Likvidace chovu drůbeže v Bílencích kvůli ptačí chřipce.

Likvidace chovu drůbeže v Bílencích kvůli ptačí chřipce. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Ptačí chřipka je na ústupu, veterináři zrušili nejpřísnější opatření

  • 0
Veterináři zrušili tříkilometrové ochranné pásmo kolem Bílenců u Chomutova, které na přelomu ledna a února vyhlásili kvůli výskytu ptačí chřipky v soukromém chovu. Bílence a okolí se nyní ocitly v desetikilometrovém pásmu dozoru, kde platí pro chovatele mírnější omezení.

Po ohlášení mohou chovatelé třeba drůbež přesunovat. A i to zřejmě brzy skončí (o výskytu ptačí chřipky na Chomutovsku jsme psali zde).

„Pokud se v následujících dnech nepotvrdí další výskyt nákazy, ukončíme v pátek 3. března i pásmo dozoru a veškerá nařízená opatření budou zrušena,“ uvedl šéf krajské veterinární správy Petr Pilous.

I když je ptačí chřipka v kraji na ústupu, podle Pilouse riziko stále trvá.

Chovatelé by nadále měli dodržovat preventivní opatření, které spočívá především v zamezení styku chovaných ptáků, včetně krmiva, s volně žijícími. „Onemocnění se šíří především z vodních ptáků, kteří jsou nosiči viru,“ upozornil Pilous.

Problém mají v Karlovarském kraji, kde byla v úterý potvrzena dvě nová ohniska v komerčních chovech na Chebsku. Veterináři tam ve čtvrtek usmrtili přes 30 tisíc ptáků, půjde tak o dosud největší likvidaci drůbeže v souvislosti s nákazou.

Nová ohniska ještě nejsou vyloučena

V celé České republice se ke konci února zvýšil počet ohnisek nákazy na 37. Mezi opeřenci se šíří typ H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

„Ale mezi ptáky se šíří relativně snadno. Je možné, že se další ohniska ještě objeví,“ upozornil Pilous.

Na severu Čech zjistili veterináři doposud dvě ohniska. Na konci ledna zlikvidovali soukromý chov ve výše zmíněných Bílencích, chovatel přišel o 400 kusů drůbeže.

O několik dní později testy prokázaly ptačí chřipku u dvou mrtvých labutí nalezených v řece Ohři v Kadani. Jelikož šlo o volně žijící ptáky, opatření jako v okolí Bílence veterináři nenařídili.

„Potvrdilo se, že virus se v lokalitě nachází. Vybíjet volně žijící ptáky ale není možné,“ dodal Pilous.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech, kvůli nemoci musely být utraceny desítky tisíc kusů drůbeže. Chovatelé mohou žádat stát o finanční kompenzaci, doposud jde o 12 milionů korun.

Ptačí chřipka způsobila po celé zemi velké škody:

2. března 2017