Vraždě se dalo předejít, řekl v Rozstřelu znalec o vražedkyni z Teska

  • 86
Vraždě v Tesku se dalo zabránit, uvedl v pořadu iDNES.tv Rozstřel znalec psychologie Karel Netík, který Michelle Sudků vyšetřoval. Podle něj selhali policisté, když ženu poprvé zadrželi po napadení zákaznice kavárny. Neměla skončit na psychiatrii, ale ve vazbě, myslí si znalec.

Znalec Netík uvedl, že posudek Sudků byl vypracován na základě spisu, vyšetření a psychologických testů. Testy trvaly zhruba čtyři hodiny. Netíka překvapila reakce policie na její útok, který předcházel vraždě v obchodním centru. Dva týdny předtím napadla Sudků zákaznici v kavárně.

„Samotného mě reakce policistů překvapila... Že nebyla obviněná, neskončila ve vazbě,“ řekl Netík k postupu policie, která ji po prvním napadení dovezla pouze na psychiatrii. „Chyba byla v tom, že byla řešena psychiatricky a ne trestněprávně. S tím jsem se dřív nesetkal, určitě došlo k selhání,“ sdělil Netík.

„Jestliže byly pochybnosti o její příčetnosti, měly to posoudit znalecké posudky, ne dojmy policistů,“ uvedl k převozu Sudků do Bohnic. Vraždě v Tesku by tak podle něj šlo stoprocentně zabránit, kdyby byla Sudků vazebně stíhaná za pokus o vraždu, což její čin v kavárně podle něj skutečně byl.

Podle Netíka je Sudků vzácným případem. „Je překvapivé, že je to žena, která s touto deviací vraždila. S tím se moc nesetkáváme, to je snad teprve druhý případ v dějinách soudní expertizy,“ řekl. Oběť si vybrala zcela náhodně, pro vražedkyni bylo na tom místě snadné čin vykonat, dodal Netík.

Podle něj Sudků pochází z bídného sociálního prostředí, z problémové rodiny. „Má přátele mezi bezdomovci a lidmi léčícími se na psychiatrii,“ podotkl. Žena trpí poruchou osobnosti, je impulzivní a agresivní, zhodnotil osobnost pachatelky znalec. „Chce na sebe upoutat pozornost, provokovat,“ dodal.

Znalci se Sudků svěřila, že ráda píše verše a fotografuje. „Umělecké sklony se u ní projevují úměrně jejímu intelektu,“ míní.

Jeden ze čtenářů položil otázku, jak se mohl člověk se sadistickými sklony dostat do procesu změny na muže. „Pravda je, že testosteron zvyšuje agresivitu. Asi po tom nebylo pátráno, nebo prošla sítem, přestože neměla,“ myslí si Netík.

Celý záznam Rozstřelu s Karlem Netíkem:

Vražedkyně dostala 30 let

Třiatřicetiletá Michelle Sudků ubodala loni v létě v obchodním domě Nový Smíchov v Praze jednu ze zákaznic. Svou oběť si vyhlédla zcela náhodně. Jen dva týdny předtím se pokusila uškrtit ženu v kavárně na pražském Újezdu.

Městský soud v Praze ji v úterý poslal na 30 let do vězení (psali jsme zde). Sudků zároveň čeká ústavní léčba a pozůstalým musí uhradit nemajetkovou újmu 850 tisíc korun. Sudků si trest odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Podle znalců z oblasti psychiatrie a psychologie neměla žena snížené rozpoznávací schopnosti a byla příčetná. Podle psychologa Karla Netíka v ní „vzplanula zloba“ (více zde).

Sudků v minulosti brala léky obsahující mužské hormony, protože podstupovala přeměnu v muže. Tu však lékaři předčasně ukončili, mimo jiné i pro vzrůstající agresivitu. Účinek hormonů na možnou agresivitu ustal po vysazení léků v listopadu 2013, a při útocích v létě 2016 jimi nebyla nijak ovlivněna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue