Sněm hnutí ANO (25. 2. 2017).

Sněm hnutí ANO (25. 2. 2017). | foto:  Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Kdo ukočíruje Babiše

  • 310
Stojí-li vám slon v obýváku, můžete dělat, že ho nevidíte. Nebo křičet, že to nestrpíte. Rozumnější je se zamyslet, co si s tím počít, píše ve svém komentáři k současné politické situaci komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Odstartoval to minulý týden Václav Klaus mladší. Jako nová krev ODS připustil, že by jeho strana mohla po volbách vládnout s hnutím ANO. Neřekl to s žádným nadšením a přidal řadu podmínek. Zejména by ODS musela z voleb odejít alespoň jako středně silná strana, aby jí vyjednávací pozice umožnila takovou partii s Andrejem Babišem vůbec sehrát.

Reakce byla drtivá. Příznivci pravice i levice nasadili Klausovi hlavu Emila Háchy, političtí konkurenti se na tom snažili trhnout body. „Dejte nám hodně hlasů a půjdeme do vlády s Babišem, slibuje ODS. Dejte dost hlasů Svobodným a Babiš nebude vládnout, dodávám za Svobodné já,“ vyzýval šéf strany Petr Mach. „Jak pokračují koaliční vyjednávání s ANO?“ ptal se posměšně poslanec TOP 09 Michal Kučera.

Zrovna Svobodné nějaké příští vládnutí trápit nemusí. Také topka je asi dilematu zbavena, vzhledem k tomu, jak si z Babiše udělala své jediné politické téma. Trochu podobnou hru hraje i ČSSD, tedy přesněji Bohuslav Sobotka. Vyhlásil, že za jakéhokoliv volebního výsledku si dovede představit koalici s ANO jen tehdy, bude-li mít ČSSD post premiéra. Je to trochu vaření z vody, protože když ČSSD prohraje volby a nestane se zázrak, tedy že by Sobotka z druhého místa sestavil antibabišovskou vládu, pak už bude o další strategii sociální demokracie rozhodovat někdo jiný.

Je to jako s tím slonem v obýváku. Dostat ho pryč z obýváku političtí konkurenti nedokážou, a proto dělají, že ho nevidí. Přitom ovšem Babiše zmíní dvakrát v každé větě, čímž mu zadarmo dělají kampaň. Slon se zvětšuje a hra na to, že neexistuje, je čím dál křečovitější.

Je opravdu iluzorní čekat, že by po podzimních volbách zvítězil model „všichni proti Babišovi“. Bude-li ANO první na pásce, pak tomu s využitím všech ústavních kliček zabrání prezident Zeman. Navíc povolební psychologie je v případě parlamentních voleb neúprosná: mnohem pravděpodobněji odstartuje závod o to, kdo s Babišem jako první „vleze do postele“.

Čistě teoreticky by ANO ani žádného vládního partnera nemuselo potřebovat. To kdyby výrazně uspělo a současně ze Sněmovny vypadla TOP 09, Okamura i tandem lidovců se Starosty. Propadlé hlasy by se přerozdělily – a český volební systém přisypává těm nejsilnějším. Avšak celé je to jen fantazie.

Alespoň jednoho, spíše středně silného partnera Babiš k vládnutí potřebovat bude.

A on ho najde. Jeho ústředním cílem totiž není po léta budovat ANO, cílem je alespoň jedno volební období vládnout a změnit zemi k obrazu svému. Pragmatik Babiš do toho půjde třeba s Okamurou, v krajní nouzi možná i s tichou podporou komunistů, i kdyby to rozdělilo celé ANO. Ale nemusí být tak zle, po ruce budou KDU-ČSL a Starostové, možná ODS, socialisté s novým vedením. A pokud se takový vývoj dá čekat, je dobré vyvolat diskusi, kam až lze s Babišem coby premiérem zajít a jaké si předem vynutit pojistky. Už proto, že Babiš bude mnohem dominantnějším premiérem, než byl Sobotka.

Babišův projev na sjezdu ANO na konci února.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video