Demonstrace kvůli šéfovi Hyundai Vladimíru Vošickému. | foto: Dan Materna, MAFRA

Hyundai chce po dealerech stovky milionů. Za „kolektivní bojkot“

  • 368
Distributor aut značky Hyundai v Česku přešel po neúspěšné arbitráži a zamítnutí většiny požadavků u Městského soudu v Praze do ostrého protiútoku proti osmi dealerům. Ti se se značkou rozešli ve zlém v roce 2014. Po každém z nich chce společnost Hyundai Motor Czech (HMC) uhradit částku ve výši 30,9 milionu korun.

Jde zatím o předžalobní výzvu, pokud dealeři peníze neuhradí, následovat má žaloba.

HMC poslalo dopis poté, co arbitráž u rozhodčího soudu dopadla výrazně v jejich neprospěch a potvrdil oprávněnost dealerů odstoupit od smluv a Městský soud v Praze dal v jejich žalobách za pravdu jen částečně. Většinu požadavků na zaplacení škod soudy odmítly. V únoru se právní zástupci HMC snažili o smír.

„Důvodem je kartelové jednání některých bývalých dealerů, kteří se spolčili a formou kolektivního bojkotu si v roce 2014 chtěli vynutit na společnosti Hyundai akceptaci jejich neodůvodněných obchodních požadavků. Toto jednání poškodilo společnost Hyundai, hospodářskou soutěž a omezilo výběr pro zákazníky,“ uvedl Karel Kříž z HMC.

Firmě se nelíbí, že se členové spolku bývalých dealerů spojili a společně se dohodli na tom, že přestanou odebírat a prodávat vozidla Hyundai. „Uvedeným jednáním vznikla společnosti Hyundai újma ve výši desítek milionů korun českých,“ dodal Kříž.

V oznámení zaslaném bývalým dealerům současně upozornili, že mohou vymáhat další škody, například za hledání nových prodejců nebo na marketing.

V roce 2014 došlo k velké rozepři HMC s částí dealerů, kterým se nelíbily nové podmínky a příliš vysoko nastavené prodejní cíle, které podle nich byly nereálné. Navíc je HMC odstavila od účasti v pořádaných akcích a slevách, čímž je vlastně vyloučila z prodeje

Automobilce proto autosalony vypověděly smlouvu. Od té doby se táhnou velké spory.

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře loni v říjnu rozhodl, že práva dealerů porušil Hyundai a odstoupení od smlouvy bylo legální. „V návaznosti na toto porušení zákonných povinností bylo dealerům fakticky znemožněno podnikat,“ konstatoval arbitrážní soud ve svém rozhodnutí.

Spor ještě běží, dealeři teď vyčíslují náhradu škody, kterou budou přes arbitráž po HMC požadovat.

Další spory řešil Městský soud v Praze, u kterého HMC žalovala každého z rebelujících dealerů o několikamilionové částky. Soud uznal ve sporech s dealery jen směnky v řádu statisíců korun, například za nevystavení vozu před vypovězením smlouvy. Verdikt potvrdil i Vrchní soud, HMC podal dovolání.

Firma Hyundai ve svém vyjádření tvrdí, že i přes zahájení „kolektivního bojkotu“ měla až do začátku tohoto roku zájem přistoupit na smírné urovnání vzájemných sporů. K dohodě ale nedošlo, proto poslali žádost o úhradu újmy, kterou jim bojkot způsobil. Vedení firmy se v minulosti o bývalých dealerech v médiích nevyjadřovalo příliš lichotivě.

O úhradu peněz žádají ale i dealeři. Podle předsedy představenstva Spolku autorizovaných prodejců a opravců automobilů značky Hyundai Bohumila Boury jde dohromady o 57 milionů korun. „Očekáváme od Rozhodčího soudu druhý verdikt, který potvrdí výši prokazatelných finančních škod, která nám Hyundai Motor Czech způsobil,“ řekla Boura. Postup Hyundai považuje za pokračování arogance.

Podle advokáta dealerů Andreje Vacíka je zarážející, jak moc chce HMC vidět „krev českých dealerů, kteří si přáli jen prodávat auta svým zákazníkům.“ „Při životě dealery drží už jen vlastní hrdost, zdraví je ale opouští. Jednoho z mých klientů, když dnes ráno dostal dopis od Hyundai s výzvou k zaplacení na třicet miliónů, odvezla záchranka,“ dodal Vacík.

Tlampače s hlasitou výzvou. Protest prodejců v listopadu 2015: