Opravy zatím Barrandovské terasy moc nezměnily, brzy poroste nový hotel

  • 3
Nejdříve zmizely stromy a křoviska, ale pak jako by se okolo Barrandovských teras nic nedělo. Opravy však stále pokračují. Pro budoucí výstavbu dělníci v okolí budovy zajišťují svah a práce probíhají i na samotném historickém objektu. Hrubá stavba hotelu vyroste podle investora do konce roku.

Barrandovským terasám, léta chátrající památce, před časem přislíbil navrátit zašlou slávu podnikatel s řeckými kořeny Michalis Dzikos. Historickou budovu na vrchu barrandovských skal chce obnovit a v jejím okolí postavit hotelový komplex (psali jsme o tom také zde).

Práce začaly již v září, přesto se kolemjdoucím může zdát, že terasy chátrají smutně dál. Kromě odstranění náletových křovin, úprav terénu a drobných zásahů do fasády budovy se toho v areálu na první pohled příliš nezměnilo.

Podle architekta Ondřeje Kukrala, který je pověřen rekonstrukcí historického objektu, jde však o pouhý dojem.

„Na Barrandově probíhají stavební práce podle schválené projektové dokumentace. V současné době možná nejsou vizuálně výrazné, ale zato jsou finančně velmi náročné,“ vyvrací Kukral zdání, že se projekt zastavil na mrtvém bodě.

„Zajišťujeme svah pro budoucí výstavbu a začaly již i práce na opravě historické budovy,“ dodává.

Ty by podle něj měly v letošním roce výrazně pokročit a v okolí stávajícího objektu má letos vyrůst i hrubá stavba plánovaných nových budov.

Zcela hotovo má být do tří let. V opravené původní stavbě plánuje investor znovu otevřít bývalou Francouzskou restauraci. Její návštěvníky má přivítat podnik v prvorepublikovém duchu podávající dobové pokrmy.

Restauraci doplní po obou stranách apartmánový hotel rozdělený na dva objekty. První z nich bude svým hadovitým tvarem kopírovat původní půdorys teras, druhý bude stát na samé špici ostrohu. I z toho důvodu naopak nebude obnoven bar Trilobit, který byl ve 30. letech jedním z nejoblíbenějších míst pražské smetánky.

Investor doufá, že se mu podaří z areálu znovu vytvořit místo, které budou Pražané i turisté hojně navštěvovat. Nelze však zastírat, že přiblížit se dávné popularitě Barrandovských teras bude velmi obtížné.

V době své největší slávy totiž areál hostil v letní sezoně až tři tisíce lidí denně. Svým nadáním se o to zasloužil i architekt Max Urban, který terasy postavil na přání Václava Maria Havla, otce českého prezidenta.

Místo lákalo nacisty i komunisty

Inspiraci pro stavbu areálu získal Havel v roce 1924 během návštěvy San Franciska. Uchvátila ho tam totiž restaurace s vyhlídkou na Pacifik zvaná Cliff House. Ta se dodnes dochovala, ale nikoliv ve své původní podobě. Na rozdíl od Urbanova díla však stále slouží svému účelu.

Barrandovské terasy se prvním návštěvníkům otevřely v září 1929 a okamžitě nadchly pražskou veřejnost. Traduje se, že první den si je přišlo prohlédnout padesát tisíc návštěvníků. A pro příští desetiletí se terasy staly oblíbeným místem pro setkávání nejen herecké smetánky z nedalekých filmových ateliérů.

Po obsazení českých zemí německou armádou v roce 1939 se jejich klientela výrazně změnila. Oblíbili si je totiž nacističtí pohlaváři a vojáci. Po válce se do teras ještě na chvíli navrátilo obvyklé osazenstvo, ne však nadlouho.

Vizualizace Barrandovských teras po rekonstrukci (13.10.2016).

Na počátku událostí, které areál dovedly k současnému neutěšenému stavu, stál komunistický převrat v únoru 1948. Po něm byly totiž Barrandovské terasy znárodněny a znovu sloužily zejména „elitě“, tentokrát komunistické. V následujících desetiletích se však o jejich údržbu nikdo příliš nestaral, a proto začaly postupně chátrat.

V roce 1982 byl uzavřen proslulý bar Trilobit. Další úpadek dříve tak oblíbeného místa nezpomalilo ani prohlášení areálu restaurace a bazénu, který se nachází pod skalním útesem, za kulturní památku. Tou jsou od roku 1988.

Pro zajímavost, bazén byl dříve spojen s restaurací nejen schodištěm vinoucím se po skalní stěně, ale i lanovkou, která k němu přepravovala jídlo a nápoje. Ani schody, ani lanovka se však nedochovaly.

Po sametové revoluci byla stavba navrácena v restituci bratrům Ivanu a Václavu Havlovým, kteří své podíly převedli na manželky. Ani to terasy bohužel nezachránilo.

V roce 1994 byla uzavřena Francouzská restaurace a o tři roky později i celý areál. Ten se záhy stal útočištěm lidí bez domova, kteří v roce 2001 zapálili bar Trilobit. Současný investor terasy získal poté, co svůj většinový podíl prodala v roce 2003 manželka Václava Havla Dagmar Havlová.

„Naším cílem je opravit historickou budovu tak, aby se znova připomněla její prvorepubliková krása a lesk,“ dodal Kukral.

Podívejte se, jak vypadaly Barrandovské terasy v květnu 2016:

16. května 2016