Chřiby | foto: Janek Sedlář

Stovky let sčítání jsou u konce. Svět je domovem 60 065 druhů stromů

  • 3
Na světě roste více než 60 tisíc druhů stromů, nejrozmanitější zemí v tomto směru je Brazílie. S těmito údaji přišla po letech sčítání organizace sdružující botanické zahrady BGCI.

BGCI doufá, že přehled stromů na světě bude možné využít jako nástroj k identifikování vzácných a ohrožených druhů, aby se zabránilo jejich vyhynutí, napsal zpravodajský server BBC News.

OBRAZEM:

Ze shromážděných údajů vyplývá, že nejrozmanitější stromový porost je v Brazílii, která je domovem 8 715 druhů. Vyjma polárních oblastí, kde stromy nerostou, je nejnižší počet druhů v oblastech blízkých polárnímu kruhu v Severní Americe, kde jich roste méně než 1 400.

Zajímavou skutečností je, že více než polovina všech druhů stromů (58 procent) roste jen v jedné zemi na světě. To znamená, že by mohly být ohrožené odlesňováním nebo například extrémními klimatickými událostmi.

Asi 300 druhů je podle studie kriticky ohroženo, to znamená, že na světě roste méně než 50 stromů těchto druhů.

Podle generálního tajemníka BGCI Paula Smitha nebylo možné přesně spočítat druhů stromů až do dnešní doby, kdy všechny potřebné údaje byly převedené do digitální podoby.

„Dnes jsme ve zcela unikátní pozici díky tomu, že máme celkem 500 členských organizací. Spousty dat přitom nejsou veřejnosti k dispozici. Digitalizace těchto údajů je shrnutím několika století práce,“ říká Smith.

Pralesy a lesy v Česku

Mnoho pozoruhodných stromů najdeme i v České republice. Nepřeberné množství letitých památných stromů, ať už místního, nebo cizokrajného původu, najdeme uprostřed měst, parků i ve volné krajině. Mezi nejčetnější patří lípy srdčité a duby letní.

Národní přírodní rezervace Boubínský prales (Ilustrační snímek)

Zbytky divoké lesní přírody, kde se stromy vyvíjejí přirozeným způsobem nezávisle na lidských aktivitách, představují pralesy nebo tzv. lesy blízké přírodě dochované ve fragmentech po celém našem území. Jejich druhové složení odpovídá daným zeměpisným a klimatickým podmínkám, které jsou u nás pestré a variabilní.

Z těchto důvodů se v Česku můžeme setkat s mnoha typy lesních společenstev. Například ve vysokých horských polohách jsou to jehličnaté porosty podobné tajze, v nižších horských polohách a ve vrchovinách jedlobukové nebo bukové lesy, na sušších místech teplomilné doubravy a u dolních toků řek lužním lesy.

K nejznámějším lesním lokalitám patří Boubínský, Žofínský nebo Rýchorský prales, cenná lesní společenstva se vyskytují v Beskydech (jedle), na Křivoklátsku (tisy), v Jizerských horách (bučiny), v Podyjí (doubravy) nebo v Litovelském pomoraví (luhy).

, , pro iDNES.cz