Záhada ztraceného pramene u sv. Anny trvá, archeolog odpověď nenašel

  • 3
Záhadu zmizelého léčivého pramene u svaté Anny v Pohledu na Havlíčkobrodsku měl ve čtvrtek dopoledne rozluštit archeolog. Ani po vyčerpání vody ze studny se tak ovšem nestalo. Naopak, tajuplné místo vyvolává další a další otázky, na něž zatím neexistuje odpověď.

Pramen u svaté Anny přestal téct loni 22. srpna. Stalo se tak vůbec poprvé po 130 letech (více čtěte zde). Obec Pohled, které patří výtokové zařízení, i pohledská farnost, jež je zase vlastníkem kapličky nad pramenem, se od té doby snaží zjistit, proč. Do hry se vložili i památkáři, kteří drží nad celým poutním areálem ochranu.

Původně se předpokládalo, že může být zanesené výtokové potrubí, nebo že vlivem loňského sucha poklesla hladina spodní vody. Obě možnosti se nyní ukazují jako ne příliš pravděpodobné.

Před několika týdny kameník odkryl masivní poklop v podlaze kapličky. Po mnoha desítkách let tak lidské oči nahlédly přímo k prameni (dočtete se zde).

Zjistilo se, že voda ve studni je. A že do jímky ústí několik starých trubek. Farnost s obcí i památkáři dohodla, že zkusí vyčerpat vodu a nechají studnu prohlédnout archeologem. A to se stalo právě teď.

Poté, co hasiči vodu vyčerpali, specialisté z pražské firmy Natawarde spustili dolů 3D skener. „Dostali jsme se sem vlastní drzostí. Oslovili jsme pana vikáře, že když se tu bude takto zkoumat, jestli bychom mohli být u toho a památkářům pomoci,“ vysvětloval Filip Vech z pražské firmy.

Skener uvnitř studny ve špičkové kvalitě nasnímal vše kolem sebe i pod sebou. Co milimetr, to jeden bod. Počítač pak tato data převedl na obrázky. „Uděláme z toho výkresy, doplníme fotografie, provedeme řezy přesně tak, jak si památkáři budou přát,“ popisoval technik.

„Předáme k tomu i speciální soubor, kde si může archeolog jakoby stoupnout do místa skeneru a rozhlížet se kolem sebe. Může si v tom i měřit délky, plochy, různě s tím pracovat,“ dodal Filip Vech.

Hasiči museli odčerpávat vodu i během skenování

Svou nevyzpytatelnost projevil pramen ihned poté, co hasiči vodu odčerpali a pracovníci firmy začali skener pomalu spouštět dolů. Během chvilky byla ve studni zase spousta vody. Hasiči ji museli odčerpávat i během skenování, aby se drahý přístroj neutopil.

„Je to velká záhada, tohle nikdo nečekal,“ podivoval se pohledský starosta Milan Klement. Všichni měli za to, že pramen bude vyschlý. Studna se však plnila poměrně rychle.

„Zkusíme nějak porovnat výron vody a množství, které vytéká ven,“ nastínil plán do dalších dní. Objevilo se podezření, že voda se ztrácí mezi studnou a výtokovým kohoutem.

Další záhadou pro starostu byla samotná studna. Všeobecně se předpokládalo, že to bude vykutaná kapsa. Uvnitř ale byla vybetonovaná. Odborníci v tom vidí spojitost s budováním zámeckého vodovodu v letech 1909 a 1910. A v tom případě by mohl být pramen propojen s rezervoárem asi 200 metrů odtud. Celé to pak mohlo fungovat na principu spojených nádob a výšky hladiny.

Výčet tajuplných jevů tím ale nekončí. Ještě než se začalo se skenováním studny, zkusili představitelé obce do výtokové roury dlouhé zhruba dva metry strkat drát.

„Bez námahy jsme ho tam nasoukali sedmdesát metrů, lehce šel i zpět,“ popisoval Klement.

„Mysleli jsme si, že jsme se skrz studnu dostali do nějakých dalších trubek. Ale teď, když je vyčerpaná voda, jsme zjistili, že jsme se tam nemohli trefit. Nevíme, kam jsme se dostali. Asi přivezeme drát a zkusíme to za sucha znova,“ podotkl zaskočený starosta.

Čtvrteční zkoumání, proč přesně pramen téct přestal, odpovědi nenabídl. Obec společně s farností bude dál hledat přesné příčiny. Cílem je vrátit se zpět do stavu, kdy voda vytékala ze tří kohoutů současně a lidé si ji znovu mohli čepovat do lahví a odvážet domů. Až se tak stane, bude upraven i interiér kaple, pod níž se pramen nachází.