Při pádu vrtulníku u Kaznějova na Plzeňsku zahynuli dva lidé. (16. srpna 2016)

Při pádu vrtulníku u Kaznějova na Plzeňsku zahynuli dva lidé. (16. srpna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pád vrtulníku, při němž zemřel pilot i instruktor, zavinily drobné chyby

  • 6
Chyby pilota, který s instruktorem nacvičoval přistání při vysazení motoru, zapříčinily podle vyšetřovatelů loňský tragický pád vrtulníku u Kaznějova na Plzeňsku. Stroj se ještě ve vzduchu rozpadl na kusy a oba muži zemřeli.

Stroj Robinson Raven 44 odstartoval z letiště v Plasích 16. srpna odpoledne ke svému poslednímu letu.

V troskách kabiny zemřeli pětapadesátiletý zkušený instruktor, který na vrtulnících nalétal přes šest tisíc hodin, a třiačtyřicetiletý pilot. Ten měl dohromady nalétáno něco málo přes 54 hodin

Závěrečnou zprávu o nehodě vydal Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod ve čtvrtek.

Podle expertů instruktor v kabině zřejmě nahlas odpočítával okamžik, kdy snížením otáček nasimuluje poruchu motoru vrtulníku. Jenže když tak učinil, pilot sice reagoval včas, ale pravděpodobně příliš zbrkle a razantně.

„Pravděpodobně rychle přitáhl páku řízení ve snaze co nejrychleji získat předepsanou rychlost letu v autorotaci. Na vysoké otáčky nosného rotoru reagoval přílišným zvednutím páky řízení. Při zvukové a světelné signalizaci nízkých otáček nevrátil páku řízení až na doraz do spodní polohy, nebo tak učinil se značným zpožděním,“ uvedli vyšetřovatelé ve zprávě.

Pád vrtulníku u Kaznějova

Potlačením řízení se pilot zřejmě pokusil reflexně zvrátit beznadějnou situaci. Přítomnost instruktora ho mohla motivovat, aby provedl daný postup co nejpřesněji, ale paradoxně se dopustil série drobných chyb, které však napravoval neadekvátním způsobem,

Chyby pak vedly tomu, že jeden z listů rotoru prosekl kabinu, zasáhl přístrojovou desku i jednu z řídicích pák. Vzápětí následovalo odseknutí ocasu vrtulníku od kabiny.

Ocas vrtulníku spadl do pole. Kabina se začala přetáčet doleva a o několik desítek metrů dál i ona dopadla do pole. Instruktor i pilot byli na místě mrtví.

Závěry znalců vycházejí i z výpovědí svědků, kteří se shodli, že vrtulník ve vzduchu nejprve ztichl a pak slyšeli dvě rány. Nejméně jeden z nich viděl dopad kabiny do pole. Vyšetřovatelé po prozkoumání vraku vyloučili technickou závadu stroje.

Tragickou nehodou se zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů, protože jedna z obětí byla podle zjištění MF DNES civilním zaměstnancem policie.

„Práci na případu bychom měli ukončit v následujících týdnech,“ řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Závěry vyšetřovatelů leteckých nehod bývají obvykle nejdůležitějším dokumentem pro policii nebo inspekci. Vzhledem k tomu, že osádka vrtulníku při nehodě zemřela, případ bude s největší pravděpodobností odložen.

Havárie vrtulníku u Kaznějova na Plzeňsku (16. 8. 2016)

16. srpna 2016