Šéf Tesly Elon Musk. | foto: NASA (volné dílo)

Američanka viní Teslu z obtěžování a nepřátelského prostředí vůči ženám

  • 133
Výrobce elektromobilů Tesla vizionáře Elona Muska údajně ošklivě zachází se ženami. V platové politice například straní mužům, kterým dává víc, než za stejnou práci dostávají ženy. Tvrdí to Američanka A. J. Vandermeydenová, která kvůli tomu firmu zažalovala. Společnost obvinění odmítá, nechá ho však prošetřit.

Vandermeydenová tvrdí, že společnost ignorovala její upozornění na všudypřítomné obtěžování, platila jí nižší mzdu než mužům na stejné pozici, upřednostnila méně vzdělané muže a mstila se jí za její stížnosti. O případu se sama svěřila britskému deníku The Guardian.

Obvinění 33leté inženýrky, která v oslavovaném výrobci elektromobilů stále pracuje, vykreslují Teslu jako firmu s nepřátelským pracovním prostředím ovládaném muži, kde se toleruje nevhodné sexuální chování a ženy musí při svém kariérním postupu překonávat mnoho překážek.

Její příběh přichází v době, kde v americké líhni inovací Silicon Valley rezonují třaskavá obvinění bývalé zaměstnankyně firmy Uber Susan Fowlerové. Ta na svém blogu prohlásila, že vedení a personální oddělení firmy smetlo ze stolu její stížnosti na zdokumentované sexuální harašení a sexismus, chránilo konkrétního sexuálního „delikventa“, protože podával dobrý pracovní výkon, a adekvátně nedoceňovalo kvalifikaci zaměstnankyň.

Jediná mezi muži

Vandermeydenová je Tesle oddaná, a právě proto prý chce reformy a férové zacházení, i když si uvědomuje rizika svého veřejného vystoupení. „Dokud se někdo nezvedne, nic se nezmění,“ komentovala svou žalobu, kterou na firmu loni podala. „Za Teslou stojím, myslím, že dělá opravdu skvělé věci. Ale právě proto nemůžu zavírat oči, když se uvnitř děje něco špatného.“

Ve firmě začala pracovat v roce 2013 a nakonec skončila na pozici ve výrobním oddělení, kde převládali muži. Tvrdí, že zaměstnanci, jejichž práci přímo přebírala, měli větší plat než ona.

Bylo běžné, že na setkáních 40 až 50 lidí byla jedinou ženou. Nyní zastávají všechny vedoucí pozice ve firmě muži a z víc než 30 viceprezidentů jsou jen dvě něžného pohlaví. „Je šokující, že i v dnešní době musíme svádět tenhle boj,“ stěžuje si Vandermeydenová.

Tvrdí, že když si někdo ve firmě stěžuje na pracovní prostředí nebo nerovné zacházení, dostane se mu často odpovědi „Soustředíme se na výrobu aut, na tyhle záležitosti nemáme čas“.

Nechceme nikoho diskriminovat, reagovala firma

Kromě přehlížení ze strany mužů Vandermeydenová prý „na place“ zažila i obtěžování včetně používání nevhodných výrazů nebo pískání. Popisuje příhodu z roku 2015, kdy se jí a kolegyni pošklebovala asi dvacítka mužů, které ženy míjely. „Všichni začali houkat, vykřikovat a pískat. Obtěžovalo nás to.“

Protesty proti sexuálnímu harašení a nerovnému zacházení v oblasti odměňování jí však způsobily další problémy, tvrdí dlouhovlasá blondýna ve své žalobě.

Tesla nejprve listu Guardian odmítla odpovědět na otázky, ale po vydání článku vydala prohlášení, kde obvinění své pracovnice popírá. Nicméně si prý najala neutrální třetí stranu, aby pomohla stížnosti Vandermeydenové prošetřit. „Tesla chce vytvářet pozitivní pracovní prostředí, kde není nikdo diskriminován,“ dodala firma ve svém prohlášení.

Tesla, založená v roce 2003, získala mezinárodní uznání za svá auta na baterie a bezpilotní řízení vozu. Její ambiciózní šéf Elon Musk se realizuje také v oblasti cestování do vesmíru či umělé inteligence.

Tesla slaví úspěch se svými elektromobily. Podívejte se na Model S:

2. září 2013


Elektromobil