V Praze se draží unikátní stomilionová sbírka mincí. Podívejte se

  • 2
Sběratele mincí a medailí čeká v pátek událost, jaká nemá v historii české numizmatiky obdoby. Do aukce jde ucelená sbírka vzácných mincí a medailí, v níž jsou obsaženy všechny československé mince od roku 1918 do roku 1993. Předpokládaná cena je sto milionů korun.

Aukce mimořádného rozsahu s nabídkou 333 zlatých i stříbrných mincí, medailí a zkušebních ražeb, se koná od 14 hodin v pražském hotelu Mandarin Oriental.

„Je tam hromada vzácných mincí, které v absolutní většině sbírek chybějí, nejsou ani v Národním muzeu nebo v centrálních bankách,“ říká Jan Jelínek ze společnosti Macho & Chlapovič, která aukci pořádá.

Od události si slibuje hodně. Poptávka o mince mezi sběrateli roste a aukce je rozsahem i nabídkou unikátní.

Nejzajímavější mincí je extrémně vzácný svatováclavský desetidukát z roku 1937, který se dochoval v jediném exempláři.

Vyvolávací cena tohoto svatého grálu české numismatiky je 8 milionů korun, přičemž obsah zlata má tržní hodnotu „jen“ asi 35 tisíc korun. Očekává se, že mince bude prodána za více než deset milionů.

„O tuto minci je mezi sběrateli opravdu mimořádný zájem. Očekávám těžkou aukční bitvu, po které se tato mince stane nejdražší mincí našeho území,“ myslí si Jelínek.

I u některých dalších unikátních zlatých dukátů zřejmě cena přeskočí cenu jeden milion korun. Zlatá prvorepubliková obchodní měna je mezi sběrateli velmi ceněná. Nejvzácnější svatováclavský dukát byl vyražen před osmdesáti lety ve slovenské mincovně v Kremnici v nákladu pouhých 34 kusů. Dochoval se ale jediný.

Mince, která „neexistuje“

Sbírku prodává Jaroslav Kokolus, vysokoškolský pedagog, soudní znalec a majitel sítě parfumerií a kosmetických salonů FAnn v Česku a na Slovensku. Numizmatice se věnuje od mládí. Sbírka, která jde v pátek do aukce, je jen zlomkem jeho sbírek. Důvody prodeje jsou časové a prostorové nároky na skladování, údržbu a rozvoj.

„Majitel se bude koncentrovat na jiné věci. Klient si své sbírky musí chránit v bankovních sejfech, je kolem toho spousta starostí a někdy je lepší se v těchto případech koncentrovat na pár top kousků, které by vám záviděli i světová muzea a nesbírat vše ze široka,“ vysvětlil Jelínek.

Dalším vzácným kusem v aukci je například dvoudukát z roku 1937 nebo dukáty z let 1938, 1939 a 1951. Hodnotné jsou i zkušební ražby různých československých mincí.

Na aukci bude vidět i raritní mince, která oficiálně neexistuje. Jde o federativní československou desetikorunu z roku 1993 s portrétem prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Vznikla na základě vyhlášky z roku 1992, v oběhu byl ale zachycen zatím jen jeden kus. Tato mince může stát statisíce korun, majitel ji však zatím prodávat nebude.

Mince na aukci budou draženy jednotlivě, přestože jde o ucelenou sbírku, v níž nechybí žádná mince od vzniku první republiky až do roku 1993. Aukce se zúčastní stovky sběratelů z ČR i ze zahraničí, většinu velkých hráčů z nich bude zastupovat někdo jiný.