ČSSD nepůjde do vlády za každou cenu, řekl v Rozstřelu místopředseda Dolínek

  • 271
ČSSD nechce jít do vlády za každou cenu. Chceme jít do vlády, ve které budeme moct prosazovat náš program, řekl v pořadu iDNES.tv Rozstřel nový místopředseda sociálních demokratů a současný pražský radní Petr Dolínek. Zapomněli jsme informovat o naší práci, vysvětlil dále klesající preference strany.

„Do vlády určitě nechceme jít s populistickými stranami, které se vymezují vůči demokratickým hodnotám, nebo se stranami, které chtějí zavádět školné na vysokých školách,“ popsal Petr Dolínek možné koaliční vyjednávání. Pro ČSSD je podle místopředsedy důležité stabilita české ekonomiky a další růst.

Petr Dolínek se vyjádřil také k oznámené kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Podle něj Zeman nevede útok na demokracii a ani ji nepopírá. „Pro mě je to kandidát, o kterém budu přemýšlet. Ale neviděl jsem ještě všechny kandidáty a také v ČSSD si musíme nejprve definovat, co čekáme od prezidentské volby. Z oznámených jmen je mi ale zatím politicky nejbližší,“ sdělil.

Dotázán byl také na předvolební preference, jež straně podle aktuálních průzkumů mírně klesají. „Nejsme uzavřená sekta, ani hnutí. Jsme dlouhodobá demokratická strana, která veřejně řeší různorodé názory. Před sjezdem byly určité neshody, které určitě nepomáhaly straně v očích lidí,“ uvedl Dolínek, podle něhož strana zapomněla uvědomit občany o svých úspěších. „V jednu chvíli jsme sklouzli do pozice správců. Na ministerstvech jsem byli odpovědní, prosazovali zodpovědně náš program, pracovali, ale zapomněli jsme o tom informovat,“ vysvětlil pokles místopředseda (o preferencích jsme psali zde).

Další otázka mířila na vztah sociálních demokratů k Evropské unii. „Přístup ČSSD k samotné myšlence Evropské unie se nemění. Ale problémem jsou konkrétní kroky Evropské komise a evropských úředníků, jejichž odtrženost od lokálních záležitostí je absolutní. Je potřeba vydefinovat postavení Evropské unie, nesmí být více brexitů,“ myslí si politik.

Progresivní zdanění ano, ale od vyšší částky

Jedním z předvolebních témat by mohl být také problém nízkých platů a s tím spojená otázka levné pracovní síly, která přichází zejména z Ukrajiny (jak ukázala například kauza Rohlík.cz). Podle Dolínka ČSSD chce, aby byla práce pro Čechy lépe ohodnocena. Proto strana nechce zatím otevřít český trh levné pracovní síle ze zahraničí. Ta by totiž podle místopředsedy nevytvořila tlak na zvyšování platů. Zároveň je místopředseda pro progresivní zdanění, ale odmítá diskutovanou hranici 50 tisíc. Podle něj by měla být spíš 80 tisíc.

Čtenáři se Dolínka ptali také na pražskou politiku, například na nedávnou kauzu Technické správy komunikací (více čtěte zde). „Celá kauza je velmi nepříjemná. Státní rozpočet, jak doufám, poškozen nebyl. Zatím ale nemám od vyšetřovatelů žádné informace,“ řekl Dolínek s tím, že i kdyby takové informace měl, vzhledem k probíhajícímu vyšetřování by je nemohl zveřejnit.

Dolínek je dlouholetý pražský zastupitel a od roku 2014 také náměstek primátorky Adriany Krnáčové. Do vedení ČSSD se dostal po víkendovém sjezdu strany, kde ho spolustraníci zvolili za jednoho z pěti řadových místopředsedů. Prvním místopředsedou se stal současný ministr vnitra Milan Chovanec a post předsedy podle očekávání obhájil premiér Bohuslav Sobotka (o výsledcích volebního sjezdu ČSSD čtěte zde).

Opětovně zvolený předseda ČSSD a premiér Sobotka v pátek uvedl, že ČSSD by šla znovu do vlády s hnutím ANO jen v případě, že by sociální demokraté byli tou silnější stranou. „Jsem poprvé v životě v čele vlády. Je to pro mě velká zkušenost a jeden z poznatků, ze závěrů, které jsem učinil, je, že když nemáte ve vládě vliv, tak nic neprosadíte,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Sobotka (celý rozhovor s premiérem Sobotkou po ukončení volebního sjezdu zde).

Současné průzkumy však Sobotkově vizi příliš nenasvědčují. Podle aktuálního volebního modelu agentury Kantar TNS zpracovaného pro Českou televizi sociální demokraté naopak výrazně ztrácejí, volilo by je 15 procent voličů, zatímco ANO víc než dvojnásobek (o průzkumech šancí ANO a ČSSD zde).

Celý Rozstřel s Petrem Dolínkem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue