Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nelínající psí asistent finišuje s tréninky s vozíčkářkou Ivetou

  0:23
Podají člověku, cokoliv mu upadne, přinesou léky ze skříňky, pomohou sundat bundu, rukavice či ponožky, bez odmlouvání ho doprovodí třeba k lékaři. Přitom neštěkají, umějí se chovat v každém prostředí a s láskou člověku pomáhají 24 hodin denně. To jsou psí asistenti „z produkce“ Pestré společnosti, o.p.s.

Dvouletý portugalský vodní pes Mike je jedním z nich. Přestože jako asistenční či vodicí psy většinou vídáme labradory či retrívry, případně border kolie, tentokrát sáhla trenérka po tomto plemeni. Důvod byl prostý.

„Naše klientka, paní Iveta, chtěla z ryze praktických důvodů nelínajícího psa. Současně muselo jít o plemeno velikostí úměrné elektrickému vozíku. Původně jsme tedy pro ni chtěli pudla královského, ale zrovna nebylo k dispozici žádné štěně, takže jsme nakonec vybrali Mikea,“ vysvětluje trenérka psů Michaela Perčinová, jak se stal tento pes prvním „portugalákem“ u nás, který je trénovaný na asistenta a canisterapeuta.

Psí asistenti se svými klienty

Mike je totiž stále ještě v tréninku, všechny oficiální zkoušky ho v nejbližší době teprve čekají, ale své budoucí majitelce dělá radost už teď. Ta totiž nedala jinak a účastní se už měsíc všech jeho tréninků, dokonce už si spolu na Vánoce vyzkoušeli vzájemné soužití. V pátek večer ji pak Mike bude slavnostně předán na tradičním bále Pestré společnosti, o.p.s. v pražských Kyjích.

Díky tomu jsme se Mikem a paní Ivetou potkali právě při tréninku, přímo na ulici na pražském Černém Mostě, když cvičili odložení a chůzi vedle elektrického vozíku. Mike pracoval naprosto vzorně a z paní Ivety nespustil oči, připravený kdykoliv zareagovat a pomoci jí s tím, co bude zrovna potřebovat. Na nikoho neskákal, neštěkal, nereagoval na nic, co po něm nechtěla přímo paní Iveta nebo trenérka Míša.

Portugalský vodní pes

Mike se jako asistenční pes už v tréninku velice osvědčil, takže Pestrá společnost už má v předvýchově další štěňátko portugalského vodního psa. O tomto plemeni více zde, doma ho má kvůli alergiím jedné z dcer i rodina Baracka Obamy, čtěte zde.

Jamie, v pořadí druhý portugalský vodní pes, který je momentálně v předvýchově...
Mike to má v hlavě správně srovnané.

Vlevo Jamie, štěně portugalského vodního psa, které je v předvýchově u dobrovolnice Hanky a konkrétního klienta zatím nemá. Vpravo Mike vycvičený pro paní Ivetu.

Mike, ač teprve dvouletý, působí jako neuvěřitelný vzorňák a kliďas. Přitom je portugalský vodní pes inteligentní a živé plemeno, které se hodí na nejrůznější psí sporty. Nutno ale dodat, že při opakovaném nácviku sundavání rukavic už s ním hrají všichni čerti a zkouší Ivetiny rukavice místo podání pěkně požmoulat, takže jí je vrátí mokré.

Vykouzlí díky tomu paní Ivetě úsměv na tváři, což je také k nezaplacení. Mike totiž právě pro ni bude podle jejích vlastních slov znamenat všechno: partnera, pomocníka i kamaráda, protože žije sama, jinou rodinu nemá. Proto jí stojí za to udělat pro Mikea v bytě pár úprav, například vyměnit podlahu, protože se ukázalo, že ta stávající mu klouže a nechce, aby si ublížil.

Proto se také hodně snažila na náklady na jeho výcvik osobně přispět alespoň tím, že prodávala tzv. ponožkové pejsky, což je jedna z forem, jak získává Pestrá společnost finance na výcvik (více zde). Oslovila také nadace a na výcvik Mikea jí přispěly hned tři z nich, za což je velice vděčná.

Co obnáší výcvik asistenčního psa?

„Slušné chování, to je to první, co se každé štěně musí naučit, musí se umět chovat na ulici, v MHD, v restauraci i doma,“ vysvětluje trenérka Míša, že vlastnímu asistenčnímu výcviku pro konkrétního klienta (každý klient má trochu rozdílné požadavky na asistenci) předchází tzv. předvýchova psa v rodině některého z dobrovolníků, kteří nepobírají žádnou odměnu. Jejich práce si Pestrá společnost velmi váží a potřebovala by jich víc.

Jak se vybírá vhodné štěně a jak se financuje jeho výcvik?

Štěně do výcviku vybírá Pestrá společnost vždy pro konkrétního klienta. Jejich sociální pracovnice nejprve musí vypozorovat, jak člověk žije, jakou má povahu i životní styl, i co bude od psího asistenta potřebovat

Klientka Martinka a její psí asistent Jack

Asistenční fenka Rosie a Julinka

Peníze Pestrá společnost, o.p.s., získává prostřednictvím veřejné sbírky, přispět lze i na konkrétní psy, kteří jsou právě ve výcviku (veškeré informace zde). „Máme i individuální firemní dárce, obracíme se s žádostí na nadace, letos poprvé možná na výcvik psů přispěje i stát,“ popisuje sociální pracovnice Kristina Chourová.

Výchova a výcvik asistenčního psa totiž není levnou záležitostí. „Jeden takový pes přijde na 220 až 250 tisíc,“ konstatuje sociální pracovnice Pestré společnosti Kristina Chourová. V této sumě je částka za pořízení štěněte, náklady na kvalitní výživu, veterinární péči i vlastní časově náročný výcvik.

V jednom je výcvik psů u Pestré společnosti výjimečný. „Je absolutně bezkotcový, na což máme jako jediní u nás mezinárodní akreditaci. Jiné organizace mají psy ustájené v kotcích, odkud je berou jen na několik hodin denně na výcvik. U nás máme už od štěněte psy v rodině, nejprve v tzv. předvýchově a pak přímo doma u trenéra. Zapojují se tedy od samého počátku do běžného chodu domácnosti a je pak pro ně naprosto přirozené asistovat člověku 24 hodin denně,“ vysvětluje přednosti bezkotcového tréninku Míša Perčinová.

Běžně se do předvýcviku zařazují dvouměsíční štěňata, Mikymu už ale bylo sedm měsíců, když ho pro paní Ivetu našli a vybrali jako vhodného. A jednoduché to s ním prý v předvýchově nebylo, byl například hodně uštěkaný, což se musel odnaučit. Za dvě hodiny, které jsme s ním strávili, ani nepípl.

Co asistenční pes nesmí?

Klienti si prý často představují, že je pes bude na ulici chránit a hlídat jim věci, případně štěkat na cizí. To je ale právě chování, které si asistenční či vodicí psi nemohou dovolit už z principu. „Asistenční či vodicí pes musí být naprosto ovladatelný od kohokoliv na ulici, protože pokud by postižený člověk například zkolaboval, musí k němu pes pustit například záchranáře,“ vysvětluje zkušená trenérka.

Před rokem pak Mike úspěšně absolvoval nutné zdravotní testy, před tři čtvrtě rokem se pak přestěhoval k trenérce Míše domů. A rovnou začali trénovat speciální cviky u vozíku - například i to, jak za ním má Mike chodit tam, kde je úzký prostor, učil se podávat předměty venku i doma, asistovat při svlékání apod.

„Mike se osvědčil už při tréninku a budu ho mít i nadále na očích,“ vysvětluje Míša Perčinová, že se svými klienty zůstávají v kontaktu i po ukončení výcviku. Jsou po ruce pro případné rady i pomoc, i zpětná vazba je potřeba.

„Teď už jen musíme zhruba za tři týdny udělat všechny potřebné zkoušky a každodennímu soužití Mikea s paní Ivetou nic nebrání,“ usmívá se trenérka, která už vybrala do předvýchovy další štěně portugalského vodního psa.

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...