Jimmer Fredette v dresu čínského klubu Šanghaj Sharks

Jimmer Fredette v dresu čínského klubu Šanghaj Sharks | foto: Profimedia.cz

Na misii v Číně září. Kdysi zázračný Jimmer chce zas mezi pravé hvězdy

  • 0
Kdysi zářil na univerzitě a ještě větší hvězdou se stal nyní, na své misii v Číně. Může se však Jimmer Fredette prosadit v NBA alespoň na druhý pokus? Rozhodně to hodlá zkusit. Střelecké nadání, jaké má jeden z neslavnějších mormonů na světě, se v boji s basketbalovou smetánkou dnes hodí možná víc než kdy dřív.

Jimmer teď hodlá zabojovat, přestože se mu zatím v NBA nepodařilo usadit a už několikrát byl vyškrtnut z kádru.

Poté, co se doma nestal prorokem, zamířil Fredette loni na podzim do Číny. A stal se jedním z nejlepších hráčů v historii tamní soutěže.

Basketbalu chtiví čínští fandové si ho ihned oblíbili. Americkou přezdívku si upravili na „Jimo“, tedy Bůh osamělosti. Vzdávají tím prý hold jeho převaze nad soupeři.

Ale Fredette chce uspět v Americe. Novinářské eso Adrian Wojnarowski z The Vertical tvrdí, že hráčův agent už začal kontaktovat kluby NBA ohledně smlouvy. Čeká se jen na konec čínské sezony.

V tuto chvíli není jasné, jestli by nějaký tým měl o Fredettovy služby vůbec zájem, ale zřejmě by mělo jít o klub s šancí na play-off, který by potřeboval nějakého ostrostřelce z lavičky.

Jimmer právě zažívá nejlepší sezonu ve své profesionální kariéře, když pomohl průměrnému týmu Šanghaj Sharks ze středu tabulky na její špičku, stal se nejužitečnějším hráčem základní části a teď se svým týmem bojuje ve čtvrtfinále play-off proti Šen-čenu.

Majitel klubu Jao Ming těžko může být pyšnější. Že by se loučil ziskem titulu? (Jao se stal šéfem CBA - podrobnosti zde.)

Fredette je druhým nejlepším střelcem ligy, když sází přes 37 bodů na zápas. Navíc doskočí téměř osm míčů a získá i čtyři asistence. Má za sebou také utkání, ve kterém dosáhl na neskutečných 73 bodů za zápas. Hrála se však dvě prodloužení.

Fredetteho rekord v čínské lize - 73 bodů

Jeho dosavadní zkušenost s NBA přitom byla velmi neúspěšná. Byl draftován Sacramentem v roce 2011 na pozici deset s velkou slávou, ale jeho skvělá střelba z univerzity BYU nestačila na profesionály. Z Kings byl vyměněn do Chicaga, následně do New Orleans, kde ho vykoupili ze smlouvy.

V minulé sezoně nepronikl přes tréninkový kemp do sestavy San Antonia Spurs, hrál chvíli za New Orleans, chvíli za New York, chvíli zase v nižší D-League za Westchester Knicks. A odsud putoval do Číny - s úkolem vylepšit si pověst a znovu to zkusit v NBA. Teď se kruh uzavírá.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž