Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016 | foto: Forsvarsmakten

Švédové znovu zavádí povinnou vojnu, vláda se obává Ruska

  • 1333
Švédská vláda schválila opětovné zavedení povinné vojenské služby. Na začátku příštího roku by do ní měly nastoupit čtyři tisíce mužů a žen. Neutrální země vojnu zavádí kvůli obavám z Ruska a nízkému zájmu o službu v armádě, informovala stanice BBC.

Psychologické a tělesné zkoušky podstoupí třináct tisíc mladých lidí narozených v roce 1999. Čtyři tisíce z nich pak počátkem příštího roku nastoupí na vojnu, která potrvá devět až dvanáct měsíců. Počet branců by se mohl v dalších letech zdvojnásobit. Krok vlády podporují i hlavní opoziční strany.

Brannou povinnost, která se vztahovala pouze na muže, přerušila v roce 2010 středopravicová vláda. Švédská armáda se dnes potýká s nedostatkem nových zájemců a současný kabinet sociálnědemokratického premiéra Stefana Löfvena věří, že část branců po vojně v ozbrojených složkách zůstane.

„Máme problém s doplňováním vojenských jednotek na dobrovolné bázi a je třeba to nějak řešit. Znovuzavedení odvodů je proto nezbytné,“ řekl ministr obrany Peter Hultqvist veřejnoprávnímu rozhlasu SVT. Sama armáda uvádí, že loni jí scházelo tisíc velitelů, vojáků a námořníků a sedm tisíc rezervistů.

Švédsko se obává Ruska

Švédsko je v posledních letech znepokojeno manévry ruského námořnictva v Baltském moři. Loni v září proto švédská armáda po deseti letech obnovila vojenskou základnu na největším ostrově Gotland a začala úzce spolupracovat s Finskem. Vláda navýšila rozpočet armády, přičemž většina peněz má jít na modernizaci švédské flotily.

Na sklonku minulého roku Úřad pro řešení nepředvídatelných událostí vyzval jednotlivé kraje, aby zintenzivnily pohotovostní plánování pro případ války. Úřad vyzval představitele místní samosprávy k účasti na armádních cvičeních, zajištění bezpečné komunikace a kontrolu nouzových úkrytů.

V neutrální zemi se kvůli ruské anexi Krymu a přeletům ruských letounů nad Baltem také rozpoutala diskuze o případném vstupu do NATO. Loni v květnu parlament schválil dohodu, která umožní širší přístup Severoatlantické alianci pro vojenská cvičení nebo pro případ války v regionu.

Také v Česku někteří politici navrhují znovuzavedení základní vojenské služby. Zastáncem obnovení vojny je například zlínský hejtman a bývalý šéf lidovců Jiří Čunek. Ministr obrany Martin Stropnický to však odmítá. „Jsem přesvědčený, že musíme spoléhat na profesionální armádu,“ řekl minulý víkend na sjezdu ANO (více zde).

Měla by se povinná vojenská služba obnovit i v České republice?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 9. března 2017. Anketa je uzavřena.

Čeští vojáci cvičili ve středu kvůli ruské hrozbě v Litvě:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video