššího soudu je však zřejmé, že argumenty obhajoby dostaly přednost, jinak by odsouzeného nepropustil.

Dalík byl odsouzen dle spisu za to, že si při jednáních ohledně nákupu obrněných vozidel Pandur řekl v roce 2007 zástupcům rakouské firmy Steyer o třikrát šest milionů eur (v přepočtu skoro půl miliardy korun). Potvrdily to výpovědi dvou manažerů této firmy a navíc i e-mail, který rakouská policie ve firmě zajistila. Nákup pandurů za 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka, Topolánkův kabinet však o rok později zakázku zrušil a následně rozhodl o nové: za 14,4 miliardy Česko koupilo 107 pandurů.

K výkonu trestu Dalík nastoupil loni 1. září. Vítej v pekle, slyšel:

1. září 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue