Nosorožec Eliška v královédvorské zoo.

Nosorožec Eliška v královédvorské zoo. | foto: Lukáš Pavlačík, Zoo Dvůr Králové

Po útoku pytláků ve Francii chce dvorská zoo svým nosorožcům uřezat rohy

  • 122
Královédvorská zoologická zahrada, která patří k nejvýznamnějším chovatelům nosorožců na světě, se chystá svým nosorožcům odstranit rohovinu. Zahrada tak reaguje na útok pytláků v zoo ve francouzském Thoiry. Ve Dvoře Králové je nyní 21 nosorožců.

Vedení zahrady už jednou k podobnému zákroku sáhlo. Před třemi lety přistoupilo ke spálení rohoviny za miliony korun. Tehdy šlo nejspíš o první podobnou akci mimo Afriku (psali jsme o ní zde).

„V minulosti se v různých zemích ničila slonovina, ale nosorožčích rohů se to většinou netýkalo. To bylo jedině v Keni,“ řekl iDNES.cz ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Zahrada začala uvažovat o dalším uřezání nosorohů v posledních měsících. K zákroku se však odhodlala až nyní po incidentu ve Francii, kde v noci na úterý pytláci zastřelili nosorožce bílého jižního Vince a motorovou pilou mu odřízli roh (více čtěte tady).

„Je pravda, že aktuální situace to urychlila. Z bezpečnostních důvodů však nebudeme zveřejňovat termín, kdy uřezání rohů nastane,“ řekl Rabas.

Dvorská zoo patří k nejvýznamnějším chovatelům nosorožců na světě. Narodilo se v ní již přes 50 mláďat, jen loni šlo o tři nosorožce dvourohé. Zejména v asijských zemích je přitom o rohovinu velký zájem. Tradiční čínská medicína jí připisuje léčivé účinky. V devadesátých letech kvůli tomu podle Rabase drasticky poklesla populace nosorožců v Africe. Další vlna zájmu se zvedla v posledních letech. Zoo proto v minulosti přijala bezpečnostní opatření, která mají zabránit útokům podobným tomu ve Francii.

„To co se tam stalo je hrozné, ale ne překvapující. Už před dvěma lety zachytily zpravodajské služby v Británii informace o tom, že by se tam mohly podniknout útoky na zoologické zahrady. Tehdy jsme proto přijali ta opatření na ochranu našich nosorožců,“ popsal bez bližšího upřesnění ředitel.

Zoo nyní chová 21 nosorožců. Jen několik z nich už rohy nemá. Uřezání rohoviny se tak bude týkat většiny těchto zvířat. Podle zoologů nejde o nijak závažný zákrok a zvířata ho necítí.

„Zvířata netrpí, nestříká krev, ani je to nebolí. Je to stejné jako stříhání nehtů nebo vlasů. Bohužel naprosté minimum zvířat je natolik ochočené, aby se jim to mohlo udělat při vědomí. Většinu tak budeme muset přispat. To je vždy zásah do organismu, ale samotný zákrok je bezproblémový,“ říká zoolog Pavel Moucha.

Vedení zahrady připouští, že v budoucnu opět dojde k demonstrativnímu pálení rohoviny. Zařízení se tak snaží vyburcovat světovou veřejnost a upozornit na nelegální obchody s nosorožčí rohovinou i na to, že se jí připisují vlastnosti, které nemá.

21. září 2014

„Překupníkům se podařilo vyvolat dojem, že rohovina by se mohla použít jako prevence proti rakovině. Lidé v Asii tomu začali věřit, i když to není nijak doloženo. Další věc je, že střední třída ve Vietnamu, Číně nebo Singapuru zbohatla natolik, že si to kupuje jako statusový symbol, aby ukázala, že si to může dovolit,“ upozornil Přemysl Rabas.

Už při pálení v září 2014 se zahradě povedlo vzbudit ohlas ve světě. Policejní eskorta se samopaly tehdy „poklad“ za desítky milionů korun přivezla z bankovního trezoru. V důsledku zdejšího aktu se v zahradě později podepisovala mezivládní dohoda mezi Českem a Vietnamem. Ten nakonec loni také přistoupil přistoupil k ničení slonoviny a rohoviny.

„Tu tam přidali díky našemu příkladu. Považuji to za zásadní a průlomové, protože jde o konzumentskou zemi, kde se rohovina používá. Tím, že ji ničili, prolomili vlastní tradici, a to je velmi důležité,“ dodal Rabas.