Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Masood byl kriminálník a žil v ‚semeništi islamistů‘. Pro MI5 ale nebyl hrozbou

Svět

  13:11
LONDÝN - Středeční útok na mostě před parlamentem spáchal 52letý Brit Khalid Masood, islámský konvertita, kterého tajné služby vedly jako kriminálníka, ale nepovažovaly ho ale za bezpečnostní hrozbu. V minulosti se v souvislosti s protiteroristickým vyšetřováním dostal do hledáčku kontrarozvědky MI5, ale jen okrajově, napsala v pátek agentura Reuters.

Khalid Masood foto: ČTK

Podle informací Reuters z americké vlády se Masood sice stýkal s lidmi, u nichž panovalo podezření, že se v zahraničí chtějí připojit k islamistickým jednotkám, u něj samotného se to ale nikdy nepředpokládalo.

Výjimečný útočník? Masood je o generaci starší než ‚standardní‘ teroristé

Khalid Masood se narodil 25. prosince 1964 v Dartfordu jako Adrian Russell Ajao. Během svého života se opakovaně v rámci Anglie stěhoval, naposledy žil v Birminghamu. Podle listu Daily Mail vyrůstal v jihoanglickém městě Rye, kde ho vychovávala matka. K islámu konvertoval později, kdy si také změnil jméno.

Britská média o něm píší jako o ženatém otci tří dětí a někdejším učiteli angličtiny, který se věnoval cvičení v posilovně. Byl znám pod řadou přezdívek, měl bohatý trestní rejstřík, ale žádný z jeho přečinů se netýkal terorismu.

Poprvé na sebe Masood upozornil úřady v listopadu 1983, kdy byl odsouzen za poškozování cizího majetku, naposledy pak v prosinci 2003 za držení nože.

Úřady oficiálně sdělily o Masoodovi jen málo podrobností, takže veřejnosti není známo, co přesně ho vedlo k útoku před parlamentem. „Naším pracovní verzí je, že se inspiroval mezinárodním terorismem,“ řekl šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley.

Vyšetřovatelé nyní podle Rowleyho vyslýchají devět osob, které policie při raziích po útoku zadržela.

Mrtvého Masooda na fotografiích rozpoznala jeho někdejší sousedka z Birminghamu Iwona Romeková. „Když jsem v televizi a v novinách viděl snímky toho, kdo útok provedl, rozpoznal jsem v něm muže, který žil v mém sousedství,“ řekla novinářům. „Měl malé dítě, podle mě ve věku pěti či šesti let. Žila tam s ním žena, Asiatka. Zdál se docela milý, staral se o zahradu a plel,“ dodala s tím, že v prosinci se náhle odstěhoval.

Birmingham je považován za jakési semeniště britských islamistů. Podle aktuální studie Společnosti Henryho Jacksona pocházelo z tohoto města 39 z 269 lidí, které soudy v Británii v letech 1998 až 2015 odsoudily za terorismus. Z Birminghamu byla mimo jiné dvojice mužů, kterou soud loni v prosinci poslal do vězení za podporu terorismu, neboť předali peníze Mohamedovi Abrinimu, který je podezřelý z podílu na atentátech ve Francii a Belgii.

V Birminghamu žije podle sčítání z roku 2011 přes 213 000 muslimů, což je více než pětina obyvatel města. Z tohoto důvodu také panují obavy o rozdělení etnicky rozmanitého města. Po útocích policisté provedli razie na několika místech v zemi a jen v Birmingamu zadrželi kvůli podezřením z přípravy teroristických činů pět mužů a dvě ženy.

Auto, které si Masood k útoku pronajal, pochází z birminghamské pobočky půjčovny Enterprise. To podle Reuters naznačuje, že Masood měl stále na město vazby. Zřejmě měl pronajatý byt v blízkosti birminghamského předměstí Edgbaston, odkud to není daleko do zmíněné autopůjčovny.

Den před masakrem, který premiérka Theresa Mayová označila za útok na demokracii, strávil podle deníku The Sun v levném hotelu v Brightonu na jižním pobřeží Anglie.

Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit.
Britští policisté obdrželi květiny od kolemjdoucích, kteří jim vyjadřují...

„Naše vyšetřování se zaměřuje na to, abychom pochopili jeho motivaci, jeho akci a jeho kontakty,“ řekl Rowley. „Ačkoli stále neexistuje žádný důkaz o dalších hrozbách, tak je pochopitelné naše úsilí zjistit, zda jednal skutečně naprosto sám, zda byl například inspirován teroristickou propagandou, zda ho povzbudili jiní, nebo mu to bylo nařízeno,“ dodal.

K odpovědnosti se již přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát (IS), které se ale obvykle k útokům v západním světě hlásí. Nejasné nicméně zůstává, jaké vazby Masooda s IS pojily a zda vůbec nějaké vzájemné spojení existovalo. Podle policie nebyly žádné zpravodajské informace, které by naznačovaly Masoodův úmysl provést útok.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...