VIDEO: Muž seděl před Ústavním soudem, hladovku však kvůli zimě vzdal

  • 30
Zájem kolemjdoucích vzbudil u Ústavního soudu v Brně muž, který se na protest proti exekucím v pondělí rozhodl držet hladovku. Sedět před soudem a odmítat jídlo hodlal Jiří Bezděk tak dlouho, dokud se soud nezačne zabývat jeho požadavky. Už v úterý odpoledne však svou akci vzdal.

„Chci zpět svá práva,“ hlásala cedule vedle muže, který před soud přišel v pondělí před polednem demonstrativně držet hladovku.

Na Bezděka je uvalena řada exekucí a on chce, aby Ústavní soud začal řešit změnu exekučního řádu podle návrhu, který před pár lety vypracoval.

„Poslední dva týdny jsem jedl jen sporadicky. Cítil jsem, že můj metabolismus pracuje jinak, tak jsem šel k doktorovi. Odmítl mě, protože jsem neměl domluvenou návštěvu,“ uvedl Bezděk.

„Přemýšlel jsem, jestli mám umřít doma, ale pak jsem si řekl, že když půjdu držet hladovku před soud, věci se rozhýbou,“ popsal Bezděk, jenž tvrdí, že už dva roky má nulový příjem a Ústavní soud je jeho poslední možností.

Naposledy podle svých slov snědl dva rohlíky s medem v neděli večer. Od pondělí už nic. Původně nechtěl ani pít, pak se však nechal přemluvit a donést si vodu. V noci mu lidé přinesli deky, šály, ponožky a čepici, aby nezmrzl. I tak ale kvůli zimě nedokázal usnout.

Bál se, jak jeho tělo zareaguje

Přesto mínil na Joštově ulici sedět tak dlouho, dokud se soudci nezačnou zabývat jeho podnětem ke změně exekučního řádu. „Zatím se mě však zeptali jen na to, jestli s nimi nechci jít na oběd,“ poznamenal Bezděk.

Jejich nabídku odmítl, stejně jako odmítá všechny kolemjdoucí s dotazem, jestli nechce něco koupit. Bojí se totiž, jak by na to jeho zesláblé tělo zareagovalo.

„Pokud klidně sedí, nenarušuje veřejný pořádek a nekřičí na soudce, nebudu ho násilně vyvádět. Dohlíží na něj ochranná služba, a ta je připravena v případě potřeby zavolat lékařskou pomoc,“ sdělil generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil.

Ani strážníci zatím neshledali žádný důvod, proč by Bezděka neměli nechávat před soudem sedět. „Žádné oznámení jsme nezaznamenali, celá věc je v kompetenci Ústavního soudu,“ podotkl jejich mluvčí Pavel Šoba.

Soud mu zaplatil taxík domů

Pospíšil se v minulosti s Bezděkem sešel už několikrát. Podle něj Bezděk soudu poslal několik desítek ústavních stížností, které už soudci řešili. Nikdy však nerozhodli podle Bezděkových představ.

„Hladovkou si chce vynutit jedno konkrétní řešení. Problém je, že on požaduje systémovou změnu exekucí, tedy změnu legislativy, ale s tím mu Ústavní soud nepomůže,“ dodal Pospíšil.

Bezděk v úterý před pátou hodinou odpolední naznal, že už by druhou noc venku kvůli zimě nevydržel a svou hladovku ukončil. „Na soudě byli rádi. Dokonce mi i zaplatili taxíka domů,“ uvedl.

Bezděk začínal na Šumpersku jako živnostník prodávající nářadí. Tehdy začal mít první problémy s exekucemi. Do Brna se odstěhoval před sedmi lety a dnes podle svých slov dluží přes 1,2 milionu korun.

Před třemi lety byl trestně stíhán za to, že v dopisech vyhrožoval exekutorce zmrzačením a odříznutím částí těla. „Lidi slyší na brutalitu, takže jsem musel zvolit formu, která bude šokující a jak vidíte, povedlo se mi to zviditelnit,“ vysvětloval u soudu Bezděk. Soud mu nakonec uložil dvouletou podmínku (psali jsme zde).