Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Vyšetřování požáru v Unipetrolu skončilo, policie žádá obžalobu dvou lidí

  • 1
Policie ukončila vyšetřování havárie v areálu litvínovské chemičky z 13. srpna 2015, kde po výbuchu shořela etylenová jednotka. Spis nyní policisté předali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.

Před soudem mohou stanout dva zaměstnanci Unipetrolu. Policie je už loni v červnu obvinila z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí jim až osmileté vězení (psali jsme o tom zde).

„Podle výsledků vyšetřování mohli tito pracovníci havárii v takovém rozsahu zabránit - znali předpisy a včas nezareagovali na spuštěné alarmy,“ vyplývá z výsledků policejního vyšetřování.

Kriminalisté sestavili pro vyšetření události speciální desetičlenný tým s názvem Výbuch, do něhož patřili i vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru a další specialisté.

Policie si kvůli tomu nechala také vypracovat znalecké posudky od Českého vysokého učení technického a ostravské Vysoké školy báňské.

Policie vyslechla přes sto lidí

Spisový materiál má bezmála tři a půl tisíce stran. „Tato havárie byla ojedinělou událostí, technicky velmi složitou. Jen samotné ohledání místa události trvalo několik týdnů,“ uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

„Na to navazovaly další úkony, během nichž se vyšetřovatelé museli seznamovat s neznámými technologiemi a spoustou interních směrnic,“ podotkla mluvčí. Dodala, že policisté vyslechli více než stovku lidí.

Své interní vyšetřování provedl i Unipetrol. Firma ho uzavřela s tím, že se obvinění zaměstnanci, kteří ve společnosti stále pracují, žádného pochybení nedopustili.

„Příčinou mimořádné události byl nestandardní jev na jednom z havarijních pojistných ventilů, který se označuje jako chattering,“ řekla iDNES.cz Radka Marková z Unipetrolu. K policejnímu vyšetřování se společnost odmítla vyjádřit.

Na likvidaci požáru v litvínovské chemičce se podílelo přes 40 hasičských jednotek. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu (více o tom zde).

Několik dní také nejezdily tramvaje mezi Mostem a Litvínovem, silnice I/27 spojující obě města byla v úseku kolem chemičky uzavřená.

Škoda z pohledu Unipetrolu se vyšplhala na sumu převyšující devět miliard korun.

13. srpna 2015