Vizualizace obnoveného památníku Díky, Ameriko!

Vizualizace obnoveného památníku Díky, Ameriko! | foto: Magistrát města Plzně

Kdo opraví pomník Američanům? Hledá se firma a dva veliké kusy žuly

  • 10
Hledají se dva velké, mnohatunové neporušené kusy kvalitní žuly i firma, která z nich vyrobí pylony pomníku. Plzeňská radnice vyhlásila výběrové řízení na obnovu dominantních částí památníku Díky, Ameriko!

Plzeňská radnice vyhlásila výběrové řízení zhruba rok poté, co musely být odstraněny dva žulové kvádry, které popraskaly. Už tehdy mělo vedení města jasno, že chce památník připomínající osvobození města americkou armádou v roce 1945 obnovit ve stejné podobě.

Památník na křižovatce Klatovské a Americké třídy byl dokončený v roce 1995 u příležitosti 50. výročí osvobození.

Vedení města předpokládá, že stavební práce na obnově pietního místa začnou letos o prázdninách, kdy je v oblasti menší provoz. „Vypsali jsme jednokolové výběrové řízení, což znamená, že stejná firma nejdřív dodá kámen a pak z něj památník postaví,“ konstatoval náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Památník Díky, Ameriko!

Plánované stavební práce spočívají v osazení kamenných pylonů stejné velikosti i materiálu. Při tom bude nutné v celém prostoru odstranit a pak znovu položit žulové desky.

„Dále bude opraveno slavnostní osvětlení památníku včetně repase vlajkových stožárů. Do záhonů na okrajích památníku budou nově zavedeny rozvody závlahy, které zlepší údržbu zeleně,“ sdělil Pavel Grisník z magistrátu. Na nový památník má město připraveno 14 milionů korun.

Architekt Jan Soukup, který se na vzniku památníku podílel, ovšem původně doporučoval dvoukolové výběrové řízení. První na dodávku kamene a druhé na jeho zpracování.

Upozorňoval, že se v Česku těžko najdou vyhovující dostatečně velké žulové bloky bez vad. Pro pylony jsou totiž zapotřebí dva velké kusy, z nich každý před opracováním může mít hmotnost přes 30 tun a po úpravě na kvádr potřebný pro pomník zhruba 20 tun.

Jan Soukup i proto navrhoval použít bílý kararský mramor z Itálie, kde je možné dostatečně velké bloky získat.

Architekt tvrdí, že v Česku projel lomy, které by připadaly v úvahu. Zajímal se o strukturu, texturu nebo barvu materiálu a o to, jestli je možné v lomech tak velký kus materiálu získat.

„A nenašel jsem kámen, který by byl podobný tomu, co bylo součástí památníku. Jediný lom, který by připadal v úvahu, je ve Vápenici u Sedlčan. Ale tam jsou v kameni shluky tmavých minerálů - a já si myslím, že na pylonech nemůžeme mít nějaké černé fleky. Opravdu nevím, kde v České republice vhodný materiál najít,“ uvedl Soukup.

Pokud se opravdu nepodaří vhodné kusy žuly zajistit, bude architekt znovu doporučovat použití kararského mramoru. Myslí si, že ten by svou bílou barvou navíc památník vhodně zvýraznil.

Náměstek primátora Pavel Šindelář řekl, že použití italského mramoru by sice bylo efektní, ale získání je poměrně obtížné.

„Podle mých informací se tak velké kusy draží. Museli bychom je tedy jako město v Itálii vydražit a pak je nechat dopravit co Česka. Myslím, že cena by se dostala výrazně nad částku, se kterou nyní počítáme,“ sdělil Šindelář.

Náměstek tvrdí, že zástupci města budou kvalitu materiálu na pylony při obnově památníku důkladně prověřovat ještě před instalací.

Pomník popraskal. Radnice ho nechala uříznout (23. dubna 2016)

23. dubna 2016