Ilustrační snímek | foto: AP

Česko se připojilo ke kritice Číny za věznění bojovníků za lidská práva

  • 62
Česko spolu s dalšími deseti státy vyzvalo Čínu k vyšetření zpráv o mučení vězněných obhájců lidských práv. Uvedl to server Sinopsis.cz. V roce 2015 byly v Číně při vlně zatýkání právníků a lidskoprávních aktivistů zadrženy stovky lidí, někteří již byli odsouzeni k mnohaletým trestům.

Český velvyslanec v Číně Bedřich Kopecký letos koncem února podepsal spolu se zástupci Austrálie, Kanady, Japonska, Švýcarska, Belgie, Británie, Estonska, Francie, Německa a Švédska dopis adresovaný čínskému ministerstvu veřejné bezpečnosti.

Policie při návštěvě Si Ťin-pchinga neporušila zákon

Policie při loňských bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze nespáchala trestný čin. Vyplývá to ze zhruba roční prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů, kterou tento týden ukončili žalobci. Ve středu o tom informovala mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Čínský prezident byl na návštěvě v Česku loni od 28. do 30. března. V metropoli se často střetávali jeho příznivci a odpůrci. Přijatá bezpečnostní opatření rozdělila společnost. Policie se stala terčem kritiky například kvůli příkazům k sundávání tibetských vlajek. Práci policie hájila vláda nebo prezident Miloš Zeman, kritizovali ji naopak aktivisté a pravicová opozice.

Obsah dopisu nebyl zveřejněn, podle Sinopsis.cz v něm zmíněné státy žádají čínské úřady o prošetření zpráv o špatném zacházení s vězni a o zrušení držení vězňů v izolaci. Čínské ministerstvo zahraničí dopis označilo za porušení čínského práva na nezávislost soudů.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že velvyslanec Kopecký dopis podepsal na základě instrukcí resortu. Iniciativa vzešla podle úřadu ze strany Delegace Evropské unie v Pekingu.

„Jedná se o standardní krok, jehož prostřednictvím EU upozorňuje na situaci lidských práv v Číně. V souladu s dlouhodobými prioritami lidskoprávní politiky ČR, zejména podporou občanské společnosti a obránců lidských práv a podporou budování institucí právního státu, jsme se rozhodli k tomuto dopisu připojit,“ sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva serveru HlídacíPes.

Rozsáhlou razii provedly čínské úřady v roce 2015

O prošetření zacházení s vězněnými obhájci lidských práv již letos v lednu žádala čínské úřady Delegace Evropské unie v Číně. Sdělila, že si je vědoma zpráv o špatném zacházení s vězni a očekává, že příslušné úřady podezření z mučení bezodkladně vyšetří. Loni v srpnu také ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Čínu, aby byli z vězení propuštěni čtyři přední obhájci lidských práv, kteří byli krátce předtím odsouzeni za podvratnou činnost.

Odsouzení bojovníci za lidská práva patří ke zhruba dvěma až třem stovkám obětí rozsáhlé vlny zatýkání právníků a lidskoprávních aktivistů, kterou čínské úřady provedly v roce 2015. Razie byla namířena především proti advokátní kanceláři Feng-žuej, která zastupovala v soudních procesech přední čínské disidenty.

Loni vyvolalo v Česku kritiku prohlášení nejvyšších představitelů republiky o respektu k Číně, připravené ministerstvem zahraničí. V prohlášení vydaném po říjnových schůzkách tuzemských politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, kterého Čína označuje za separatistu, ujišťovali Čínu prezident Miloš Zeman, předseda Sněmovny Jan Hamáček, předseda Senátu Milan Štěch a premiér Bohuslav Sobotka, že respektují územní celistvost Číny a že schůzky s dalajlámou neznamenaly změnu oficiální politiky Česka.

Při návštěvě čínského prezidenta v Praze ho vítali příznivci i odpůrci:

28. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video