Vysněnou virtuální hračku kazí bugy a špatné ovládání. Recenze Lego Worlds

Lego Worlds, vysněná virtuální hračka pro všechny milovníky slavných kostiček, se po dvou letech „válení“ v nedokončené verzi na Steamu konečně dostává na naše obrazovky. Obrovský svět, jehož devízou jsou snad všechny kostky z Lega co kdy vznikly, kazí komplikované ovládání a bugy.
70

LEGO Worlds

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4, Switch
Výrobce: Traveller's Tales

  • velký svět, jehož prozkoumávání je zábava
  • ve hře jsou snad všechny Lego kostky, co kdy vznikly
  • prostředí můžete měnit dle svého vkusu
  • příznivá cena, české titulky i na konzolích
  • špatné ovládání (boj, kamera i interface)
  • špatná optimalizace (testováno na PC)
  • budování je frustrující
  • technické problémy a bugy

Herní karta

Hráči si během dvou let mohli vyzkoušet, o čem hra vlastně bude a kam míří. Do finální verze nám ovšem tvůrci ze studia TT Games připravili několik novinek, které posouvají celé Lego Worlds do trochu jiného světla.

Otevřené světy jsou šik!

Už na první pohled je naprosto zřejmé, pro koho je hra určena. Kostičky Lego, které v jistém smyslu stály za prvotní ideou, jež dala vzniknout Minecraftu, jsou dokonalým agregátem zábavy pro všechny kreativce a snílky. Člověk se jen diví, že podobný koncept, jako má Worlds, ještě nikdo na naše počítače a konzole nepřenesl. Možná se čekalo, až bude vhodná doba. A ta zjevně nastala.

Lego Worlds

Lego Worlds

Worlds skýtá téměř neomezené možnosti vyžití. Autoři se zjevně zbláznili a do své hry zahrnuli snad všechny Lego kostičky, co kdy spatřily světlo světa. Vytvořili tak opravdu robustní základnu pro všelijaká dobrodružství, ať už v jednom, či více hráčích. Světů je ve hře nepočítaně, biomů ještě více. Jen si vzpomeňte na nějakou edici Lega, se kterou jste si hráli a spočítejte si, kolik věcí se z ní dá postavit. Vězte, že to všechno ve hře určitě najdete.

Jsou tady opuštěné lávové ostrovy, vegetací zarostlé lesy, úžasně rozlehlé pouště, pak třeba cosi, co evokuje Mordor, nebo celá města plovoucí mezi oblaky. Dojde ale i na urbanistická prostředí: ať už vesniček a nebo velkoměst s věžáky. Jeden svět patří do říše sci-fi, další fantasy, třetí je současný a reálný a čtvrtý je jenom divný. A všechny čekají jenom na to, abyste je objevili.

Střídání biomů a nálad je jedna z největších devíz Worlds. Díky tomu se během prvotní fáze, kdy hru prozkoumáváte a nacházíte nové stavební objekty, nikdy (ale ani na vteřinu) nenudíte. Nejednou vám nad hranatou krásou krystalových jeskyní spadne čelist.

Lego Worlds

Navíc, biomy nejsou mrtvé, a tak po ulicích měst jezdí vtipně hranatá autíčka, po horách pobíhají kamzíci a na farmách zobou kuřata. Narazíte i na další postavičky, které čekají, až vám zadají nějaký úkol. Zmínit je potřeba taky výborně vyřešené šplhání. Postavička vám jako hrdina z Assassin’s Creed vyleze doslova na cokoliv. Pohled na krajinu z nejvyššího místa na mapě je často kouzelný.

Postav si město, les nebo třeba rokli smrti

Co by to bylo za hru s otevřeným herním světem, kdybyste neměli možnost ho nějak upravovat, že? Systém objevování a budování, který nabízí Lego Worlds, je jistě nejdůležitější součástí celého herního soukolí. To proto, že je na něm Worlds přímo postavená (že to může být i problém, uvidíme později).

Již od prvních kroků, poté co vaše postavička dopadne z vesmíru na výukový ostrov, máte k dispozici nástroj pro stavbu. Vypadá až nápadně podobně jako Gravity Gun z Half-Life a funkci má také trošku podobnou. Hlas vypravěče, který celou hrou provází, vás neustále vybízí k jeho používání a má pravdu. Bez onoho nástroje se daleko nedostanete.

Lego Worlds

Lego Worlds

Má dvě funkce. Tou první je skenování. Jakmile najdete nějaký nový celistvý objekt (ne postavený z menších základních kostek), pomocí nástroje si ho naskenujete do katalogu a můžete ho potom kdykoliv vytvořit kolikrát chcete. Limitováni jste pouze tím, že každý objekt má svou cenu určenou v penízcích a musíte za každý zaplatit.

Zlaťáky a jiné mince ale nacházíte neustále, v bednách, truhlách a nebo když nějaký objekt rozkopete, vypadnou z něj také. Skoro jako ve skutečnosti.

Kromě tohoto nástroje si z kruhového menu můžete vybrat také další. Jeden umí objekty kopírovat a ukládat pro další hráče. Druhý je určený k manipulaci s terénem a dovoluje vám opravdu děsivé možnosti, jak srovnat to které město se zemí. Další zase funguje jako štětec, kterým můžete libovolně přebarvovat cokoliv, klidně rovnou celou mapu. Některé „barvy“ ale zároveň mění také materiál kostiček, takže není problém „přebarvit“ les se všemi stromy do lávové podoby.

Lego Worlds

Stejně jako můžete stavět, můžete i demolovat. Objekty ve Worlds jsou kompletně zničitelné a dovolují úžasnou míru destrukce. Nepůsobí na ně fyzika, a tak vám kus kostelní věže zůstane trčet ve vzduchu i bez viditelné podpěry, ale i tak vám poletující kostky po výbuchu vyloženě udělají radost.

Fantazii se meze nekladou. Skoro

U kreativních činností je zvlášť patrné nejisté ovládání hry. O špatné kameře, kterou musíte ovládat zároveň s pohybem, je škoda mluvit. Na celé hře Lego Worlds je ale až příliš patrné, že byla primárně vytvářena pro konzole. O kruhovém menu jsem se zmínil, ale v něm problém nevězí. Navigace v něm je jasná a příjemná.

Jenže autoři se zcela jasně snažili o spojení čehosi, jako Minecraft s mechanikami známými z Garry’s Modu, což sebou sice nese spoustu možností a zábavy, ale tím víc se prohlubují nepříjemnosti v interface hry. Ovladače konzolí mají méně tlačítek, a tak, místo jednoho univerzálního nástroje jich máme pět, mezi nimiž musíte přepínat.

Lego Worlds

Lego Worlds

Horší je to s katalogy předmětů. Ty jsou po několika hodinách hraní a objevování natolik obsáhlé, že najít v nich to, co opravdu potřebujete, je malý zázrak. Způsobuje to zmatení a přichází na situace, že když už stavíte hrad svých snů, raději než abyste složitě hledali určitou kostičku, postavíte jej z těch, co vám přijdou první v katalogu pod ruku.

Základní prvek Lego Worlds se tak trochu míjí účinkem. Kostičky Lega jsou v principu mnohem menší, než bloky třeba právě v Minecraftu, a tak je libovolný kopeček nebo dům složený ze stovek různých menších dílků. Postavit něco k obrazu svému, takříkajíc na zelené louce, je otrocká práce na dlouhé hodiny.

Nástroj pro vybarvování sice můžete nastavit tak, aby pracoval jen po jednotlivých kostičkách a stejně tak nástroj pro vyrovnávání terénu vám bude vytvářet zeď po malých 1x1 velkých kouscích, ale než tak něco skutečně vybudujete, ztratíte zájem. A to nemluvím o tom, že ovládání nástrojů není nejpřesnější. „Ohodit“ stěnu zelenou barvou zvládnete v jedné vteřině, u čehokoliv jemnějšího ztratíte nervy.

Lego Worlds

Mizerné ovládání vám bude vadit také během soubojů. Ty naštěstí nejsou tak časté, ale i tak se vám z nich zamotá hlava. Těžko říct, proč autoři Lego her z prostředí Star Wars (kde soubojový princip fungoval skoro bez problémů) považovali za nutné vytvořit úplně nový systém a navíc takový, který nefunguje.

Zacílení kamery na protivníka je vám k ničemu, a tak devadesát procent útoků mine. Se zbraní na dálku pak ani nemá smysl se snažit. Namíříte přibližně tam, kde stojí kostlivec, střílíte jak smyslů zbavení a doufáte, že se nějak trefíte. Nepomůže ani možnost přepnout do pohledu z první osoby. Kdo by řekl, že se dá vytvořit horší bojový systém, než ten v tolikrát zmíněném Minecraftu. No, zjevně to jde.

Oddělení kontroly kvality si vzalo dovolenou?

Ovládání ale nebude to jediné, co se vám bude snažit zkazit zážitek z Lego Worlds. Další věc jsou technické nedodělky všeho druhu. Těžko říct, jestli byly vývojáři nuceni hru vydat dřív, než by bylo vhodné, ale nějaký ten měsíc testování by si zasloužila. Množí se výpovědi hráčů, kteří nemohli kvůli chybě pokračovat v hraní. Věřím jim.

Když jsem se snažil postavit jakousi strážní věž na holém kopci, hra stavbu omylem umístila na mého panáčka a toho to silou hurikánu odmrštilo asi třicet metrů, kde se doslova zasekl do stromu. Pomohlo až znovunačtení hry.

Ale zdaleka nejhorší technický prohřešek je žravost Lego Worlds. Jistě, graficky jde o pěknou podívanou a kvůli otevřenému světu (který lze navíc modifikovat) nelze očekávat, že hra poběží na kávovaru. Náročnost ovšem zjevně překvapila i některé hráče vybavené velmi slušnými stroji. Hra má totiž nechutný zvyk ukládat navštívené lokace do paměti místo na disk, a tak čím víc toho objevíte, tím větší dílek z RAM vám ukousne. Logiku to dává, ale v praxi je to dost nepříjemné. Navíc nejde o banalitu.

Lego kostky mají ostré hrany

Lego Worlds má všechno, co byste od podobné hry měli chtít. Přesto se v rámci žánru profiluje trošku jiným směrem. Hra vám sice bude neustále tvrdit, že vrcholem snažení je stát se „mástrem bildrem“, ale pravda je jinde. Kreativní část, ve které skutečně můžete něco postavit, je neohrabaná a není zase tak zábavná. Navíc je i pomalá, čímž trpí dynamika hry.

Autoři si toho nejspíš byli dobře vědomi. Není to ani tak jejich chyba, spíš jsou limitováni povahou Lego stavebnic. Dobře si tedy rozvážili, co je na jejich hře to podstatné, a přišli s nepřekvapivou odpovědí. Nejzábavnější je objevování koutů tohohle hranatého světa. S posledním updatem tedy Worlds posunuli tímto směrem.

Na každém rohu najdete postavičku, která vám za splnění určitého úkolu (postav, najdi, přines) dodá zlatou kostičku. Ty potřebujete jako „palivo“ pro svou vesmírnou loď, se kterou se zase dostanete na další hranaté planetky. Celou hrou vás tak táhne jedna dlouhá řada úkolů, které sice nejsou kdovíjak různorodé, ale stačí na to, aby vás poslaly do všech těch lákavých lokací, které pro vás autoři připravili.

Lego Worlds

A to stačí, alespoň na několik úvodních hodin hraní. Během nich najdete všechny nástroje, naučíte se základy a pak... Pak můžete vesele strávit mládí u stavby jedné chaloupky nebo se přepnout do on-line režimu, v němž budete dělat úplně to samé, jen s více lidmi.

Svůj účel ale Lego Worlds splní. Ne sice na výbornou, ale splní. Záplaty hra potřebuje jako sůl, i když nevěřím, že se tím spraví všechny potíže. Potenciál ale má a v určitých chvílích ho umí i dát najevo. Tak nám zůstává poslední otázka: Je lepší hrát Lego Worlds nebo si jít koupit skutečnou stavebnici? Asi to vyjde nastejno, záleží na každém z nás. Jen si uvědomte, že koupit všechny ty sety a druhy kostek vás přijde na celý majlant. Tady je máte všechny hezky pohromadě.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 47 čtenářů

  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...