Trojský útulek vypiplává štěňata, která někdo odložil hned po narození

  • 5
V inkubátoru skončila čtyři slepá štěňata, která někdo v papírové krabici minulou středu odložil v čekárně veterinární ordinace na Praze 7. Podle veterinárního lékaře z Psího útulku v Troji, kam byla štěňata odvezena, musela být od matky odstavena bezprostředně po porodu.

Hned jak se štěňátka dostala do útulku, dostalo se jim okamžitě potřebné péče. „Musela být umístěna do inkubátoru, protože novorozené mládě připravené o mateřské mléko a péči své vlastní matky je samozřejmě nesmírně zranitelné,“ vysvětluje veterinární lékař Zbyněk Reniak.

Podle něj jde o štěňata velkého plemene, protože jejich poporodní váha činila 420 až 560 gramů. Zatím těžko říci, o jaké plemeno jde, nicméně v dospělosti by měla dorůst maximálně velikosti kavkazského pasteveckého psa (o něm více zde).

„Štěňátka zatím dobře přijímají náhradní potravu, tedy speciálně připravené a komerčně prodávané psí mléko. Dobře vylučují a dlouze spinkají,“ popisuje veterinář, že k radosti všech zúčastněných zatím všichni čtyři psí kluci dělají přesně to, co mají štěňata v prvních dvou týdnech života dělat.

Nicméně idylka to rozhodně není. „Čerstvě narozené štěně nemá vyvinutou termoregulaci, nevidí, neslyší a potřebuje v prvních 46 hodinách po porodu přijímat od matky mlezivo, které mu zajišťuje nezbytné protilátky a pomáhá budovat jeho imunitu. Tohle jim - dotyčný či dotyčná - odebráním od matky těsně po porodu zmařili,“ vysvětluje veterinář úskalí odchovu takto malých štěňat bez matky.

Aby tedy byla štěňata jako v bavlnce, odchovávají je v inkubátoru. „Simuluje podmínky, jaké by štěňata měla u feny. Tedy stálou teplotu, aby neprochladla a neuhynula,“ popisuje Zbyněk Reniak s tím, že v inkubátoru štěňata stráví minimálně první týden až deset dní. Jak pejsci povyrostou, přemístí se do větších prostor, i tam jim ale bude zajištěno zahřívání a další nutná péče.

Člověk musí nahradit fenu. Krmením i masírováním bříška

Stejně jako novorozeňata i maličcí pejsci vyžadují 24hodinovou péči. „Krmíme je každé tři hodiny. Teplým ručníkem masírujeme bříška, tak jako by to dělala fena jazykem, aby se štěňátka vyprázdnila,“ popisuje veterinář. Jinak už potřebují jen klid na spánek v teploučku inkubátoru vyhřátého na 37,2 °C.

Až zhruba po dvou týdnech, kdy už štěňata uvidí, uslyší a začnou být živější a zajímat se o svět kolem sebe, se intervaly mezi krmením prodlouží. A pokud vše dobře dopadne, v osmi týdnech věku je psí útulek z pražské Troji nabídne zájemcům, ke kterým poputují po nutném odčervení a vakcinaci.

Podle ředitele psího útulku v pražské Troji Václava Steinbauera se k nim takto malá štěňata bohužel dostávají každý rok, ale naštěstí jsou na tyto situace připraveni. „Budeme rádi, když i tato čtyři štěňata odchováme v plném počtu, ale to je zatím velký otazník,“ vysvětluje. Štěňata prostě nejsou po odtržení od své matky nijak chráněna. Naštěstí ale mají obrovskou chuť do života.