Prezident Miloš Zeman | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zeman kvůli právům obcí na Šumavě vetoval novelu o národních parcích

  • 60
Prezident Miloš Zeman vetoval novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, proti které přišel protestovat do Poslanecké sněmovny během závěrečného hlasování na konci února. V pátek o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákon by podle Zemana vedl k potlačení zájmů obyvatel obcí v Národním parku Šumava.

Koncepce navržená ministerstvem životního prostředí nerespektuje podle Zemana zvláštnosti šumavského národního parku. „Nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny,“ uvedl Ovčáček v tiskové zprávě.

ANALÝZA: Zeman zamlžil bitvu o Šumavu. Připomeňte si klíčová fakta

Prezident se proti vládní novele ohradil na konci února, kdy přišel do Poslanecké sněmovny podpořit senátorskou verzi zákona. „Nemohu být podezírán z toho, že miluji Senát,“ zahájil svou řeč před poslanci Zeman. Pak ale přešel k útoku na ekologické aktivisty. „Šumava je ničena zelenými fanatiky. Když někdo vykácí alej, tak se stává předmětem kritiky. Když někdo zničí šedesát tisíc stromů, tak se těm Bursíkům nic nestane,“ utrousil směrem k exministru životního prostředí Martinu Bursíkovi, kterého označil za přítele kůrovce (více čtěte zde).

Zeman hájil ve Sněmovně práva obcí, neodpustil si bonmot:

21. února 2017

Ve zdůvodnění svého veta prezident upozornil na několik sporných bodů. Patří k nim rozdělení Národním parku (NP) Šumava na čtyři zóny místo dosavadních tří. Novela by prý zakázala povolování staveb na celém území parku, do kterého spadají i zastavěná a zastavitelná území obcí. Zákon by také zakázal provádět opatření k zabránění působení škodlivých činitelů na les a při sněhových kalamitách nebo požárech by nebylo možné činit opatření k odstranění nebo zmírnění následků.

„Miloš Zeman svým vetem potvrdil svůj dlouhodobý negativní postoj k ochraně přírody v Národním parku Šumava. Je přívržencem stavebního rozvoje tamějších obcí, podpory nové výstavby i kácení na rozsáhlých územích na úkor ochrany nejcennějších ostrovů naší přírody,“ reagoval expert na ochranu přírody Matrin Voráč z Hnutí DUHA, které dlouhodobě prosazuje co nejpřísnější verzi zákona o národních parcích. O dalším osudu novely nyní rozhodne znovu Poslanecká sněmovna.

Zákon by přispěl k postupnému zániku lidských osídlení v NP

Zemědělská činnost na Šumavě by se musela upravit tak, aby zachovávala ekologické funkce národního parku a biologickou rozmanitost. Zákon by například zakázal používání biocidních prostředků mimo budovy, což by zkomplikovalo pěstování plodiny zahrádkářům, kteří své rostliny běžně ošetřují.

„To vše je zastřešeno v nové právní úpravě dlouhodobým cílem na převážné ploše národního parku zachovat nebo postupně obnovit přirozené ekosystémy,“ dodává Ovčáček ve zdůvodnění Zemanova veta. Projednávání zonace by se navíc odložilo o 15 let, ale pro dotčené obce jsou změny podstatné už dnes.

Zeman ve svém vetu dále upozornil na uzavření národního parku pro turisty pomocí vyhlašování takzvaných klidových zón, které mají zajistit nerušený vývoj ekosystémů. Varuje před oslabením pozice obcí, které by nově měly povinnost dohodnout se na rozdělení parku na zóny i na zásadách péče. A upozorňuje na posílení zástupců nevládních organizací z oblasti přírody. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny má podle prezidenta „přispět k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue