Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, MF DNES

Němci s vydáním exsenátora nepospíchají, v kauze je jméno dalšího politika

  • 36
Vydání exsenátora Alexandra Nováka, kterého policie zatkla na Štědrý den na letišti ve Frankfurtu, se protahuje. Rozhodnout o něm má tamní vrchní zemský soud, státní zastupitelství mu to však dosud ani nenavrhlo. Čeští policisté při vyšetřování kauzy ROP Severozápad narazili podle informací MF DNES na jméno někdejšího radního Ústeckého kraje Radka Vonky.

MF DNES se minulý týden v Německu dotázala, jak je to s Novákovým vydáním. „Můžeme rozhodnout jen na základě návrhu místní generální prokuratury a ta nám jej ještě nepředložila,“ sdělil mluvčí frankfurtského soudu Ingo Nöhre. Proč státní zastupitelství otálí, jeho mluvčí Alexander Badle nevysvětlil. „Do soudu nebudeme dávat žádná prohlášení,“ odepsal.

Ani soud není poslední instancí, protože finální slovo mají podle Nöhreho „exekutivní orgány“, pravděpodobně ministerstvo spravedlnosti.

Podle zdroje obeznámeného s případem je možné, že Novák bude chtít po návratu do Česka opakovat všechny dosavadní výslechy, aby se jich mohl účastnit jeho obhájce. To by se pak vyšetřování protáhlo a zkomplikovalo.

Exsenátoru Novákovi hrozí za údajné čachry s eurodotacemi 13 let vězení

V české vazbě zatím skončil jen podnikatel Daniel Ježek (více čtěte zde). Tři měsíce měl nejpřísnější režim, aby neovlivňoval svědky. Nyní se přestěhoval z věznice v Teplicích do Prahy a život v cele už má volnější.

Ve vazbě je už pouze kvůli obavě vyšetřovatelů z útěku. „Mohu potvrdit, že u jedné vazebně stíhané osoby ze zákona odpadl koluzní důvod vazby (ovlivňování svědků či spoluobviněných, pozn. red.),“ řekl Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství, který případ dozoruje.

Výběrové řízení na stavbu měla obstarat konkrétní firma

V jedné z největších současných kauz čelí 23 obviněných včetně ústecké exhejtmanky Jany Vaňhové ovládalo nezákonně rozdělování evropských dotací za 14 miliard korun. Policie už stihla za tři měsíce vyslechnout nejméně patnáct lidí, většinou komunálních politiků či pracovníků dotačního úřadu.

Místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart podle informací MF DNES při výslechu uvedl, že mu radní Vonka v roce 2008 naznačil, že větší naději na dotaci na rekonstrukci Křinického náměstí bude mít, když výběrové řízení na stavbu obstará konkrétní firma. Město tehdy žádalo o dotaci na opravu z evropských fondů.

„Vonka přešel na téma dotace z ROP Severozápad a k našemu projektu. V průběhu rozhovoru mi předal vizitku firmy ROPRO a ptal se mě, jestli by výběrové řízení na náš projekt mohla dělat tato firma. Na to jsem odpověděl, že firmu neznám a výběrová řízení si děláme sami,“ vypověděl Linhart podle policejního dokumentu, do kterého MF DNES měla možnost nahlédnout. Město nakonec uspořádalo výběrové řízení ve vlastní režii.

Někdejší náměstek hejtmana Vonka, který už v politice nepůsobí, si na schůzku s Linhartem si vzpomíná. Starostovu verzi, jak se vše odehrálo, však odmítá. „Nevzpomínám si, že bych panu Linhartovi dával na tom jednání jakoukoli vizitku či mu něco doporučoval,“ říká dnes Vonka, který dosud není z ničeho obviněný.

Policie ani státní zástupci konkrétní jména v rámci kauzy ROP Severozápad nekomentují.

Jak MF DNES dříve uvedla, firmu ROPRO dostal v roce 2010 doporučenou i starosta Aše, kde chtěli dotaci na revitalizaci kopce Háj. Bývalý šéf ROPRO Michal Petřík ale odmítl, že by jeho společnost nikdo tlačil. „To jsou povídačky,“ řekl před pár týdny MF DNES.

Poprvé soud rozhodl o Novákově propuštění na podmínku v srpnu 2014:

15. srpna 2014

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue