Maria Šarapovová zdraví diváky ve Wimbledonu. Jak ji přijmou tenisoví fanoušci po trestu přijmou?

Maria Šarapovová zdraví diváky ve Wimbledonu. Jak ji přijmou tenisoví fanoušci po trestu přijmou? | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Nevítej zpět, hříšná Mario. Šarapovovou spasí pokora

  • 117
Sošná postava, fešná tvář. Blond vlasy stažené do culíku, nosík pyšně zvednutý, pěsti zaťaté. Tenistka Maria Šarapovová se za pár týdnů vrátí na profesionální okruh WTA. Znovu bude s charakteristickým kvílením zuřivě bušit do míčků, jako by z nich chtěla vymlátit duši. Na konto se jí posypou další miliony dolarů.

Ženu, jež byla podle časopisu Forbes v každém z roků 2005 až 2015 nejlépe vydělávající sportovkyní, lákají pořadatelé některých turnajů. Prodají díky ní víc lístků, přitáhnou pozornost médií. Těší se na ni oddaní fanoušci, jejichž láskou nezatřáslo ani její loňské provinění.

Tenistka loni přiznala doping:

7. března 2016

Ruská ikona užívala meldonium, látku vyvinutou pro sovětské vojáky v Afghánistánu, jíž si zvyšovala vytrvalost při zápasech. Dostala dvouletý trest, u arbitráže si vymohla jeho snížení o devět měsíců. Koncem dubna nastoupí na turnaji ve Stuttgartu, jehož hlavním sponzorem je i její reklamní partner - automobilka Porsche.

I proto se pětinásobné grandslamové šampionce dostává protekčního zacházení. Akce začíná v pondělí, avšak Šarapovové distanc končí až ve středu. Nevadí!

Nejenže Maria obdržela volnou kartu k účasti, ona k prvnímu kolu dle programu ušitého jí na míru nastoupí až třetí den.

KŘIK. Maria Šarapovová a emoce v zápase se Serenou Williamsovou.
Ruská tenistka Maria Šarapovová oslavuje postup do čtvrtfinále Australian Open.
Maria Šarapovová a její radost ve finále Fed Cupu

Světová jednička Andy Murray nebo dánská star Caroline Wozniacká se ohýbání pravidel diví. I další tvrdí: „Ať se ze dna vyhrabe sama! Bez zvýhodnění.“

Pro mnohé je dál podvodnicí. Kdekdo v branži naléhá, aby ji organizátoři tradičních podniků Roland Garros a Wimbledon přednostně nepřijímali do soutěží, pro něž jí chybí náležité postavení na žebříčku.

Třeba Barbora Strýcová, která mimochodem zdolala Šarapovovou ve finále juniorského Australian Open 2002, se po méně závažném dopingovém přestupku před čtyřmi lety musela drápat zpět do špičky přes kvalifikace a podřadné štace jako Trnava, Wiesbaden či Olomouc. Prošla očistcem, zato Šarapovové cestičku umetají.

Jak vlastně na ni máme nyní pohlížet? Trest si odseděla, leč kaňka jí z rejstříku nezmizí. Stejně jako lapkům či tunelářům v běžném životě. Ať si zvyká na nevraživé pohledy a jízlivé poznámky.

Maria Šarapovová na Met Gala (New York, 2. května 2016)

V tenisových šatnách si zavilá bojovnice nikdy nehledala přátele. Většinu sokyň okázale přehlížela, často ani neodpovídala na pozdrav. Vztahy dámy narozené na Sibiři s ostatními se stanou ještě ledovějšími.

Podobně jako jiní usvědčení podfukáři uslyší nerudné bučení a pískání obecenstva. Americký sprinter Justin Gatlin, ruská plavkyně Julia Jefimovová nebo její krajan biatlonista Alexandr Loginov by jí o projevech nevrlosti mohli povyprávět.

A víte co? Zaslouženě!

Následná hanba k sankci patří, může podnítit či stvrdit nápravný proces. Kdyby se jí Šarapovová chtěla časem zbavit, musela by se kát. Jako třeba cyklista Ivan Basso.

Před dvouletým trestem za dopingový hřích působil Ital jako primadona. Po něm se choval ke všem okolo vlídně a vstřícně. Trpělivě odpovídal novinářům, podepsal dětem každý cár papíru, nezištně pomáhal parťákům ze své stáje. Švindlíř přestalo být jeho druhým jménem.

Nechce-li Šarapovová zůstat meldoniovou carevnou, nechť nekopíruje reakci jiného cyklistického darebáka Lance Armstronga. Ten se sice přiznal k rozsáhlým podvodům, ale nikdy neprojevil lítost. Dál dráždil a provokoval. I proto je třeba v konvoji Tour de France nežádoucí osobou.

Zatím se nezdá, že by si hrdá Ruska chtěla svou pověst nějak horlivě žehlit. Hořekovala, že jí bylo ukřivděno. Osočovala tenisovou federaci, že ji odsoudila exemplárně a nespravedlivě. Bez pokory se však cejchu a opovržení zbaví jen těžko.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga