Výstava mistrovských replik korunovačních klenotů se koná až do začátku dubna v...

Výstava mistrovských replik korunovačních klenotů se koná až do začátku dubna v Jihlavě. Jsou součástí expozice o Karlu IV. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava byla u panovníků oblíbená, Marie Terezie ji viděla jako šestiletá

  • 4
Výstava o českých panovnících, která je spolu s mistrovskými kopiemi korunovačních klenotů k vidění v jihlavském hotelu Gustav Mahler, přiměla předsedu Spolku pro starou Jihlavu Viléma Wodáka, aby se ohlédl za královskými návštěvami v Jihlavě v uplynulých 600 letech. A jak zjistil, nebylo jich málo.

Jedna z těch opravdu velkolepých panovnických návštěv se odehrála v létě roku 1723, kdy se v Jihlavě zastavil cestou na korunovaci císař Karel VI. s císařovnou a dcerami Marií Terezií a Marií Annou.

„Je přesně zmapováno, v jakém čase a kudy se ubíral slavnostní průvod s císařským párem z Vídně do Prahy. Projeli Znojmem i Moravskými Budějovicemi. V Jihlavě se zastavili 24. a 25. června. Zúčastnili se i mše svaté v kostele svatého Ignáce. Pak pokračovali směrem na Německý Brod, Habry a dál ku Praze,“ popsal předseda spolku.

Po korunovaci na českého krále se císařský pár vracel stejnou cestou a v Jihlavě zůstal od 13. do 15. listopadu. Spolu s nimi jela tehdy šestiletá dcera Marie Terezie, budoucí česká královna. Od jejího narození uplyne letos v květnu 300 let.

Marie Terezie byla jediná žena mezi 22 korunovanými panovníky

Na současné výstavě replik korunovačních klenotů mají kopii obrazu Karla VI. v korunovačním ornátu. „Jedná se o obraz Johanna G. Auerbacha, který pochází z doby kolem roku 1732,“ upřesnil Wodák.

Svatováclavskou korunou bylo korunováno 22 českých panovníků. Marie Terezie byla mezi nimi jediná žena. „Zřejmě definitivně poslední korunovace byla v roce 1836, kdy byl českým králem korunován Ferdinand I. Dobrotivý,“ uvádí se na výstavě.

„Já jako monarchista bych byl samozřejmě rád, aby to nebyla definitivně poslední korunovace,“ usmál se Wodák.

A připomněl, že následně byli formálně českými králi i císař František Josef I. a jeho nástupce Karel I. Ti už ale nebyli korunovaní. František Josef I. tak byl vlastně poslední český král, který Jihlavu navštívil. Bylo to v listopadu roku 1866.

Císař Zikmund byl korunován v kostele svatého Jakuba

Krajské město Vysočiny se ovšem může pochlubit i tím, že zde byli korunováni dva čeští králové. Tím prvním byl 14. srpna 1436 císař Zikmund. „Samotná korunovace se uskutečnila toho dne v chrámu svatého Jakuba,“ přiblížil předseda Spolku pro starou Jihlavu.

Předtím musel Zikmundův kancléř Kašpar Šlik přivézt z Uher do Jihlavy korunovační klenoty. Tím skončil dlouhá léta trvající Zikmundův boj o český královský trůn.

Všemu předcházelo slavnostní vyhlášení úmluvy o sporných otázkách, o něž se bojovalo v husitské revoluci (Basilejská kompaktáta). A ve stejném kostele svatého Jakuba byl v roce 1471 korunován za českého krále Matyáš Korvín.

Výstava v Jihlavě láká nejvíc. I kvůli historii města

Proto není divu, že putovní výstava láká v Jihlavě víc návštěvníků než při předchozích zastávkách v Karlových Varech a Českém Krumlově.

„Máme radost, že chodí mateřské, základní a částečně také střední školy. Byly tu i třídy žáků až z Dačic nebo Jindřichova Hradce. Ale na druhou stranu nemá o výstavu zájem například škola, která je tady přes ulici, což je trochu zvláštní,“ uvedl Petr Lukas z pořádající agentury. Před časem ho navíc překvapilo, že o nabízenou výstavy nejevilo příliš velký zájem ani vedení jihlavského magistrátu.

„Zpočátku jsme nepochodili. To se lišilo od jiných měst, kde jsme už byli. Tak jsme si nakonec našli jiné než městské prostory. A dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Město nás alespoň zpětně podpořilo darem,“ doplnil Lukas.

Výstava replik korunovačních klenotů potrvá v Jihlavě do 2. dubna.

Čeští panovníci na návštěvě v Jihlavě

Výstava mistrovských replik korunovačních klenotů se koná až do začátku dubna v...

14. srpna 1436

  • Císaře Zikmunda přijali ve městě za českého krále.

Podzim 1453

  • Krále Ladislava Pohrobka slavnostně přivítali na českomoravské hranici u Jihlavy.

28. května 1471

  • Matyáš Korvín byl v jihlavském chrámu svatého Jakuba korunován na českého krále.

Srpen a září 1486

  • Slavnostní setkání krále Vladislava II. Jagellonského a Matyáše Korvína.

Leden 1527

  • Císař Ferdinand I. pobýval ve městě tři dny cestou do Prahy na korunovaci. Dne 30. ledna 1527 překročil hranice českého království.
  • Zde přísahal českým pánům zachovávat svobody a výsady celé země a všech stavů. Památník, který je dílem kameníka Štěpána Tettelmayera, byl vybudován až po králově smrti v roce 1565. Stojí na českomoravské hranici u řeky Jihlavy vedle dnešního zábavního centra pro děti Robinson.

Srpen 1531

  • Za přítomnosti Ferdinanda I. se v dominikánském klášteře konal zemský sněm moravských stavů.

1561

  • Návštěva Ferdinanda I.

1571

  • Návštěva císaře Maxmiliana II.

1572 a 1575

  • Dvě návštěvy císaře Maxmiliana II. Přijel i s manželkou a synem.

1611

  • Město navštívil král a pozdější císař Matyáš Habsburský.

Červenec 1657

  • Návštěva krále a pozdějšího císaře Leopolda I.

Listopad 1702

  • Do města zavítal pozdější císař Josef I.

Červen 1723

  • Návštěva císaře Karla VI. s císařovnou a dcerami Marií Terezií a Marií Annou.

Listopad 1866

  • Návštěva císaře Františka Josefa I.