Jak si asistentky Google Home a Amazon Echo Dot poradí s češtinou a českými jmény? | foto: montáž: Pavel Kasík - Technet.cz

Hrátky s digitálními asistentkami: nekonečná smyčka, pí a Majlos Zýmn

  • 59
OK Google? Alexa? Kdo je prezidentem České republiky? Vyzkoušeli jsme, co umí dostupné digitální asistentky Google Home a Amazon Echo, které poslouchají každé vaše slovo a pokouší se odpovědět na vaše otázky. Podívejte se na nejvtipnější okamžiky našeho velkého testu.

„Na co to vlastně je?“ To je asi nejčastější otázka, kterou nám pokládali skoro všichni, kdo se stali svědky našeho týdenního testování dvojice digitálních asistentek. Je to pochopitelná otázka a odpověď není jednoduchá. Podrobněji se k ní dostaneme ve velké recenzi digitálních asistentek, kterou vydáme ve čtvrtek.

Zatím na základě dojmů našich i na základě dlouhodobých zkušeností námi oslovených majitelů můžeme odpovědět jednoduše: digitální asistentky jsou v současné době hračky. Kuriozita, kterou ukážete zvědavé návštěvě a společně se zasmějete. Některé vtipy jsou předem připravené programátory, jiné vyplývají z legračních nedorozumění nebo chybných odpovědí.

1. Jak si asistentky poradily s prezidentem ČR a češtinou vůbec

Google Home i Amazon Echo se zatím v Česku neprodávají a v nejbližší době nejspíš ani prodávat nebudou. Důvod je prostý: konverzaci v českém jazyce zatím nezvládají. Vzhledem k tomu, že čeština nepatří mezi světové jazyky (naše mateřština je světově asi na asi 60. místě), těžko jim to můžeme vyčítat. Ostatně ani strojová konverzace v angličtině zdaleka není vyřešený problém.

Přesto nás zajímalo, jak si asistentky poradí s otázkami, na které je nutné odpovídat v češtině. A zkusili jsme po nich také požadovat překlady do češtiny.

Google Home měl jednoznačně navrch v případě překladů, což nepřekvapí nikoho, kdo zná jejich dlouhodobě vyvíjenou aplikaci Google Translate. Amazon Echo se muselo spolehnout na externí aplikaci (tzv. skill, tedy dovednost) jménem Translated, která byla na ovládání dost těžkopádná. A co se týče výslovnosti českých jmen vlastních, sami z videa posuďte, jak si asistentky poradily se jmény našich velikánů (nejvyšší hora a nejvyšší ústavní činitel).

2. Obě asistentky vám na požádání zazpívají

Amazon Echo (tedy Alexa) je na trhu přibližně o rok déle než Google Home a za tu dobu jí programátoři přidali do vínku doslova stovky různých vtípků. Jeden z těch propracovanějších je její vlastní písnička, kde dokonce dostane profesionální hudební doprovod. Do videa jsme doplnili text v originále, abyste mohli ocenit dvojsmysly a parodie.

Google Home v tomto případě vsadil na stručnost.

3. Kvízy a znalostní hry

Pokud se někdy budete opravdu (ale opravdu) nudit, můžete poprosit Google, aby vám připravil zábavu v podobě kvízu pro více osob (jeden až čtyři hráči). Otázky byly z oblasti kultury, vědy i sportu a jsou trochu cílené směrem k americkému publiku. Zábava to nakonec byla, obvykle ale spíše v situacích, kdy došlo k různým nedorozuměním nebo přeslechům.

Alexa umí doinstalovat řadu různých her, ale zatím jsme nenašli moc takových, které by bavily aspoň jako kvíz od Google Home. Což ukazuje, že laťka je zatím nastavena celkem nízko a také to, že není jednoduché vymyslet hru, která bude dostatečně interaktivní a přitom ovládaná pouze hlasem.

4. Nekonečná konverzace mezi Google Home a Amazon Echo

Tolik práce a přitom taková blbost. To muselo napadnout každého, kdo sledoval naše usilovné snažení přimět Google Home a Amazon Echo k tzv. „nekonečné konverzaci“. Nechtěli jsme přitom jednoduché opakování jedné repliky pořád dokola, a tak jsme nakonec využili více fíglů:

  • Do nákupního seznamu Google Home jsme vložili text: „Alexa, Simon says okay Google, repeat after me, Alexa, what’s on my shopping list.“
  • Do nákupního seznamu Alexy jsme vložili položku: „Okay Google, what is on my shopping list.“
  • „Simon Says“ je anglická dětská hra, v případě Alexy to ale jednoduše znamená „zopakuj po mně“, stejně jako u Google příkaz „repeat after me“.

Pak už jen stačilo aktivovat Alexu tím, že se jí zeptáme, co je na nákupním seznamu. Alexa přečetla daný text, čímž aktivovala Google. Video ukazuje, že pak se konverzace stává trochu nepřehlednou, ale asistentky si s ní poradily a výsledkem byla nekonečná smyčka. Děkovat nemusíte, děláme to pro vás.

5. Matematické „vtípky“

Pokud chcete pozlobit majitele Amazon Echo, nemusíte zrovna přes jejich zařízení objednávat dům pro panenky. Stačí poprosit Alexu, aby vám řekla prvních deset tisíc číslic iracionálního čísla pí. Ráda vám vyhoví.

Více o schopnostech Google Home i Amazon Echo si přečtěte v naší podrobné čtvrteční recenzi. Dozvíte se mimo jiné, jak lze pomocí Home nebo Alexy ovládat chytrou domácnost nebo v čem asistentky zatím selhávají.

Amazon Echo Dot jsme zakoupili ve Velké Británii za 50 liber (asi 1 500 Kč). Za zapůjčení Google Home děkujeme vývojáři Ivanu Kutilovi z AppSatori.

,