Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Trump a Si Ťin-pching jednali o Severní Koreji. Čína se snaží o mírové řešení

Svět

  8:15
PEKING/WASHINGTON - Prezident Číny Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Donald Trump, ve středu telefonicky hovořili o vývoji kolem Severní Koreje. Podle čínských státních médií Si Ťin-pching apeloval na mírové řešení napjaté situace na Korejském poloostrově. Ministr zahraničí Rex Tillerson se připravuje na jednání o KLDR v Moskvě.

Podle Trumpa bylo setkání přátelské. foto: ČTK

Američané před několika dny vyslali ke Korejskému poloostrovu jednu ze svých letadlových lodí doprovázenou dalšími vojenskými plavidly. Vedení komunistické KLDR v úterý pohrozilo, že na silové projevy USA v oblasti odpoví jaderným útokem.

KLDR minulou středu provedla další test balistické rakety, která spadla do moře. Pchjongjang také pokračuje ve svém jaderném programu. Kvůli těmto zbrojním aktivitám uvalila OSN v roce 2006 na KLDR sankce, které byly od té doby několikrát zpřísněny.

Severní Korea ‚je připravená k válce‘, pokud dojde k další americké provokaci

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson 7. dubna prohlásil, že Čína může být součástí nové asertivní strategie namířené proti severokorejskému jadernému programu. Trump ale uvedl, že je připraven jednat i sám, pokud se Čína nebude chtít podílet na tvrdším postupu vůči Pchjongjangu.

Čína je prakticky jediným spojencem Severní Koreje a hlavním poskytovatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Pchjongjangu.

Rex Tillerson na návštěvě v Jižní Koreji
Kim Čong-un na sjezdovce ve svém luxusním resortu.

Trump a Si Ťin-pching spolu poprvé osobně jednali na dvoustranném summitu 6. a 7. dubna na Floridě. Jedním z témat byla i tehdy KLDR. Podle Trumpa, který během své loňské předvolební kampaně Čínu opakovaně kritizoval, přineslo setkání „ohromný pokrok“ ve vzájemných vztazích. Podle agentury AP ale schůzka skončila bez konkrétního posunu v řešení sporných otázek.

O Koreji v Moskvě

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson bude ve středu dopoledne v Moskvě jednat s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, odpoledne možná i s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle zdrojů listu Kommersant v ruské diplomacii se klíčovou otázkou jeví spolupráce USA s Ruskem ohledně severokorejského problému, jehož přednostní vyřešení sliboval Donald Trump ještě před zvolením americkým prezidentem.

Hlavním jablkem nesváru mezi Moskvou a Washingtonem se sice jeví Sýrie, kde Moskva stojí za svým spojencem v Damašku. Ale ruští diplomaté předpokládají, že úder americkými střelami tomahawk proti syrské letecké základně v předvečer Tillersonovy cesty do Moskvy měl hlavně předvést, kam až je připravena zajít Trumpova vláda v jiném regionu.

Ale bez alespoň minimální podpory Moskvy a Pekingu sotva Washington dosáhne svých cílů v asijských končinách, a tak je logické, že hlavní místo v moskevských jednáních bude patřit Severní Koreji.

Tillerson přiletěl do Moskvy na svou první návštěvu v roli ministra zahraničí již v úterý. Původně se počítalo, že se u večeře setká s ruskými experty, schůzka však byla zrušena. Oficiálně dosud nebylo potvrzeno ani přijetí u Putina.

Autor: