Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Nejistá budoucnost stojí sedmkrát víc než zavedená značka

  19:00
Za výrobce kamer a softwaru do aut budoucnosti, která je bůhvíjak vzdálená, zaplatil Intel 13 miliard dolarů. Zavedenou automobilku pevně usazenou v Evropě si původní majitel cení na 2,2 miliardy dolarů. Nenafukuje se další bublina?

Ilustrační foto | foto: Opel

Dva obchody, které se sešly během jednoho týdne, spolu nemají na pohled nic společného. Dokonale ale ilustrují poblázněnost dnešního světa aut. Anebo taky vizionářské schopnosti manažerů.

Americký výrobce čipů Intel kupuje izraelskou firmu Mobileye, která právě s využitím čipů Intelu dodává světovým automobilkám hardware a software s prvky autonomního řízení (podrobnosti o obchodu čtěte zde). Na tomto trhu je Mobileye hlavním světovým hráčem. Intel za izraelskou firmu zaplatí 15,3 miliard dolarů (v přepočtu 387 miliard korun), což znamená pro stávající akcionáře třetinový bonus. Jinými slovy: Intel o Mobileye opravdu stojí.

Mobileye spolupracuje s 27 společnostmi působícími v autoprůmyslu (dodavatelé plus automobilky). Od nástrojů pro rozeznávání překážek potřebných pro systémy automatického brzdění, které jsou dnes pro moderní automobily téměř standardem, se posouvá k vývoji hardwaru a softwaru pro plně robotické řízení.

Právě Mobileye určitě figuruje jako dodavatel koncernu GM. To je americký gigant, který před týdnem oznámil, že po téměř devadesáti letech prodá svou evropskou divizi v podobě automobilky Opel francouzskému koncernu PSA. A to za 2,2 miliardy dolarů (60 miliard korun). Více čtěte zde

Není na tom něco divného? Má Mobileye sedmkrát větší cenu než Opel? Jak se to vezme. Autoprůmysl dnes funguje na dodavatelském principu - všichni jsou na sobě navzájem závislí. Stavitelé aut si u externích firem objednávají stále větší celky, od vývojových a designérských prací, přes zavádění výroby až po dodávky dílů. Existují dokonce firmy, které na objednávku vyvinou a vyrobí auta pro různé značky (například Magna Steyr).

Nazvat automobilky jen koordinátory vývojových prací, specialisty logistiky a skládání komponent by ale bylo hloupé. Za vývojem auta jsou na straně automobilek roky práce a miliardy investic. A bez automobilky a jejího zázemí by nebylo ani dodavatelů, třeba jako je Mobileye. Pravda, je to firma, která se umí prosadit na celém světě a Opel je z globálního pohledu automobilka působící „jen“ v Evropě. Ten nepoměr ale stále bije do očí.

Argumentem proti Opelu je jeho dlouhodobá ztrátovost. Má ovšem zavedenou a vcelku mladou modelovou řadu, která je dnes plně konkurenceschopná s ostatními a sami zástupci GM i PSA při oficiálním oznámení obchodu tvrdili, že je zdravou značkou, která hlavně potřebuje větší péči, než se jí dostávalo ze zámoří. Obrovským bohatstvím Opelu je navíc jeho pevná pozice na evropském trhu, kde má sedmiprocentní podíl, zavedenou síť dealerů, servisů... a dodavatelů.

Úspěch Mobileye je hlavně produktem dnešní doby a situace v automobilovém průmyslu. Snílkové totiž stále hlasitěji fantazírují o budoucnosti, kdy se budou auta řídit sama. Budoucnost automobilismu v tom podle všeho dnes chtějí vidět hlavně výrobci, opravdový zájem zákazníků reálně kupujících auta je otázkou. A právě na módní vlně vizionářských představ o budoucnosti robotických aut se aktuální obchod skvěle svezl. Neříká se tomu uměle nafouknutá bublina?

Podle ekonomické analytičky Markéty Šichtařové je to spíš vizionářský pohled. „Je to myšlení na budoucnost a budování startovací pozice, dokud to ještě jde,“ komentuje. Podle analytičky to nelze brát jako demonstraci síly: „Je to příprava, boj o rozparcelování trhu,“ dodává.

Firem s tak výjimečným zaměřením jako Mobileye je málo a ještě míň jich je na prodej. U automobilek je to naopak. „Když nekoupíte Opel, koupíte někoho jiného. O automobilky boj neprobíhá, takže je skoro na výběr,“ říká Šichtařová.

Podle analytičky to není nafouknutá bublina. „Autonomní řízení je nový trend, který se pravděpodobně ujme - podobně jako kdysi chytré telefony, bitcoin nebo sociální sítě - na který buď naskočíte, nebo ne. Je to boj o technologie, které se rozvíjejí velmi rychle a mají návaznost na nový typ ekonomiky.“ Právě samořiditelná auta mají pro nové modely sdílené ekonomiky velkou důležitost. „Takovéto kroky je třeba udělat zavčasu, abyste neskočili jako Nokia,“ uzavírá Šichtařová.

Prozatím se podívejte, jak mizerně takový robot řídí auto v reálném provozu:

  • Nejčtenější

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Přejmenujte ho! Milano není prvním autem, které se nakonec jmenuje jinak

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...